piątek, 8 lutego 2019

Jak Polacy bronili Karbali

W 2004 roku polskie i bułgarskie wojska w Iraku broniły przez trzy dni siedziby miejscowych władz w Karbali. Polacy nie odnieśli poważniejszych strat (kilka osób zostało rannych), mimo, że bojowników irackich było znacznie więcej. Film Karbala (Polska, Bułgaria 2015) powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń. 

To dobrze, że Krzysztof Łukaszewicz (Lincz, Generał Nil) postanowił zrobić film oparty na faktach. Mało wiemy o tym co się działo podczas polskiej misji w Iraku. Oprócz tego, że była to misja stabilizacyjna. Zresztą ta bitwa przez długi czas nieznana była polskiej opinii publicznej, jak wynika z fabuły filmowej - Amerykanie zdecydowali, że w oficjalnym komunikacie pojawi się informacja, że City Hall - czyli siedziba władz w Karbali była broniona przez irackich sojuszników.
Tymczasem w czasie bitwy większość z nich uciekła. Głośno o tych starciach stało się 2008 roku, gdy o bitwie napisała Gazeta Wyborcza.


Szczególne wrażenie w filmie robią sceny, gdy iraccy bojownicy chronią swoje stanowiska żywą barykadą stworzoną z dzieci. Polscy żołnierze nie wiedzą co zrobić - nikt nie przygotował ich na sytuację gdy muszą podjąć decyzję czy strzelać do bezbronnych dzieci zgromadzone na stanowiskach moździerzy czy ryzykować własne życie.

Polecam zdecydowanie! Bardzo dobry film. Klimatem Karbala przypominała mi film Władysława Pasikowskiego "Demony wojny".


Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga