sobota, 30 kwietnia 2022

Wróg u bram. Jak bronił się Stalingrad

Wróg u bram (Enemy at the Gates, Irlandia, Niemcy, USA, Wielka Brytania 2001) to jeden z moich ulubionych filmów wojennych. Niesamowita opowieść o krwawej obronie Stalingradu i wojnie dwóch snajperów - sowieckiego i niemieckiego. Wasilij Zajcew to postać prawdziwa, uważany jest za jednego z najlepszych snajperów w historii, czy rzeczywiście istniał Erwin Koenig tego nie wiemy...

Jest 1942 rok. Toczy się bitwa o Stalingrad, jedna z najkrwawszych w historii. Szacuje się, że w jej trakcie zginęło około dwóch milionów ludzi.

czwartek, 28 kwietnia 2022

Kolejny nawiedzony dom: Dziewczyna z trzeciego piętra

Dziewczyna z trzeciego piętra (Girl on the Third Floor USA 2019) to kolejny film o nawiedzonym domu. Nie wyróżniający się w zasadzie niczym od setek innych tego typu produkcji. Ogląda się całkiem nieźle, ale zapomina także błyskawicznie. 

Don Koch (C.M. Punk - Jakob's Wife, Wściekłość) to pracownik firmy ubezpieczeniowej, który zdefraudował pieniądze swoich klientów. Poszedł jednak na układ z organami ścigania i udało mu się uniknąć wieloletniego pobytu w więzieniu. Dodatkowo ma problem z ciężarną żoną Liz (Trieste Kelly Dunn - Banshee, Dziecko przyszłości), bo zdradził ją i musi zapracować sobie na odzyskanie zaufania. 

środa, 27 kwietnia 2022

Bliźniak, czyli uważaj na własne klony

Will Smith ma ostatnio problemy, bo wielu się nie spodobało jego zachowanie na oscarowej gali, kiedy to fizycznie skarcił Chrisa Rocka, ale mnie to nie przeszkadza oglądać filmów z tym aktorem, którego zresztą bardzo lubię. Sięgnąłem, więc po dostępnego w Amazon Prime Bliźniaka (Gemini Man Chiny, USA 2019), całkiem sprawnie opowiedzianą historię o rządowym zabójcy na zlecenie, który musi walczyć ze swoim klonem. 

Historia jest prosta i banalna. Henry Brogan (Will Smith - Legion samobójców, Faceci w czerni 1-3, Bardzo dziki zachód, Ja, robot, Jestem legendą, Hancock, 1000 lat po ziemi, Colossus, Dzień Niepodległości, Hancock 2, Bright, Bad Boys for Life, King Richard) działa na zlecenie jednej z rządowych agencji.

poniedziałek, 25 kwietnia 2022

Bardzo dobra książka J.K. Rowling "Gwiazdkowy Prosiaczek"

To pierwsza książka J.K. Rowling, którą miałem okazję przeczytać do końca. I to na głos, bo przez kilkanaście dni czytałem "Gwiazdkowego prosiaczka" (The Christmas Pig Media Rodzina 2021) swoim dzieciakom. Co prawda to doskonała książka na Boże Narodzenie, ale przed Wielkanocą także się dobrze spisała!

Muszę przyznać, że to bardzo wzruszająca opowieść, a głos nie raz grzązł mi gdzieś w gardle i trudno było czytać dalej. Krótki oddech, chwila na dojście do siebie i czytamy dalej. Uff, dzieciaki nie zauważyły, że ojciec wzruszył się czytając opowieść o pluszowym prosiaczku. A nawet jakby zauważyły, to nie ma się czego wstydzić 8-)

niedziela, 24 kwietnia 2022

Filmy familijne: Mustang z Dzikiej Doliny: Droga do wolności

No tak, znowu powrót do filmów, które oglądałem w czasie Świąt Wielkiej Nocy z dzieciakami. Ponieważ bardzo lubią serial Mustang z Dzikiej Doliny, a na wersje kinową nie udało nam się wybrać, skorzystaliśmy z oferty jednej z platform streamingowej i obejrzeliśmy film animowany "Mustang z Dzikiej Doliny: Droga do wolności" (Spirit Untamed USA 2021). 

Dzieciakom i Żonie podobał się, mnie mniej, bo nie jestem wielkim fanem tej serii. Film jest uzupełnieniem serialu. Opowiada o tym, jak Lucky Prescott, główna (kilkunastoletnia?) dziewczynka po śmierci matki zamieszkuje ze swoim wujem-politykiem, szykującym się do wyborów.

Kultowe komiksy: Blacksad. Pośród cieni. Tom 1

Czytanie Blacksada zacząłem od trzeciego tomu, który niezbyt mi się spodobał i zarzekałem się nawet, że nie będę kontynuował lektury tego komiksu. Ale ku swojemu zdumieniu zauważyłem, że mam w domu także pierwszą i drugą część więc się przemogłem i sięgnąłem po tom 1 - Blacksad. Pośród cienie (Blacksad vol. 1 -Un lugar entre las sombras Egmont Polska 2017) autorstwa Juana Diaza Canalesa i Juanjo Guarnido

Tym razem bardziej mi się podobało, ale ponownie nie powaliło na kolana. Zwykle komiksy, które poleca mi mój kumpel Tomek, są bardzo dobre. Więc tutaj lekkie rozczarowanie.

piątek, 22 kwietnia 2022

Wiedźmy chcą zamienić wszystkie dzieci w myszy! (Może i dobrze 8-))

Święta Wielkiej Nocy to była dobra okazja do obejrzenia z dzieciakami czegoś z działki "kino familijne". Trafiło na "Wiedźmy" (The Witches USA 2020) Roberta Zemeckisa. Nazwisko reżysera wydawałoby się, że gwarantuje dobrą rozrywkę, ale niestety nie tym razem. 

Robert Zemeckis to twórca między innymi filmów: Beowulf, Powrót do przyszłości 1-3, Kontakt, Opowieść wigilijna, Express polarny, Co kryje prawda, Ze śmiercią jej do twarzy, Opowieści z krypty, Niesamowite historie. Sami widzicie, wybranie jego filmu wydawałoby się strzałem w dziesiątkę.

czwartek, 21 kwietnia 2022

Kongres: Odjechana ekranizacja Lema

Film "Kongres" (The Congress Belgia, Francja, Luksemburg, Polska, Niemcy, Izrael 2013) przemknął właściwie niezauważenie. Spotykałem się kilka razy z tym tytułem w programie telewizyjnym, pisałem o nim, ale nie interesując się zbytnio. Ale na szczęście nagrałem i po kilkunastu miesiącach obejrzałem!

Film Ari Folmana powstał na podstawie opowiadania Stanisława Lema "Kongres futurologiczny", a jego twórcom udało się zebrać całkiem niezły zestaw aktorów.

poniedziałek, 18 kwietnia 2022

Warto czytać: Wróć przed zmrokiem. Każdy dom skrywa jakąś historię

Riley Sager był mi kompletnie nieznany, ale recenzje i opisy jego książki "Wróć przed zmrokiem" (Home before dark, Wydawnictwo kobiece, wydanie 1, 2021) zainteresowały mnie i postanowiłem ją kupić. Przeczytałem błyskawicznie. Czyta się nieźle, ale na długo w pamięci raczej nie zostanie. 

Książka opowiada historię Maggie Holt, która wraz z rodzicami wprowadza się do kupionego (bardzo) okazyjnie domu. Ale jak to bywa z okazyjnymi domami, zwykle jest z nimi coś nie tak. A co może z nim być nie tak? Może być nawiedzony. Po ponad 20 dniach rodzina w popłochu wyprowadziła się a ojciec Maggie - dziennikarz - napisał książkę o nawiedzonym domu, w którym mieszkała jego rodzina.

czwartek, 14 kwietnia 2022

Wojna światów. Kosmiczne stwory czekały na inwazję setki lat?

Ten dzień kiedyś musiał nastąpić. W jednym z amerykańskich miasteczek spod ziemi wychodzą kosmiczne trójnogi i atakują ludzi. To krótkie streszczenie filmu "Wojna światów" (War of the Worlds USA 2005) powstałego na podstawie opowiadania H.G. Wellsa pod tym samym tytułem. 

To jedna z moich ulubionych pozycji SF. Oglądałem już ten film wiele razy, ale dopiero dzisiaj, po seansie z Synem, postanowiłem napisać kilka zdań. "Wojny światów" nakręcił kultowy reżyser Steven Spielberg, znany chyba każdemu miłośnikowi kina, chociażby z filmów Raport Mniejszości, A.I. Sztuczna inteligencja, Park Jurajski, Zaginiony świat: Park Jurajski, Hook, Niesamowite historie, Strefa mroku, ET, Bliskie spotkania trzeciego stopnia, Szczęki czy Player One.

poniedziałek, 11 kwietnia 2022

Azjatyckie horrory: Folklor

Folklor (Folklore 2018) to antologia azjatyckich horrorów wyprodukowany przez HBO Asia. Sześć odcinków,stanowiących osobne historie, wyprodukowane, każdy w innym kraju, robią naprawdę spore wrażenie. Znajdziecie w nich wszystko to co lubicie w filmach grozy rodem z Azji. 

Filmy zostały nakręcone w Japonii, Singapurze, Tajlandii, Korei Południowej, Indonezji i Malezji. Twórcą całości jest Eric Khoo. Każdy z odcinków jest oparty na lokalnych wierzeniach i tradycjach. Ale akcja każdego z nich toczy się współcześnie. 

niedziela, 10 kwietnia 2022

Demonolodzy: Ed i Lorraine Warren

Książka, o której czytałem od dawna i którą od dawna chciałem przeczytać, by dowiedzieć się więcej o najsłynniejszych demonologach na świecie - Edzie i Lorraine Warren. Na podstawie ich przygód, o ile tak można nazwać spotkania z demonami, powstał między innymi filmy: "Obecność", "Udręczeni" i "Annabelle"

Ed i Lorraine to postacie prawdziwe, chociaż już nieżyjące. Ed zmarł w 2006 roku, a jego żona w 2019. Rzeczywiście byli badaczami zjawisk paranormalnych, na zlecenie kościoła badali rzekomo nawiedzone domy, by sprawdzić, czy to tylko wymysły czy prawdziwe przypadki.

sobota, 9 kwietnia 2022

Mockbustery studia The Asylum: Megalodon

Oglądanie filmów studia The Asylum wymaga naprawdę dużo tolerancji. Zwykle są to produkcje krążące w okolicach oceny 1 w skali 10-stopniowej. Tak też było w przypadku filmu Megalodon (USA 2018), opowieści o wielkim, prastarym rekinie, który najpierw zatapia rosyjską łódź podwodną, a następnie atakuje amerykański okręt wojenny. 

Megalodon jest niskobudżetową podróbką filmu The Meg (czytaj recenzje), który także premierę miał w 2018 roku. The Asylum w ten sposób znalazło sobie sposób na zarabianie pieniędzy. Wypuszcza filmy łudząco podobne do wysokobudżetowych hitów wielkich wytwórni.

wtorek, 5 kwietnia 2022

Nawiedzony blok 18: Nie kupuj taniego mieszkania!

Zapewne nie powinno się oglądać rosyjskich produkcji, bo wystarczający horror wojska Putina zgotowały w Ukrainie, ale na ten film czekałem od dawna  i niespodziewanie odkryłem, że Nawiedzony blok 18 (Vladeniye 18 Rosja 2014) można zobaczyć na Amazon Prime i skorzystałem z okazji. Szału nie było...

Młode małżeństwo, oboje sieroty, co podkreślają, co jakiś czas w filmie, kupuje, promocyjnie, dzięki akcji charytatywnej mieszkanie. Wcześniej na własne "m" nie było ich stać. Teraz zamierzają szybko, nie dowierzając swojemu szczęści, szybko przeprowadzić się i planują mieć dziecko. Niestety od początku blok, w którym kupują mieszkanie nie przypada im do gustu.

poniedziałek, 4 kwietnia 2022

King Richard: Zwycięska rodzina: Jak zrobiły karierę siostry Williams.

O filmie King Richard: Zwycięska rodzina (King Richard USA 2021) dowiedziałem się dzięki temu, że Will Smith, grający w nim główną rolę dostał Oscara. Ponieważ bardzo lubię tego aktora, postanowiliśmy z Żoną obejrzeć w sobotni wieczór ten film. I trzeba przyznać, że historię kariery Sereny i Venus Williams ogląda się z przyjemnością. 

Wcześniej kompletnie się nie zastanawiałem, jakie były początki kariery słynnych tenisistek, bo też zbytnio się tym sportem nie interesuję. Kojarzy mi się on z "pyk... .... ... ... pyk... ... ... ... pyk... ..." itd.

sobota, 2 kwietnia 2022

Od zmierzchu do świtu 3 w klimacie westernu

Po kiepskiej drugiej części Od zmierzchu do świtu z niepokojem włączałem trzecią część - Od zmierzchu do świtu 3: Córka kata (From Dusk Till Dawn 3: The Hangman's Daughter USA 1999). Na szczęście nie było tak źle, a jak ktoś lubi westerny z wampirami to może nawet uznać, że jest całkiem nieźle. 

Tym razem w głównej roli występuje knajpa, którą pamiętacie zapewne świetnie z pierwszej części. Jest rok 1900. Trafiają do niej bandyci, którzy uciekają przed stróżami prawa, dziennikarz - autor książek Ambrose Bierce (Michael Parks - Jesteśmy tym co jemy, Od zmierzchu do świtu Grindhouse: Death ProofGrindhouse: Planet Terror, Nightmare Beach, The Werewolf of Woodstock, Kieł) z małżeństwem, zamierzających krzewić wiarę oraz kat ze swoimi kompanami, który ściga jednego ze złoczyńców - Johnny Madrida (Marco Leonardi), który zbiegł mu spod szubienicy wraz z jego córką Eesmeraldą (Ara Celi).