Uwielbiam filmy powstałe na podstawie Trylogii Henryka Sienkiewicza. Niedawno pisałem o Ogniem i mieczem, dzisiaj przyszedł czas na Potop Redivivus (Polska 2014), czyli odrestaurowanej wersji filmu z 1974 roku. To epicka opowieść o młodym chorążym Andrzeju Kmicicu, który walczy w obronie ojczyzny i stara się zdobyć serce młodej kobiety.
Akcja filmu toczy się w latach 1655-1660, podczas potopu szwedzkiego. Andrzej Kmicic (Daniel Olbrychski) jest zaręczony z Oleńką Billewiczówną (Małgorzata Braunek). Nie wszystko jednak toczy się po jego myśli...
Pamiętam jak z zapartym tchem czytałem książkę, później porównywałem powieść z filmem. Nie pamiętam, z jakim skutkiem, ale o ile mnie pamięć nie myli, ekranizację w reżyserii Jerzego Hoffmana odebrałem teraz lepiej, niż lata temu. Świetnie zrealizowany, odnoszę wrażenie, że dźwięk i zdjęcia są lepsze niż w wielu współczesnych produkcjach, ale może się mylę. Do tego wspaniałe aktorstwo, młodych jeszcze wówczas gwiazd polskiego kina, oprócz Olbrychskiego i Braunek w "Potopie" możemy zobaczyć jeszcze Kazimierza Wichniarza, Władysława Hańczę, Tadeusza Łomnickiego, Franciszka Pieczkę i Krzysztofa Kowalewskiego. No i oczywiście niezapomniana scena pojedynku Kmicica z Wołodyjowskim (Tadeusz Łomnicki). Gdyby to nakręcono w Hollywood byłyby Oscary!
Potop Redivivus miał swoją premierę 40 lat po nakręceniu pierwotnej wersji filmu. Nowa wersja ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza została skrócona. Trwa 177 minut, a pierwsza, składająca się z dwóch części liczyła 288 minut (4:48).
Pierwsza wersja "Potopu” została nagrodzona Lwami Gdańskimi w 1974 roku, a także nagrodą publiczności. Odtwórca roli Andrzeja Kmicica, Daniel Olbrychski, otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską. W 1975 film zdobył nominację do Oscara w kategorii Najlepszy film obcojęzyczny.
Film możecie zobaczyć m.in. na TVP VOD.
Moja ocena: 8/10
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentujesz na własną odpowiedzialność. Ja za to nie odpowiadam. Ale jeżeli zamierzasz kogoś obrażać idź gdzieś indziej !