niedziela, 18 kwietnia 2021

Horrory sprzed lat: Kruk

Staram się nadrabiać zaległości z historii kina grozy oglądając stare horrory, robię to rzadko, ale jednak od czasu do czasu robię sobie taki seans. Ostatnio miałem okazję zobaczyć Kruka (The Raven USA 1963), chociaż trudno jednoznacznie określić, czy to horror, czy raczej czarna komedia. 

Jedno jest pewne - film Rogera Cormana (Studnia i wahadło, Kobieta, która stała się osą, Sklepik z horrorami, Zagłada domu Usherów, Frankenstein wyzwolony, Dzikie anioły, Wojny satelitów, Grobowiec Ligei, Strach, Nawiedzony pałac, Opowieści niesamowite), z scenariuszem Richarda Mathesona (Studnia i wahadło, Trilogy of Terror , Trilogy of Terror II, Szczęki 3, Po tamtej stronie, Strefa mroku, Niesamowite historie, O kobiecie, co malała, Dead of Night, Kroniki Marsjańskie, Scram of the Wolf, Dracula, Legenda piekielnego domu, Ghost story, Narzeczona diabła, Star Trek, Ostatni człowiek na Ziemi, Opowieści niesamowite, Zagłada domu Usherów) - twórcy kultowej powieści, na podstawie, której powstał film "Jestem Legendą, oparty na noweli Edgara Allana Poe, nie przetrwał próby czasu.

Koszmarnie się na nim wynudziłem i trudno mi znaleźć jakiś pozytyw, opisując ten obraz. Nooo, może poza obsadą, w której znaleźli się kultowi aktorzy. 

Film opowiada o niejakim doktorze Bedlo (Peter Lorre - Opowieści niesamowite, Wyprawa na dno morza, 20 000 mil żeglugi podwodnej, Potwór z pięcioma palcami), który zostaje zamieniony w kruka przez wrogiego mu czarnoksiężnika Scarabusa (Boris Karloff - Frankenstein, Kult umarłych, House of Evil, Doom of Dracula, Czarne święto, Giń stworze giń!, Strac, VooDoo Island, Porywacz, Isle of the dead, Dom Frankensteina, Syn Frankensteina, Narzeczona Frankensteina, Czarny kot, Mumia, Stary mroczny dom, Upiór północy). Do pomocy, w tym do przywrócenia do ludzkiej postaci, werbuje zaprzyjaźnionego Erasmusa Cravena (Vincent Price - Studnia i wahadło, Edward Nożycoręki, Dom na przeklętym wzgórzu, Zagłada Domu Usherów, Maska czerwonego moru, Krwawa łaźnia w domu śmierci, Dom długich cieni, Pogromca czarownic, Grobowic Ligei, Ostatni człowiek na Ziemi, Nawiedzony  pałac, Opowieści niesamowite, Mucha, Gabinet figur woskowych, Powrót niewidzialnego człowieka), syna nieżyjącego już wielkiego czarodzieja. Problem w tym, że Erasmus porzucił przed laty magię, na wieść jednak, że w zamku Scarabusa może przebywać jego rzekomo zmarła żona, postanawia pomóc Bedlo

W jednej z ról można zobaczyć w tym filmie także młodego Jacka Nicholsona (Lśnienie, Marsjanie atakują, Wilk, Batman, Czarownice z Eastwick, Sklepik z horrorami).Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga