sobota, 29 maja 2021

CBGB: jak rodził się punk rock w Nowym Jorku

CBGB to kultowy klub w Nowym Jorku. To tam zaczynały niezmiernie ważne kapele, nie tylko dla punk rocka, ale dla muzyki w ogóle. Warto wymienić chociażby Ramones, Television, Talking Heads, Dead Boys, czy Blondie. To tam podobno pierwszy raz na publiczność skoczył Iggy Pop! I o tym wszystkim opowiada film CBGB (USA 2013).

Klub CBGB stworzył Hilly Kristal (Alan Rickman - cykl Harry Potter, Sweeney Todd), który wcześniej nie miał szczęścia do interesów, dwa jego lokale zbankrutowały.

Na nowy lokal pieniądze pożyczyła mu mama (Estelle Harris - Rodzina Addamsów: Spotkanie po latach). Tym razem jednak udało mu się, chociaż nie było łatwo, a gdyby nie jego córka - Lisa (Ashley Greene - Zjawy, saga Zmierzch, Summer's blood, Gorący temat), która zajęła się finansami lokalu, zapewne prowadzenie kolejnego klubu skończyłoby się klęską. Początkowo Hilly chciał, by w jego lokalu grały zespoły country, ale te nie chciały tam występować. A ponieważ zgłosił się zespół Television, a później kolejne punkowe kapele - Kristal zmienił zdanie na temat charakteru lokalu. I wygrał tym. I zapisał się w historii muzyki. I być może dzięki niemu mamy okazję słuchać wielu wspaniałych kapel.

O samym filmie trudno mi coś napisać, fajnie się ogląda, bardzo fajnie się słucha, aktorzy wydają się dobrze dobrani. Czego chcieć więcej w opowieści o tym, jak powstawała scena punk rockowa w Nowym Jorku.

Film wyreżyserował Randall Miller (Łowcy koszmaru), który scenariusz napisał z Jody Savin (Witchcraft).Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga