wtorek, 15 października 2019

Zombi 2. Kultowy horror Lucio Fulciego

Zombi pożeracze mięsa (Zombi 2 Włochy 1979) to jeden z kultowych horrorów przełomu lat 70. i 80. XX wieku. Żywe trupy chodzą i pożerają wszystkich dookoła! Tym razem akcja toczy się na małej wyspie, ale zaraza sięgnie znacznie dalej...

Film wyreżyserował kultowy twórca tamtych lat Lucio Fulci, znany z takich filmów jak: Hotel Siedmiu Bram, Dom przy cmentarzu, Miasto żywej śmierci, Nie torturuj kaczuszki, Głosy zza światów, Demonia, Kot w mózgu, Słodki dom horroru, Dom zegarów, Zombi 3, Dotyk śmierci, Duchy z Sodomy i wielu, wielu innych.
Scenariusz napisali: Dardano Sacchetti (Krokodyl zabójca, Krokodyl zabójca 2, Wojownik cyborg, Człowiek szczur, Żywot w krainie cieni, Demony, Demony 2, Zagubieni w dolinie dinozaurów, Wojownicy roku 2072, Dom przy cmentarzu, Miasto żywej śmierci, Apokalipsa kanibali, Wyliczanka, Amityville 2: opętanie) i Elisa Briganti (Człowiek szczur, Dziecko Manhattanu, Wojownicy roku 2072). Sami widzicie. Ci twórcy musieli nakręcić taki film!

W dużym skrócie Zombi 2 opowiada o grupie ludzi, którzy trafiają na małą wyspę Matool na Karaibach, w poszukiwaniu pewnego naukowca. Nie wiedzą, że wyspa jest opanowana przez żywe trupy. Jeden z medyków stara się tam odkryć dlaczego tam doszło do powstania zmarłych z grobów. Czy mu się uda? Czy za "zmartwychwstanie" odpowiada magia voodoo? Czy wszystkie zombi zostaną zabite? Czy świat jest bezpieczny? Dlaczego pytam o bezpieczeństwo świata? Dlatego, że film zaczyna się od wydarzeń w Zatoce Hudson, gdzie pojawia się pusty jacht, policja nie może znaleźć załogi! Wkrótce okazuje się jednak, że tam jest - ale wszyscy są martwi. I żywi. Żywe trupy atakują! I to atakują Nowy Jork (film zresztą także kończy się scenami z tego miasta). Ta łódź należy do słynnego naukowca, który zaginął na Karaibach. Jego córka Anna Bowles (Tisa Farrow - Ludożerca, Wtajemniczenie Sary) ze znanym dziennikarzem Peterem Westem (Ian McCulloch - Skażenie, The Ghost, Wyspa ostatnich Zombie, It!, I, Monster) wyruszają na poszukiwania. I tu wracamy do początku streszczenia fabuły, do grupy ludzi, którzy trafiają na małą wyspę... Jest parę ciekawych scen, między innymi ta, gdy jeden z zombiaków atakuje rekina. Aż chce się zobaczyć jak rekin zostaje zombi i rusza na łowy! Obrzydza scena, gdy oko jednej z bohaterek filmu Paola Menard (grana przez Olgę Karlatos) - zombiak nabija na kawałek drzewa. Brrr! Jedną z pobocznych ról, nowojorskiego dziennikarza, gra w tym filmie sam reżyser Lucio Fulci

Film ogląda się bardzo fajnie, lubię klimaty z tamtych lat. Jakoś te postacie są bardziej wyraziste. Świetna charakteryzacja żywych trupów zwraca uwagę od samego początku. Mniej chyba głupie niż we współczesnych filmach. Dobra muzyka Fabio Frizziego i drastyczne sceny - chwilami, jak dla mnie za drastyczne. Pożeranie wnętrzności ludzkich jakoś mi nie podeszło tym razem 8-) Klasyka, którą każdy fan horrorów powinien znać! Ten film po tylu latach dalej robi wrażenie!


Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga