poniedziałek, 27 września 2021

Filmy dokumentalne o 11 września: W cieniu wież: Liceum Stuyvesant 11 września

Przy okazji 20. rocznicy ataków na WTC postanowiłem zobaczyć jeszcze jeden film dokumentalny o zamachach. Niestety "W cieniu wież: Liceum Stuyvesant 11 września" (In the Shadow of the Towers: Stuyvesant High on 9/11 USA 2019) to opowieść jakich wiele, chociaż oczywiście dla pasjonatów tego tematu opowieść uczniów liceum, znajdującego się w pobliżu WTC będzie ciekawa. 

Byli uczniowie szkoły średniej Stuyvesant opowiadają o dniu zamachów, o tym jak obserwowali przez okna samoloty wlatujące w dwie wieże, widzieli jak walą się gigantyczne budynki, uciekają, próbują dodzwonić się do rodziców (pamiętajcie, że wówczas telefony komórkowe nie były powszechne) z budek, do których stały gigantyczne kolejki.

I chyba najbardziej wstrząsające - opowieści o tym, jak ludzie o innej karnacji skóry byli traktowani przez swoich sąsiadów, zwykłych Amerykanów. Jak nagle wspólne współmieszkanie zamienia się w strach i nienawiść... A ofiarami tego padają także dzieci.

Na pewno warto obejrzeć, jako uzupełnienie takich filmów, jak: "11 września: w prezydenckim centrum dowodzenia" (czytaj recenzję), ale na pewno nie jest to dokument pierwszego wyboru. Ten film zobaczycie na HBO GO.  




Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga