niedziela, 29 marca 2020

Kolejna opowieść o Żywych trupach

Kino Świat VOD udostępniło na YouTube kilkadziesiąt filmów, m.in. sporo horrorów. Dzięki temu możemy zobaczyć wiele kiepskich produkcji, wartościowych chyba tylko dla maniaków kina grozy, na przykład Gniew żywych trupów (Anger of the Dead Kanada, Włochy 2015). 

Film trochę dziwnie nakręcony, tak jakby w czasie montażu producenci kazali skrócić o kilka/kilkanaście minut, stąd czasami dziwne przeskoki w akcji. I może też dlatego trwa zaledwie 84 minuty. Patrząc na jego poziom, na szczęście tylko 84 minuty. W dużym skrócie jest to opowieść o świecie zawładniętym, nie wiadomo dlaczego, przez żywe trupy.

piątek, 27 marca 2020

Nowa wersja Smętarza dla zwierzaków. Dobra do pewnego momentu...

Bardzo sceptycznie podchodziłem do nowej wersji Smętarza dla zwierzaków (Pet Sematary USA, Kanada 2019). Ale wreszcie zobaczyłem i muszę przyznać, że pozytywnie mnie zaskoczyła. Gdyby nie sama końcówka - oceniłbym ją jako bardzo dobrą.

Pierwsza wersja powstała w 1989 na podstawie powieści Stephena Kinga. Pamiętam, że zrobiła na mnie wielkie wrażenie (czytaj recenzję). I naprawdę straszyła. Nowa wersja w reżyserii Kevina Kolscha i Dennisa Widmyera ze scenariuszem Jeffa Buchlera (Nocny pociąg z mięsem, Prodigy: Opętany, Nightflyers, Insanitarium, Black River) robi naprawdę niezłe wrażenie.

środa, 25 marca 2020

Powrót dinozaurów. Jurassic World: Upadłe królestwo

Wolność dla dinozaurów. Kolejna część Jurassic World - Upadłe królestwo (Jurassic World: Fallen Kingdom (USA 2018) to desperacka próba uwolnienia tych zwierząt przez ich miłośników i walka o jak największe zyski z ich sprzedaży przez innych. 

Jak pewnie pamiętacie z poprzedniej części - Jurassic World (czytaj recenzję) - wielki park rozrywki z dinozaurami został zniszczony. Teraz okazuje się, że zwierzętom grozi zagłada bo na wyspie Nublar, na której pozostały obudził się po latach wielki wulkan. Świat dyskutuje czy dinozaurom pomóc czy pozostawić je samym sobie czyli skazać na śmierć.

wtorek, 24 marca 2020

Ludzie wychodzą spod ziemi. To my!

Ale to jest dobry film! Nieczęsto zdarzają się w horrorach świeże pomysły, a film "To my" (USA, Chiny, Japonia 2019)  właśnie się takimi może pochwalić. To najnowszy film twórcy filmu Uciekaj! (czytaj recenzję) Jordana Peele, który za scenariusz do tego obrazu  odebrał Oscara, a ostatnio napisał scenariusz do nowego Candymana. 

Film opowiada o pewnej rodzinie, która wybiera się na weekend na plażę w Santa Cruz. Adelaide (Lupita Nyong'o - Czarna Pantera, Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy, Gwiezdne wojny: ostatni Jedi) - nie chce jechać bo w dzieciństwie spotkało ją tam przerażające zdarzenie.

W lesie dziś nie zaśnie nikt. Jedna z niewielu pozytywnych recenzji

Spodziewałem się sporego hejtu po premierze najnowszego polskiego horroru, ale chyba nie aż takiego. Nie zdziwię się jeżeli po filmie "W lesie dziś nie zaśnie nikt" (Polska 2020) szybko nie znajdzie się ktoś kto będzie chciał nakręcić w naszym kraju film grozy. 

Zacznijmy od gratulacji dla reżysera Bartosza M. Kowalskiego który zdecydował się nakręcić w Polsce horror. W pisaniu pomagali mu Mirella Zaradkiewicz i Jan Kwieciński. Naprawdę szacun za odwagę. Od dawna, to znaczy od czasów Demona Marcian Wrony z 2015 roku (czytaj recenzję) nikt tego nie zrobił.

sobota, 21 marca 2020

"Proceder". Ubogi krewny "Jestem Bogiem"

Trochę mnie zaskoczyło, że o nieznanym mi kompletnie hiphopowcu powstał film i to film kinowy. Opowieść o Chadzie szybko wskoczyła do Netflixa więc postanowiłem obejrzeć tę historię. Film całkiem niezły, niestety postać Chady to nie jest opowieść podobna do tej o Magiku. 

Film Proceder (Polska 2019) wyreżyserował Michał Węgrzyn, a scenariusz napisali: Maciej Chwedo i Aleksandra Górecka. Opowiada o historii życia muzyka hiphopowego Tomasza Chado (Piotr Witkowski - 1983) , który w tragiczny sposób, w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach ginie w wieku 38 lat.

piątek, 20 marca 2020

Klasyka horroru: Pomiot Davida Cronenberga (1979)

David Cronenberg to jednak był walnięty gość. Kolejny film, który zaskakuje pomysłem. Bardzo fajnym pomysłem! Zwłaszcza, że Pomiot (The Brood Kanada 1979) powstał 41 lat temu!

David Cronenberg to twórca między innymi filmów: Dreszcze, Pająk, eXistenZ, Crash, Nagi lunch, serial Piątek trzynastego, Mucha, Martwa strefa, Wideodrom, Skanerzy i Wściekłość. Niemal każdy czymś szokuje, tak jak chociażby opisywane ostatnio przeze mnie Dreszcze.

wtorek, 17 marca 2020

Maniak. Kultowy slasher z 1980 roku

To jeden z najmocniejszych slasherów, jakie widziałem. Naprawdę film Maniak (Maniac USA 1980) robi wrażenie i zaskakuje okrucieństwem. To film, w którym nie ma pokazanych organów ścigania szukających seryjnego mordercy. Jest pokazany człowiek, który morduje przypadkowe ofiary.  

Jeżeli ktoś jest niezadowolony ze slasherów kręconych w naszych czasach polecam debiutancki film Williama Lustiga (Maniakalny gliniarz 1-3, Lista zabójstw, Bezlitosny) ze scenariuszem autorstwa C.A. Rosenberga i grającego główną rolę Joego Spinellego

Percy Jackson: Morze potworów. Dobra (?) zabawa dla młodzieży

Tyle razy spotykałem ten film w programie HBO, że w końcu postanowiłem Percy Jackson: Morze potworów (Percy Jackson: Sea of Monsters) zobaczyć. I niestety. Jest to przeciętna bajka dla młodzieży. Miłośnikom Zmierzchu, Harry Pottera i innych tego typu filmów może się spodobać. Starszym niekoniecznie.

Film niestety naiwny, co wcale nie jest zaskakujące, skoro mamy tu opowieść o dzieciach greckich Bogów, ale już efekty specjalne mogły być naprawdę lepsze.

poniedziałek, 16 marca 2020

Wstrząsający Kler

Przez kilkanaście miesięcy broniłem się przed oglądaniem tego filmu, chociaż staram się oglądać wszystkie produkcje Wojtka Smarzowskiego. I miałem rację. Kler (Polska 2018) autentycznie wstrząsa. Niestety nie ma bohatera, który wzbudzałby sympatię. Wszyscy napawają odrazą. 

Piątek trzynastego po raz piąty

Nie ma jak obejrzeć sobie stary dobry cykl Piątku trzynastego (Friday the 13th). Tym razem obejrzałem część piątą: Piątek trzynastego 5: Nowy początek (Friday the 13th: A New Beginning USA 1985). Niczym się nie różni od pozostałych i to akurat dobrze - bo po co zmieniać, to co sprawdzone. 

Oczywiście można ten cykl krytykować. Wszystkie filmy takie same, nie ma nowych pomysłów itd. Ale to niepotrzebne. Oglądając kolejny film z serii możecie się spodziewać jednego. I to dostajecie. Jasona, który zabija kogo popadnie. I robi to w uroczy sposób swoim wielkim nożem 8-)

niedziela, 15 marca 2020

Piąta część Harry Pottera. Najstraszniejsza z dotychczasowych!

Chyba zakończymy oglądanie cyklu Harry Pottera z dzieciakami na piątej części. Przynajmniej na razie. Harry Potter i Zakon Feniksa (Harry Potter and the Order of the Phoenix USA, Wielka Brytania 2007) okazał się już dla nich zbyt emocjonujący. Mnie za to ten cykl coraz bardziej wciąga, chociaż gra młodych aktorów nie powala... 

sobota, 14 marca 2020

To już jest koniec. Niezła parodia horrorów i filmów SF

Całkiem zabawny film. Jeżeli się dostosuje do klimatu "To już jest koniec" (This is the End USA 2013) to można się dobrze bawić. Film opowiada o grupie przyjaciół - filmowców, którzy bawią się na imprezie w domu jednego z nich, gdy nagle, niespodziewanie następuje koniec świata.

Większość uczestników imprezy ginie niemal natychmiast, ale grupka kumpli, którzy, jak się okazuje tak nie do końca bardzo się lubią pozostaje przy życiu. Barykadują się w domu i próbują przetrwać. Jednak kiedy kończy się picie i jedzenie muszą zacząć szukać zapasów. Cały czas między nimi następują starcia. Przez większość filmu nie wiedzą kto zaatakował ziemię i dlaczego.

środa, 11 marca 2020

Wiedźma. Nie eksperymentuj na dzieciach, bo to się źle skończy

Intrygujący film. Do obejrzenia Wiedźmy (Ma-nyeo Korea Południowa 2018) przymierzałem się od dłuższego czasu. Wreszcie się zdecydowałem i mimo lekkiego zawodu oglądało się z przyjemnością.

Film wyreżyserował (i scenariusz napisał) Hoon-jeong Park. Opowiada o młodej dziewczynie Ja-yoon (Da-mi Kim), która mieszka ze swoimi przybranymi rodzicami. Że to nie są jej prawdziwi rodzice dowiadujemy się już na początku filmu, kiedy 9-letnia wówczas dziewczynka ucieka z tajemniczego laboratorium goniona przez inne dzieci i dorosłych obdarzonych nadprzyrodzonymi (paranormalnymi?) mocami. Nic więc nie zdradzam.

wtorek, 10 marca 2020

Jaką rolę pełnią Kobiety mafii?

W ubiegłym roku oglądałem serial Kobiety mafii (czytaj recenzję), ostatnio z ciekawości obejrzałem wersję kinową z 2018 roku. Niestety w porównaniu z serialem wydawała się pocięta i nie do końca zrozumiała. 

poniedziałek, 9 marca 2020

Grupa Wschód. Radykalni ekolodzy kontra korporacje niszczące Ziemię i trujące ludzi

Lubię filmy z ekologicznym przesłaniem, ale bez przegięcia. Krzywdzenie ludzi to już terroryzm. I nie ma żadnego wytłumaczenia. Oczywiście to w realu. Bo w filmowej fikcji nie przeszkadza mi to i kibicuję ekologom. Bo jak to mówią: Nie ma kompromisu w obronie matki Ziemi!. I tak właśnie było z filmem Grupa Wschód (The East USA, Wielka Brytania 2013).

Młoda agentka Sarah Moss (Brit Marling - The OA, Początek, Druga Ziemia), niegdyś pracująca w FBI, a obecnie w prywatnej firmie zajmującej się chronieniem bogatych ludzi dostaje zlecenie - ma wniknąć w struktury terrorystycznej organizacji ekologicznej "Wschód".

piątek, 6 marca 2020

Niezły horror z Netflixa: Eli

Pozytywnie zaskoczony jestem Eli (USA 2019). Podchodziłem do niego dosyć sceptycznie i sporo czasu minęło zanim obejrzałem dostępny na Netflix horror Ciarana Foya, znanego m.in. z Sinister, Sinister 2, Citadel, Hotel Darklight, The Wilding. I spodobał mi się!

Film opowiada o młodym chłopcu, cierpiącym na groźną chorobę, która nie pozwala mu na styczność ze światem zewnętrznym. Rodzice Eliego (Charlie Shotwell) znajdują dla niego lekarkę, która przeprowadzi eksperymentalne leczenie. 11-latek trafia do kliniki mieszczącej się w wielkim domu, który już sam w sobie robi spore wrażenie.

czwartek, 5 marca 2020

Uważaj Kiedy dzwoni nieznajomy!

Całkiem niezły film. Kiedy dzwoni nieznajomy (When a Stranger Calls USA 2006) miałem okazję przypomnieć sobie ostatnio, kiedy okazało się, że pokazuje go jeden z kanałów telewizyjnych. Może to nie do końca horror, ale na pewno niezły thriller.

Fabuła filmu Simona Westa (Lara Croft: Tomb Raider) jest prosta. Młoda dziewczyna zostaje wynajęta do opieki nad dziećmi, kiedy ich rodzice wybierają się na wieczorne spotkanie. Wszystko wydaje się okej, drzwi są zamknięte, alarm włączony, do momentu kiedy zaczyna dzwonić telefon, a nieznajomy mężczyzna (Tommy Flanagan - Obry kontra Predator, Strażnicy galaktyki vol. 2, Sin City - miasto grzechu, Braveheart, Gladiator) zaczyna ją straszyć.

środa, 4 marca 2020

Polityka. Dokąd zmierza Patryk Vega?

Łatwo byłoby odpowiedzieć - do kasy po pieniądze, ale czy rzeczywiście jego filmy dalej zarabiają duże kwoty? Sam nie wiem. Obejrzałem ostatnio Politykę (Polska 2019) i zrobiło mi się smutno. Chociaż ten film nie jest aż tak zły, jak myślałem. Ma dobre fragmenty...

Patryk Vega ( Plagi Breslau, Pitbull: niebezpieczne kobiety, Czerwony punkt, Kobiety mafii sezon 1, Botoks, Pitbull: nowe porządki, Kobiety mafii 2) robi co najmniej jeden film rocznie, dodatkowo z części filmów kinowych robi też seriale, czasami nawet całkiem niezłe, tak jak w przypadku Służb specjalnych. Zresztą z Polityki też powstał serial

niedziela, 1 marca 2020

Kontynuacja Nieznajomych rozczarowuje

Pamiętam, że duże wrażenie zrobiła na mnie pierwsza część Nieznajomych (czytaj recenzję). Niestety Nieznajomi: Ofiarowanie (The Strangers: Prey at Night (USA, Wielka Brytania 2018) rozczarowała. Chociaż nie wiem czego się spodziewałem więcej. Może tego, że twórcy filmu będą mieli pomysł na coś więcej, niż zobaczyliśmy w pierwszej części.

Pomysł podobny - czyli znowu zwyrodnialcy w maskach atakują przypadkowych ludzi. Tym razem na kempingu, gdzie pewna rodzina zatrzymuje się ze swoimi dziećmi. Najpierw giną ich krewni, którzy nadzoruje teren. Później zabójcy dobierają się do rodziny Jamesonów. Znowu wybrane zostają przypadkowe ofiary.