środa, 6 września 2017

Inwazja Obcych na Ziemię. Nowy początek?

Kolejna z superprodukcji, w której nie wszystko jest oczywiste. W Nowym Początku (Arrival USA 2016) nie ma naparzanki od początku i strumieni krwi wylewającej się z ofiar kosmitów.
Pewnego dnia w dwunastu miejscach na całym świecie nad Ziemią zawisają statki obcych. Nikt nie wie po co przylecieli. Czy chcą zaatakować Ziemię? Czy może jej coś podarować? Z kosmitami nie udaje się nawiązać kontaktu, dlatego amerykańskie wojsko nawiązuje kontakt z lingwistką Louisą Banks (Amy Adams - Człowiek ze stali, Liga Sprawiedliwości, Batman kontra Superman: Świt Sprawiedliwości). Kobieta ma problemy, gdyż kilka lat wcześniej zmarła jej córka, chora na raka. Od tego czasu stroni od ludzi, ale jest świetnym fachowcem.

Początkowo kiedy pojawia się u niej pułkownik Weber (Forest WhitakerWindykatorzy - Repo Men, Porywacze ciał, Eksplozja, Gatunek, Bitwa o ziemię, Telefon, Azyl, Bagno, Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie) odmawia pomocy, jednak ostatecznie zgadza się by nawiązać kontakt z Obcymi i spróbować ich zrozumieć. Ma jej w tym pomagać wybitny fizyk Ian Donnelly (Jeremy Renner - Avengers. Czas Ultrona, 28 tygodni później, Thor, , Avengers, Kapitan Ameryka: wojna bohaterów, Nowy początek, Hansel i Gretel: łowcy czarownic).
Początkowo wojskowi są cierpliwi, widać postępy w pracy naukowców, którzy codziennie odwiedzają statek obcych i próbują ich uczyć mówić, ale kiedy Rosja i Chiny tracą nadzieję na porozumienie z Kosmitami i obawiając się ataku z ich strony, zrywają łączność z USA i szykują się do zniszczenia obiektów.

Film naprawdę ogląda się z zaciekawieniem do samego końca, zastanawiamy się czy Obcy zaatakują czy też, jak mają nadzieje Amerykanie, przywieźli nowe technologie. Trzeba przy tym zaznaczyć, że nie jest to spektakularna superprodukcja, a raczej kameralny film. Pełen klimatu, niepokoju, mroku i lekko wkradającej się beznadziei.

Nowy początek wyreżyserował  Denis Villeneuve (Blade Runner 2049), a scenariusz napisał Eric Heisserer ((Koszmar z ulicy Wiązów, The Occupants, Coś, Oszukać przeznaczenie 5, Kiedy gasną światła).

Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga