niedziela, 23 lipca 2023

Zielone oczy wolności: jak Kurdowie walczą o swoją wolność!

Na tę książką trafiłem przypadkowo. "Zielone oczy wolności" Marco Rovelliego (La Guerriera Dagli Occhi Verdi Prószyński i S-ka 2018) znalazłem w książkodajni w Nowym Tatrze w Warszawie. Warto takie miejsca przeglądać z uwagą. Czasami można znaleźć w nich prawdziwe skarby. 

Włoski pisarz i muzyk dotarł do kurdyjskich partyzantów, którzy walczą o prawo do wolności i ziemi swojego narodu. Opisał przede wszystkim życie jednej z bojowniczek - Avesty Harun, młodej kobiety, która zginęła podczas starć z Turkami w 2014 roku. Była dowódcą jednego z oddziałów walczących o odzyskanie historycznych ziem Kurdystanu.

Autor książki opisuje młodość Avesty, przyczyny jej przyłączenia się do partyzantki i szlak bojowy. Ale to nie te treści świadczą o wartości książki. Możemy w niej bowiem także przeczytać, jak ważne dla Kurdów są prawa kobiet, prawa człowieka, edukacja, opieka nad każdym Kurdem, życie zgodnie z naturą itd. Marco opisuje to wszystko co sam widział, a to ma dodatkową wartość. Nie są to opowieści zasłyszane lub przeczytane. Wiesz, że ten człowiek tam był i to wszystko widział... Zdecydowanie polecam Wam lekturę tej książki!  


Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga