wtorek, 30 czerwca 2020

Powrót Terminatora. Czy czeka nas zagłada?

Kiedyś nowy Terminator to było wydarzenie. Dziś już nikt tak nie czeka jak kiedyś. Ale to nie oznacza, że nowe produkcje są złe. Terminator: Mroczne przeznaczenie (Terminator: Dark Fate Chiny, Hiszpania, USA, Węgry 2019) to naprawdę niezły film SF.

Znów mamy okazję śledzić przygody Sarah Connor (Linda Hamilton - Terminator, Terminator 2, Góra Dantego, Dzieci kukurydzy, Macki Trójkąta Bermudzkiego, King Kong żyje) i pamiętnego T-800 (w którego roli wraca Arnold Schwarzenegger - m.in. Terminator 1-3, Terminator: Genisys, Pamięć Absolutna, Predator, 6 dzień, I stanie się koniec, Batman i Robin, Uciekinier).
Ale nie są oni głównymi bohaterami. Najważniejszymi bohaterami są - nowa nadzieja ludzkości w walce z maszynami - Dani Ramos (Natalia Reyes) i jej obrończyni z przyszłości - Grace (Mackenzie Davis Blade Runner 2049, Marsjanin, Czarne lustro) oraz polujący na nich nowy model Terminatora Rev-9 (Gabriel Luna - Agenci T.A.R.C.Z.Y.). W zasadzie ten film to powtórka poprzednich zdarzeń, tylko z innymi głównymi bohaterami. Mamy więc nową bojowniczkę z maszynami, którą trzeba uratować w przeszłości. Ludzie wysyłają więc wzmocnioną mechanicznie superżołnierkę Grace, by uratowała Dani przed zabójczym Terminatorem.

Mroczny film, który znów pokazuje nam nieciekawą przyszłość ludzkości. Ogląda się z przyjemnością, ale bez szczególnych doznań. To co było nowatorskie w latach 80. dziś już nie jest, a w kinach pojawiło się wiele świetnych pozycji SF. Arnold też już nie jest taką atrakcją, jak kiedyś, nie wiem nawet czy wszyscy młodzi fani kina science fiction go znamy. Podsumowując jednak - warto zobaczyć. Zwłaszcza, że twórcy zwracają uwagę na problemy imigrantów, zmiany klimatyczne, automatyzację produkcji i wszechobecną elektroniczną inwigilację ludności.

Film wyreżyserował Tim Miller (Deadpool, Neuromancer, Miłość, śmierć i roboty), a scenariusz napisali: Justin Rhodes i David S. Goyer (Człowiek ze stali, Szatańskie zabawki, Władca marionetek, Arkadia, Kruk 2, Mroczne miasto, Nick Fury, Krypton, Constantine, Blade 1-3, Batman - Początek, Batman v Superman: Świt sprawiedliwości, Jumper, Nienarodzony, Ghost Rider i Ghost Rider 2).
Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga