Dziś znowu ten jeden wieczór i ta jedna noc, kiedy wiele osób, na co dzień nie oglądających horrorów chce zobaczyć coś z katalogu kina grozy. Dlatego postanowiłem przygotować dla Was zestaw filmów, które warto zobaczyć. Oczywiście to subiektywny wybór i nie każdy będzie usatysfakcjonowany, ale na pewno z różnych powodów, każdą z tych produkcji warto zobaczyć.
Recenzje horrorów, filmów SF, katastroficznych, ale też innych, które oglądam. Chwalę i ostro krytykuję. Bez żadnych skrupułów!
sobota, 30 października 2021
czwartek, 28 października 2021
Czy warto zobaczyć "W lesie dziś nie zaśnie nikt 2"?
Pierwsza część filmu "W lesie dziś nie zaśnie nikt" (czytaj recenzję) bardzo mi się spodobała. To był naprawdę dobry polski slasher. Na kontynuację więc czekałem z niecierpliwością. Film miał premierę wczoraj, wieczorem więc zrobiłem sobie seans. I co? Byłem trochę skonsternowany. "W lesie dziś nie zaśnie nikt 2" trochę mi się podobał, a trochę nie... Dlaczego?
Już pierwsza scena filmu Bartosza M. Kowalskiego (W lesie dziś nie zaśnie nikt, Krwawe zacisze, Plac zabaw), który scenariusz napisał wraz z Mirellą Zaradkiewicz (W lesie dziś nie zaśnie nikt, Krwawe zacisze, ), mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła - na balu wampirów w stylu gotyckim pojawia się amerykański gliniarz, najwyraźniej ma uratować młodą kobietę, zabija ze strzelby krwiopijców, a gdy jeden z nich staje przed nim machając mieczem zabija go z pistoletu.
środa, 27 października 2021
Książki warte przeczytania: Harlan Coben "W głębi lasu"
Książkę Harlana Cobena "W głębi lasu" (The Woods Albatros 2020) czytałem kilka lat temu. Nie bardzo pamiętałem, jak bardzo mi się podobała, ale pewnie jak większość książek tego autora. Po tym jednak, jak ponad rok temu obejrzałem polski serial (W głębi lasu Polska, USA 2020) powstały na podstawie tego tytułu (czytaj recenzję), postanowiłem sobie tę powieść przypomnieć. Trochę mi zeszło (bo książek do czytania czeka mnóstwo w kolejce), ale warto było!
Harlan Coben to od lat jeden z moich ulubionych pisarzy sensacyjnych, czytam jego książki właściwie od momentu, w którym zaczęły wychodzić w Polsce.
niedziela, 24 października 2021
Wampiry w Nowym Jorku
Kompletnie nie znałem tego serialu, dopiero ostatnio natrafiłem na "Co robimy w ukryciu" (What We Do in the Shadows USA 2019), przeglądając najlepiej oceniane seriale - horrory na HBO. To opowieść o czwórce wampirów zamieszkujących w Nowym Jorku. Ich życie śledzą nieustannie kamery 8-)
Właściwie trudno opisywać ten serial. Opowiada o czworgu wampirów i służącym jednego z nich. Krwiopijcy mają problemy, bo czasami trudno im wtopić się w życie współczesnego Nowego Jorku. Radzą sobie przemieniając się w nietoperze. No może nie wszyscy mają taką możliwość, bo przemieniać się nie może Colin Robinson (Mark Proksch - Zło nie z tej ziemi), który żywi się emocjami ludzi, jest wampirem energetycznym.
czwartek, 21 października 2021
Warto obejrzeć: Hiacynt
Jeden z najlepszych filmów, jakie ostatnio widziałem. Aż szkoda, że dźwięk w "Hiacyncie" (Polska 2021) nie jest zbyt dobry i trzeba się wsłuchiwać w to co mówią aktorzy. Film opowiada o poszukiwaniach sprawcy morderstwa, do którego doszło w 1985 roku w komunistycznej Polsce. Na celowniku milicjantów staje środowisko warszawskich gejów.
Główny bohater to młody milicjant Robert Mrozowski (bardzo dobra rola Tomasza Ziętka, znanego z takich filmów, jak: Boże ciało, Demon, Konwój, Kamienie na szaniec, Żeby nie było śladów, Odwróceni. Ojcowie i córki, Atak paniki, Pakt, Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł), który ma jeszcze zasady, co w czasach PRL nie jest takie oczywiste.
poniedziałek, 18 października 2021
Dom z koszmarów. Uważaj na to co może mieszkać w Twoim domu!
Kolejny film (Aftermath USA 2021) o koszmarnym domu. Młode małżeństwo wprowadza się do pięknego domu, który ma jednak jedną wadę. Kilka miesięcy wcześniej w tym domu mąż zabił żonę... Gdyby nasi główni bohaterowie, przeżywający kryzys małżeński oglądali wcześniej horrory, wiedzieliby, że taka decyzja
No ale zapewne nie oglądali, bo dom po okazyjnej cenie kupili. Szybko okazuje się, że w budynku dzieje się coś dziwnego, szybko też dowiadujemy się, że w domu ktoś jeszcze mieszka...
niedziela, 17 października 2021
Tenet. Walka teraźniejszości i przyszłości
Spodziewałem się klasycznego kina akcji, ale okazało się, że Tenet (Kanada, USA, Wielka Brytania 2020) to nie tylko kawał niezłej sensacji, ale także wątek kina SF, w którym walczą ze sobą ludzie z teraźniejszości i przyszłości. Ci dobrzy chcą uratować świat przed zagładą nuklearną.
Zaczyna się jak w klasycznym filmie sensacyjnym. Agent specjalny Protagonista (John David Washington) z organizacji Tenet walczy z międzynarodowym terroryzmem, starając się dotrzeć do władz terrorystycznej, międzynarodowej organizacji. Udaje mu się udaremnić bombowy zamach na Operę Narodową w Kijowie, ale to dopiero początek. Kolejne zadanie okazuje się znacznie trudniejsze.
piątek, 15 października 2021
Kultowy Obcy. Książka powstała na podstawie scenariusza filmu
Książkę "Obcy" (Alien) wydała oficyna Vesper w październiku 2019 roku. I zrobiła to bardzo fajnie, dobra, twarda okładka, dobre ilustracje, dobre tłumaczenie i ciekawy Piotrka Goćka.
Rojst'97 - bardzo dobra kontynuacja polskiego serialu
Tym razem akcja dzieje się na południu Polski w 1997 roku w czasie powodzi. W małym miasteczku pewnego dnia pękają wały, a pod miastem na terenach zalanych przez wodę znalezione zostają zwłoki młodego chłopca.
środa, 13 października 2021
Straż dzienna nie przekonuje
Film reżysera Timura Bekmambetova (Straż nocna, Abraham Lincoln: Łowca wampirów, Red Star), który scenariusz napisał z Aleksandrem Talalem, zaczyna się tam, gdzie się kończy "Straż nocna" i opowiada o toczącej się w Moskwie w różnych wymiarach czasowych wojnie sił Światła i Ciemności.
środa, 6 października 2021
Sex Education coraz bardziej po bandzie
Trzeci sezon Sex Education (Wielka Brytania 2021) jest najostrzejszy z dotychczasowych. Ale ogląda się bardzo dobrze. A dzieciaki mają coraz większe problemy, ze swoim życiem, ale także w szkole Moordale, do której przychodzi nowa dyrektorka Hoppe Hadon, planująca zmianę wizerunku tej placówki.
Kierunek: Noc sezon 2. Kolejny serial bez zakończenia
Nie cierpię serialów, które kończą się, jakby ktoś postanowił przerwać je nagle w połowie. Tak jest z drugim sezonem produkcji Netflix: "Kierunek: noc" (Into The Night season 2 2021). Wszystko fajnie, fajnie, krótkie odcinki wciągają i nagle na koniec szóstego okazuje się, że kolejnego nie ma, a nic nie zostało wyjaśnione. Wręcz wszystko otwarte.
poniedziałek, 4 października 2021
Kino familijne: Jak rozmawiać z psem
Wyprawa do kina to tradycyjna batalia - kupować pop corn i pepsi, czy nie? Ja oczywiście się opieram, dzielnie walczę, stawiam się by z honorem polec i kupić zestaw... No ale też dlaczego raz na jakiś czas nie sprawić radości dzieciom, na co dzień tego nie jedzą i nie piją. Tak było i tym razem!
piątek, 1 października 2021
Grzechy przeszłości
Kolejny dobry, mroczony serial, który miałem okazję zobaczyć. Co prawda Grzechy przeszłości (Hidden Wielka Brytania 2018) był oznaczony na Canal Plus, jako horror, to jednak z filmem grozy ma on niewiele wspólnego. Za to naprawdę dobry thriller o młodym mężczyźnie, który porywa młode kobiety i więzi je w zrujnowanym domu w lesie. Sam zresztą mieszka z matką i córką tuż obok.
To kolejny serial, w którym każdy z bohaterów ma swoje problemy. Komisarz Cadi John (Sian Reese-Williams) musi wracać do rodzinnego miasteczka z powodu choroby ojca, którym musi się pomóc opiekować. Pewnego dnia pod miasteczkiem, w rzece zostają znalezione zwłoki młodej kobiety, która została, jak się okazuje, porwana osiem lat wcześniej.