czwartek, 2 stycznia 2020

Tylko kochankowej przeżyją. Horror Jarmuscha

Cały czas oglądając "Tylko kochankowie przeżyją" (Only Lovers Left Alive Francja, Grecja, Niemcy, USA, Wielka Brytania, Cypr 2013) zastanawiałem się czemu Jim Jarmusch (Truposze nie umierają) wybrał konwencję horroru. Fani filmów grozy będą rozczarowani, bo to przy okazji ponury romans opowiadający o życiu wampira, który nie widzi w nim sensu. 


Ten wampir to żyjący od kilkuset (?) lat Adam (Tom Hiddleston - Avengers, Thor, High-Rise, Crimson Peak, Thor: Ragnarok, Tylko kochankowie przeżyją, Avengers: wojna bez granic, Kong: Wyspa Czaszki, Avengers: koniec gry), przyjaciel wielu wybitnych artystów sprzed lat, genialny muzyk ma dosyć swojego życia i otaczających go ludzi, których nazywa: Zombie.
Teraz mieszka w Detroit - mieście, symbolu kryzysu w USA. Pewnego dnia prosi jedną z bardzo niewielu osób, z którymi utrzymuje kontakt - Iana (Anton Yelchin - Sala strachu, Terminator: Ocalenie, Postrach nocy, W ciemności: Star Trek, Odd Thomas: Pogromca zła) o to by załatwił mu drewniany pocisk, bo tylko takim może popełnić samobójstwo. Adam tworzy genialną muzykę, ale nie chce się nią dzielić z innymi. Żyje sam i z niemal z nikim się nie kontaktuje (poza Ianem i lekarzem ze szpitala, który sprzedaje mu krew). Pewnego dnia kontaktuje się z nim, mieszkająca w innej części świata, Eve (Tilda Swinton - Opowieści z Narnii, Suspiria, Okja, Tylko kochankowie przeżyją, Constantine, Doktor Strange, Truposze nie umierają, Avengers: koniec gry) żona, także wampirzyca. Postanawia przyjechać do ukochanego, martwiąc się o jego stan psychiczny. Ich spokój zakłóca jednak jej siostra Avia (Mia Wasikowska - Crimson Peak, Alicja w krainie czarów, Alicja po drugiej stronie lustra). Wydarzenia, do których dochodzi w czasie jej pobytu zmieniają życie Iana i Evy... Ale w jaki sposób już nie będę pisał żeby nie psuć Wam zabawy. Zabawy dla tych, co nie oczekują kina akcji lub krwawej jatki. Dla tych, co lubią coś więcej... Film wyróżnia się też świetną muzyką, która usatysfakcjonuje miłośników mrocznych dźwięków.Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga