czwartek, 9 lipca 2020

Historia Paktofoniki. "Jesteś Bogiem"

Mam absolutną słabość do tego filmu. Widziałem go już kilkadziesiąt razy i za każdym razem, gdy oglądam "Jesteś Bogiem (Polska 2012) jestem poruszony. Bo poruszająca jest historia życia Magika, postaci kultowej dla polskiego hip hopu. 

Film opowiada zdarzenia już po tym jak Magik opuszcza Kaliber 44, z którym nagrał kilka świetnych kawałków i spotyka Rahima i Fokusa - obiecujących śląskich hip hopowców. Wspólnie zakładają nowy zespół - Paktofonikę, która w przyszłości dokona przełomu w polskim hip hopie. Niestety Magik już tego nie doczeka.
W Boże Narodzenie 2000 roku popełnił bowiem samobójstwo. Zbytnio chyba nie spojleruję filmu, bo to historia znana.
Historia muzyków, którzy starają sobie poradzić ze zmianami polskiej rzeczywistości, a ich Śląsk nie jest miejscem łatwym do przeżycia, a co dopiero do zrobienia kariery muzycznej. Swoje kawałki nagrywają w spartańskich warunkach, a pierwszy ich materiał zostaje wydany przez oszusta bez ich wiedzy.

Film dobrze zrobiony, ze świetnymi aktorami, wciągający, chociaż nie do końca opierający się tylko na faktach. Jest także ich interpretacją reżysera Leszka Dawida (Pakt, W głębi lasu, Nielegalni) i scenarzysty Macieja Pisuka (swój scenariusz początkowo wydał w formie książki). Główne role grają: Magika - Marcin Kowalczyk (Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa, Anatomia zła), Fokusa - Tomasz Schuchardt (Kurier, Psy 3: W imię zasad, Odwróceni: Ojcowie i córki, Karbala, Demon, Nielegalni), a Rahima - Dawid Ogrodnik (Rojst, Ciemno, prawie noc), a w filmie można też zobaczyć Arkadiusza Jakubika (W głębi lasu, Kler, Dom zły, Pod Mocnym Aniołem, Ksiądz, Polskie gówno, Psy 3), jako menadżera Paktofoniki i Przemysława Bluszcza (Piotrek trzynastego 2, Zabawa, zabawa, Konwój, Czerwony pająk, W głębi lasu), jako ojca Magika. Do tego aktorzy grający muzyków sami podkładają głosy w kawałkach Paktofoniki, tu nie ma ściemy. I wychodzi im to całkiem dobrze. Polecam zdecydowanie nie tylko fanom muzyki hip hopowej.


Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga