niedziela, 6 października 2019

Operacja Overlord. Amerykanie kontra niemieccy zbrodniarze, eksperymentujący na ludziach

Całkiem niezły horror. Operacja Overlord (Overlord USA, Kanada 2018) opowiada o oddziale amerykańskich żołnierzy, którzy są przerzucani drogą lotniczą do Francji, by zniszczyć wieżę kościoła, na której znajduje się niemieckie centrum łączności. Sabotaż ma pomóc kolejnym oddziałom USA lądującym w tym kraju. Aha, cała akcja toczy się w czasie II wojny światowej w przeddzień operacji D-Day.

Niestety samoloty, którymi lecą amerykańscy żołnierze dostaje się pod silny niemiecki ostrzał. Maszyna, w której znajduje się oddział sabotażystów zostaje zestrzelony, a przeżywa niewielu z nich. Wiedzą jednak, że muszą za wszelką cenę, mimo znacznych strat, wykonać zadanie.
Żołnierze zaraz po wylądowaniu na spadochronach zatrzymują pewną Francuzkę - Chloe (debiutująca Mathilde Ollivier), która ma im pomóc dostać się do kościoła.
Okazuje się, że w domu mieszka z małym synem i ciotką, ofiarą eksperymentów medycznych Niemców. Kobieta wygląda jak zombie. I rzeczywiście jest martwa, bo hitlerowscy medycy pracują nad stworzeniem nieśmiertelnego, niezwyciężonego żołnierza. Amerykanów czeka trudna przeprawa. Muszą zwyciężyć by pomóc swoim kolegom, ale też zniszczyć laboratorium, by wyniki eksperymentów nie pomogły Niemcom wygrać wojny... Nazistowskie eksperymenty odkrywa główny bohater filmu - Boyce (Jovan Adepo - Pozostawieni, mother!), żołnierz, który przechodzi przemianę i z niedojdy po katastrofie samolotu staje się pełnowartościowym wojskowym.

I to właśnie ten wątek - nazistowskich eksperymentów medycznych jest najmocniejszy. Oczywiście mało prawdopodobne, a raczej niemożliwe było stworzenie żołnierzy - zombie, ale okrutne doświadczenia na ludziach były faktem! Może w ten sposób uda się przemycić trochę tej naszej strasznej historii do odbiorców popkultury... Wato by wiedzieli, że życie czasami jest okrutniejsze niż najokrutniejsze horrory!

Film wyreżyserował Julius Avery, a scenariusz napisali: Billy Ray (Wulkan, Plan lotu, Igrzyska śmierci, Terminator: Mroczne przeznaczenie) i Mark L. Smith (Motel, Motel 2, Strach, Męczennicy). Producentem zaś słynny J.J. Abrams (Zagubieni, Star Trek, Super 8, W ciemności. Star Trek, Projekt Monster,  Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy, Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie) Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga