W 18 odcinku widzimy jak lokatorzy Klatki B prowadzą jedną z mieszkanek - Elizę (ta, która opiekowała się chorą matką, która zniknęła w tajemniczych okolicznościach) gdzieś w górę bloku.
Recenzje horrorów, filmów SF, katastroficznych, ale też innych, które oglądam. Chwalę i ostro krytykuję. Bez żadnych skrupułów!
wtorek, 30 września 2008
Klatka B: coraz więcej horroru
Odcinek 19 Klatki B to już prawdziwy horror. Czy jedna z bohaterek jest opętana?
niedziela, 28 września 2008
Opowieści z ciemnej strony
Lubię takie zbiory opowiadań jak ten. Trzy historie spięte w całość, a wśród twórców nazwiska takie jak: Arthur Conan Doyle, George A. Romero i Stephen King.
Przerazić nikogo ten film nie przerazi, ale bawić się może każdy, kto lubi grozę z przymrużeniem oka. Spinaczem całości jest współczesna historia o Jasiu i Małgosi. Młody gazeciarz zwabiony w jednym z domów czekając, aż się znajdzie w piekarniku, czyta swojej porywaczce opowieści z dreszczykiem.
Upadek Czachopisma
Niestety po wydaniu pięciu numerów upadło Czachopismo, jedyne na polskim rynku czasopismo poświęcone grozie. Decyzję podjął wydawca prawdopodobnie z powodu kiepskiej sprzedaży. Na zdjęciu okładka ostatniego numeru.
O tym, że Czachopismo miało kiepską dystrybucję pisałem już kiedyś. Pismo trudno było znaleźć i kupić. Sam obszedłem kilkanaście kiosków. Tak w lutym tłumaczył mi redaktor naczelny Wojciech Pawlik: "Nakład nie jest mniejszy od innych gazet. Problem w tym, że prowadzi nas jak na razie jedynie Ruch. Jak uda nam się dogadać z Kolporterem i innymi mniejszymi dystrybutorami to będziemy wszędzie łatwiej dostępni". (Cały wywiad tutaj)
piątek, 26 września 2008
Pin: dramat czy także horror?
Kiedy pierwszy raz widziałem ten film (kilkanaście lat temu) byłem pewien, że Pin to horror o manekinie, który zabija. Teraz już wiem, że to nie takie proste.
Film Sandora Sterna (reżyser kultowego Amitiville Horror) powstał w 1988 roku, ale mimo upływu czasu nadal się broni. I nabiera nowego wymiaru. Ten film opowiada o rodzeństwie: Leonie i Ursuli, których ojciec jest lekarzem. W jego gabinecie znajduje się manekin, który dzięki umiejętnościom brzuchomówczym medyka ożywa, gdy pacjentami są dzieci.
czwartek, 25 września 2008
Babylon A.D. czyli koniec świata się zbliża?
Rewelacyjny, pełen rozmachu film o zbliżającym się końcu świata. Babylon A.D. robi piorunujące wrażenie i nie kończy się dobrze! Czy jest dla ludzkości nadzieja?
Każdemu z nas na pewno chodzi po głowie koniec świata, filmów na temat krachu cywilizacji jest mnóstwo. Ten jednak zrobił na mnie niesamowite wrażenie. Opowieść o najemniku, który ma przewieźć z Azji do Nowego Jorku młoda kobietę robi niesamowite wrażenie. I najlepszym aktorem, który mógł zagrać główną rolę jest niesamowity Vin Diesel (znany m.in. z rewelacyjnego Pitch Blacka).
wtorek, 23 września 2008
Miejsce Zbrodni
Miejsce Zbrodni zaciekawiło mnie ze względu na temat. Agent literacki specjalizujący się w horrorach otrzymuje tajemnicze zdjęcia i film, które prezentują zbrodnie, do której doszło prawdopodobnie w jego nowym apartamencie. Zabójstwo przypomina jeden z horrorów, który dostał do przeczytania.
Film jest bardzo obiecujący, jednak niestety końcówka rozczarowuje. Widać, że twórcom zabrakło pomysłu na oryginalne zakończenie. Dlatego nie wydaje mi się, by było warto pisać więcej o tym filmie. Musicie sami przekonać się czy Wam się spodoba czy nie...
Film jest bardzo obiecujący, jednak niestety końcówka rozczarowuje. Widać, że twórcom zabrakło pomysłu na oryginalne zakończenie. Dlatego nie wydaje mi się, by było warto pisać więcej o tym filmie. Musicie sami przekonać się czy Wam się spodoba czy nie...
sobota, 20 września 2008
Odjechany (coraz bardziej) Tarantino
Death Proof miałem okazję zobaczyć dopiero teraz. Trzeba przyznać, że Quentin Tarantino odjeżdża coraz bardziej 8-) To pierwsza część serii Grindhouse.
Film powstał dzięki fascynacji Quentina Tarantino i jego przyjaciela Roberta Rodrigueza starymi filmami klasy B, które wiele lat temu można było oglądać w kinach samochodowych w USA. Znajdą w nim to, co lubią miłośnicy filmów drogi, samochodowych pościgów czy grozy. Death Proof to opowieść o czterech kobietach, które bierze na celownik Mike Kaskader (świetny Kurt Russell).
wtorek, 16 września 2008
Hellboy2: del Toro znowu daje radę!
Guillmero del Toro to prawdziwy mistrz baśniowego świata. Sceny z jego najnowszego filmu - Hellboya 2 (Złota Armia) naprawdę zapierają dech w piersiach.
Nic dziwnego, że del Toro został reżyserem Hobbita, na pewno godnie zastąpi Petera Jacksona, twórcy trylogii Tolkiena. Zasłużył sobie na to przede wszystkim Labiryntem Fauna (trzy Oscary), ale nie należy zapominać o jego wcześniejszych filmach, m.in. pierwszym Hellboy'u i Blade 2. Produkował też głośny horror Sierociniec. Zdarzały mu się jednak też wpadki, np. Mimic, ale cóż początki bywają trudne. Del Toro od początku fascynował się horrorem, zaczynał od dobrze przyjętego meksykańskiego Cronos, później był m.in. hiszpańsko - meksykański Kręgosłup diabła.
sobota, 13 września 2008
Szlak krwi: niezależny i ciekawy
Świeży powiew horrorowi dają twórcy niezależni. Tak jest m.in. w przypadku Szlaku Krwi. To kolejny film grozy wydany przez Carismę.
W tym filmie liczy się przede wszystkim pomysł. Seryjny morderca naśladuje Edgara Alana Poe. Morduje w sposób przypominający książki mistrza grozy. Kiedy policja nie daje rady do akcji wkracza FBI. Sprawą zajmuje się agentka, której matka została zamordowana przez maniaka. Jej ojciec - policjant - przez kilka lat szukał killera. Teraz ofiarą sadysty zostaje sama agentka FBI...
Anonimowi Pożeracze Ciał: film niezależny, ale na poziomie
Nowa seria horrorów Carismy to strzał w dziesiątkę. Wydawnictwo postanowiło, na fali sukcesu horrorów, pokazać kino grozy twórców niezależnych. Pierwszy film to Anonimowi Pożeracze Ciał Marca Fratto.
¾ tego filmu to świetny horror, niestety pod koniec jego twórcy postanowili zalać nas litrami krwi. Niepotrzebnie, bo film bronił się bardzo długo... Pierwsze sceny filmu to przekazy telewizyjne na temat pojawiających się coraz częściej żywych trupach. Okazuje się, że na ulicach jest ich coraz więcej, a polityczna poprawność amerykańska każe ich tolerować. Zombie zachowują się całkiem normalnie.
¾ tego filmu to świetny horror, niestety pod koniec jego twórcy postanowili zalać nas litrami krwi. Niepotrzebnie, bo film bronił się bardzo długo... Pierwsze sceny filmu to przekazy telewizyjne na temat pojawiających się coraz częściej żywych trupach. Okazuje się, że na ulicach jest ich coraz więcej, a polityczna poprawność amerykańska każe ich tolerować. Zombie zachowują się całkiem normalnie.
czwartek, 11 września 2008
Ocalona: świetna książka Deana Koontza
Dean Koontz to gwarant dobrej rozrywki. Nic, więc dziwnego, że kolejne wydania jego książek pojawiają się na rynku, a ci ze słabszą pamięcią (tak jak ja) nabierają się kupując coś, co czytali kilka lat temu.
Ale "Ocaloną” warto było przeczytać jeszcze raz. To świetna książka, z najlepszego okresu Koontza. Żadnego przerostu formy nad treścią, jak ostatnio się zdarzało. Szybka akcja bez udziwnień. Żona i dwie córeczki Joe Carpenter, reportera prasowego giną w katastrofie lotniczej. On sam popada w depresję i chce umrzeć. Jednak pewnego dnia zauważa, że jest śledzony przez nieznanych mu osobników.
wtorek, 9 września 2008
Rozczarowujące Osiem
Z opisu wydawało się, że Osiem to, co najmniej dobry horror. Niestety rozczarowanie było równie duże jak oczekiwania. Typowa klasa C...
Film opowiada o siedmiu młodych mężczyznach i kobietach, którzy spotkali się na pogrzebie znajomego. Okazuje się, że nawet po swojej śmierci ma on dla nich zadanie. Odnajdują zaginiony dom, a w nim tajemniczą skrzynię. Obok ich pamiątek z dzieciństwa w skrzyni znajdują szczotki dziecka.
czwartek, 4 września 2008
Zbliża się nowy festiwal horroru!!!
Horror Festiwal powraca. Wiemy już, że organizowany jest w różnych miastach w Multikinach między 20 a 25 października. Znamy już też filmy przygotowane przez organizatorów.
Poprzednia edycja imprezy była bardzo udana, widziałem wiele bardzo ciekawych filmów (m.in. Hotel zła, Halloween czy Oko), czekałem, więc z niecierpliwością na wiadomość o jej kontynuacji. I jest. I znowu czekają nas nieznane dotąd i nieobecne w Polsce filmy. Program zapowiada się naprawdę atrakcyjnie.
Poprzednia edycja imprezy była bardzo udana, widziałem wiele bardzo ciekawych filmów (m.in. Hotel zła, Halloween czy Oko), czekałem, więc z niecierpliwością na wiadomość o jej kontynuacji. I jest. I znowu czekają nas nieznane dotąd i nieobecne w Polsce filmy. Program zapowiada się naprawdę atrakcyjnie.
środa, 3 września 2008
Brązowy Jenkin wraca w Drapieżcach
Drapieżcy to kolejny dobry horror Grahama Mastertona. Pojawia się w nim znana nam z twórczości HP Lovecrafta postać Brązowego Jenikina.
O Brązowym Jenkinie pisałem niedawno w recenzji filmu „Koszmar domu wiedźmy”. Teraz pojawia się znowu. Trzeba przyznać, że opisany po raz pierwszy przez Lovecrafta szczur o ludzkiej twarzy, władający kilkoma językami, robi wrażenie do dziś na twórcach grozy. W książce Mastertona pomaga w przyjściu na świat Praistotom, które mają zawładnąć światem.
wtorek, 2 września 2008
Świetny i mroczny Batman
Najnowszy Batman jest najlepszym z serii. Nie myślałem, że jeszcze wrócę do tej postaci z sympatią. Ale zarówno Mroczny Rycerz jak i Batman – Początek są rewelacyjne. Ponad 150 minut spędzone w kinie minęły błyskawicznie, nawet przez chwilę się nie nudziłem.
Christian Bale świetnie się spisuje w roli Batmana, ale w tym filmie znalazł konkurenta. Heath Ledger w roli Jokera jest po prostu rewelacyjny. Aż szkoda, że tak szybko umarł...
Zresztą świetnych aktorów mamy tutaj wielu, żeby wymienić tylko Michaela Caine, Gary Oldmana czy Morgana Freemana. Wychodząc z tego filmu zastanawiałem się, co jeszcze można wymyślić by zadziwić widzów.
Zresztą świetnych aktorów mamy tutaj wielu, żeby wymienić tylko Michaela Caine, Gary Oldmana czy Morgana Freemana. Wychodząc z tego filmu zastanawiałem się, co jeszcze można wymyślić by zadziwić widzów.
Najchętniej czytane w sierpniu 2008
Minął sierpień, mimo wakacji, był to niewątpliwie miesiąc ciekawy dla miłośników horrorów. Z nieznanych mi jednak przyczyn bardziej Was interesowały starsze recenzje.