wtorek, 7 lipca 2020

Służby specjalne. Jeden z najlepszych filmów Vegi

To kolejny film Patryka Vegi oparty na autentycznych wydarzeniach, w których reżyser fakty miesza ze swoimi interpretacjami i hipotezami. Głównymi bohaterami są przede wszystkim byli funkcjonariusze Wojskowych Służb Informacyjnych. 

Film powstał w 2014 roku, a więc osiem lat po rozwiązaniu WSI i głośnym raporcie Antoniego Macierewicza na ten temat. I w filmie mamy właśnie pokazany wątek rozwiązania służb i werbunku byłych oficerów przez ich byłego dowódcę. W filmie pojawiają się głośne przed laty wydarzenia, m.in. tajemnicze samobójstwo Andrzeja Leppera (tu jako zabójstwo pozorowane na samobójstwo), śmierć byłego wiceministra, rzekomo zabitego przez syna czy kolejne głośne samobójstwo, byłego szefa GROM oraz śląskiej posłanki zatrzymywanej przez ABW oraz inwigilacja i werbunek księży przez komunistyczne służby.


Film bardzo dobry, szczególnie spodoba się fanom teorii spiskowych oraz political fiction. Dobra realizacja, trochę humoru, dobre pomysły, trzyma w napięciu. Za dużo co prawda wulgaryzmów oraz służbowego slangu. Ale można na to przymknąć oczy. 

W filmie pojawiają się znani aktorzy występujący w filmach Patryka Vegi, m. in.:  Olga Bołądź (Czerwony punkt, Botoks, Wataha, Skrzydlate świnie, Ludzie honoru), Janusz Chabior (Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa, Kobiety mafii, Kobiety mafii 2, Czerwony punkt, Botoks, Na granicy, Ślepnąc od świateł, Odwróceni: Ojcowie i córki, Świadek koronny, Kołysanka, Polityka), Wojciech Zieliński (Odwróceni: Ojcowie i córki, Psy 3: W imię zasad, Kurier, Czerwony pająk, Odwróceni, Świadek koronny, Oficer), Andrzej Grabowski (Piotrek trzynastego 2, Bad Boy, Polityka, Odwróceni: Ojcowie i córki, Pod Mocnym Aniołem, Plagi Breslau, Pibull: Niebezpieczne kobiety, Pitbull: Nowe porządki, Demon, Czerwony punkt, Pokot, Na granicy).


Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga