wtorek, 21 czerwca 2022

Kultowe horrory: Omen

Omen (USA, Wielka Brytania 1976) to pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów kina grozy, ale także dla wszystkich kinomaniaków. Jeden z najlepszych horrorów w historii, o ile nie najlepszy. Moim zdaniem o ten tytuł walczy właśnie film Richarda Donnera i Egzorcysta Williama Friedkina.

Krótko o fabule, choć pewnie wszyscy ją znają - syn nowego ambasadora USA w Londynie rodzi się martwy, tak przynajmniej dowiaduje się dyplomata od szpitalnego kapelana (Martin Benson), który jednocześnie proponuje mu adopcję nowonarodzonego chłopca, którego matka umarła w trakcie porodu. Dziwny zbieg okoliczności, prawda? Oczywiście jest to podejrzane, jak myślicie i szybko okazuje się, że coś jest nie tak.

Po kilku latach chłopca - Damiena (Harvey Stephens - Omen 2005), zaczynają spotykać dziwne przygody. Zwierzęta na jego widok uciekają lub atakują go, dziecko ma atak przed kościołem, opiekunka wiesza się wyskakując z okna. Do dyplomaty (Gregory Peck - Uwięzieni w kosmosie)zgłasza się ksiądz, który ostrzega go, że chłopiec jest antychrystem a jemu i jego żonie (Lee Remick - Dotknięcie meduzy), grozi śmiertelne niebezpieczeństwo... Dodatkowo pewien fotograf (David Warner - Podróż w czasie, TRON, Cyber Wars, Dr Jekyll i Pan Hyde, Kod Tory, Planeta małp, Wiedźma, cykl Star Trek, Krzyk 2, Władca zwierząt 3, W paszczy szaleństwa, Necronomicon, Worek na zwłoki, Powrót nienazwanego, Wojownicze żółwie ninja 2, Gabinet figur woskowych, Nastoletni wampir, towarzystwo wilków, Bandyci czasu, Wyspa, Opowieść zza grobów) robi dziwne zdjęcia.

Pamiętam, jak oglądałem ten film pierwszy raz. Zrobił na mnie niesamowite wrażenie. Bałem się jak cholera, uśmiech Damiena wydawał się najbardziej demoniczny jaki widziałem kiedykolwiek, muzyka (Jerry Goldsmith) mroziła krew w żyłach. A demoniczna opiekunka pani Baylock (Billie Whitelaw - Merlin, Nocne widma, Dr Jekyll i Mr Hyde, ), która w dziwnych okolicznościach trafiła do domu dyplomaty wydawała się prawdziwą krewną szatana! 

I to jest jeden z tych filmów, które się dla mnie nie zestarzały. Zrobiłem sobie powtórkę z Omena kilka dni temu i to był pierwszy seans po wykupieniu Disney Plus, w którym to serwisie jest chyba, jako jedynym legalnie do obejrzenia. I znowu zrobił niesamowite wrażenie! Tym więc którzy nie widzieli zdecydowanie polecam! Nie polecam natomiast nowej wersji kultowego horroru z 2005 roku (czytaj recenzję).

Film wyreżyserował Richard Donner, znany z cyklu filmów: Zabójcza broń oraz Linii czasu, Supermana 2, Teoria spisku, Zaklęta w sokoła, Goonies, Opowieści z krypty, Ghost story, Strefa mroku, a scenariusz napisał David Seltzer (Znamię, 18 Anioł, Światło w mroku, Przepowiednia, Omen 2005).

Moja ocena: 10/10 Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga