poniedziałek, 13 kwietnia 2020

Anarchistyczna książka kucharska. Dokument o biblii terrorystów

Na Netflix możecie zobaczyć dobry dokument "Amerykański anarchista" (American anarchist USA 2016). Jest to zapis rozmowy z autorem książki The Anarchist Cookbook Williamem Powellem. Jest to instrukcja, jak skonstruować bombę, wysadzić most, zabić garotą ze struny, zrobić koktajle mołotowa czy LSD. 


Pełen buntu autor tej książki miał 19 lat kiedy napisał "The Anarchist Cookbook". Rękopis kupiło zaledwie jedno wydawnictwo, które wydawało skandalizujące książki. Sprzedało się jej do tej pory ponad dwa miliony, a obszerne fragmenty można znaleźć w internecie. Autor dokumentu - Charlie Siskiel pyta Powella po latach, jak ocenia swoją książkę. Przytacza zamachy terrorystyczne, których autorzy mieli właśnie tę książkę, m.in. zamachu w Oklahoma City, w czasie maratonu w Bostonie, ataku na londyńskie metro, kino Aurora w USA czy strzelaniny w Columbine i Denver. Powell, który w czasie kręcenia filmu był nauczycielem i dyrektorem szkół w Afryce tłumaczy, że o większości tych tragicznych zdarzeń nie wiedział. Żałuje, że napisał książkę, ale odpowiedzialności za zamachy nie bierze. Widać, że jest przybity listą krwawych ataków. Opowiada, jak nie mógł znaleźć pracy przez książkę, którą napisał wiele lat wcześniej, bo ktoś anonimowo wysyłał ją do szkół, gdzie składał podania.
Dokument robi niesamowite wrażenie, bezradność autora książki porusza, widać, że nie radzi sobie z kolejnymi pytaniami. Przyznaje, że zarobił na książce przez te kilkadziesiąt lat zaledwie około 90 tys. dolarów.

Rok po nakręceniu dokumentu William Powell, autor książki "The Anarchist Cookbook" zmarł.


Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga