czwartek, 27 czerwca 2024

Dobry polski serial: Biała odwaga

O filmie "Biała odwaga" (Polska 2024) było bardzo głośno podczas niedawnej premiery, teraz okazało się, że powstał też miniserial, który jest dostępny na Amazon Prime. W oglądaniu produkcji Marcina Koszałka pomagał mi podcast mojego redakcyjnego kolegi Bartka Makowskiego "Prawda czasu i prawda ekranu", który pierwszy odcinek poświęcił właśnie historii kolaboracji polskich górali z nazistami. 

Temat poruszany w tym filmie nie był mi szczególnie znany, baaa, generalni ta problematyka umknęła mi, wstyd przyznać. Cieszę się więc, że głośna premiera filmowa Białej odwagi, pozwoliła mi trochę na ten temat poczytać i posłuchać. 

Dla tych co nie wiedzą, serial (i film) opowiada o kolaboracji niektórych górali z nazistami podczas II wojny światowej. To też opowieść o dwóch braciach, których poróżniła decyzja rodziny o małżeństwie starszego - Maćka Zawrata (Julian Świeżewski) z narzeczoną młodszego - Andrzeja (Filip Pławiak). Ten drugi, po wejściu Niemców na Podhale decyduje się na współpracę z okupantem, namówiony, przez nazistowskiego pseudonaukowca Wolframa von Kamitza (Jakub Gierszał), który twierdzi, że górale nie są Polakami... Pozornie niewinna początkowo współpraca, doprowadza do tragicznych wyborów i śmierci. Andrzej Zawrat staje przed dramatycznym wyborem - z jednej strony Niemcy grożą śmiercią podhalańskim góralom, z drugiej on sam jest skonfliktowany z częścią z nich. Żadna z decyzji nie jest dobra... 

Świetnie nakręcony serial z pięknymi zdjęciami Tatr, dobra muzyka i dźwięk. Przy tym uwiarygadniająca produkcję gwara góralska, dobry dobór aktorów. No i ciekawa historia, którą nie każdy odważyłby się opowiedzieć. Jest w tym serialu wszystko co powinno być. Brawa dla Marcina Koszałka, znanego m.in. z filmów: Czerwony pająk, Erynie, Ciemno, prawie noc

I jeszcze warto wspomnieć o nieoczywistej końcówce, pokazującej przejmowanie władzy przez wojska radzieckie i zapowiedź kolejnej, znacznie dłuższej sowieckiej okupacji Polski (świetny epizod Adama Woronowicza).  


Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga