poniedziałek, 24 sierpnia 2020

Miasto 44: dramatyczna opowieść o Powstaniu Warszawskim

Trochę obawiałem się tego filmu. Powstanie Warszawskie to moim zdaniem jedno z najważniejszych i najtragiczniejszych wydarzeń II wojny światowej. Nie chcę rozpętywać dyskusji na temat tego, czy decyzja o rozpoczęciu walk 1 sierpnia 1944 miała sens. Wydaje mi się, że rozumiem dlaczego mieszkańcy Warszawy tak masowo uczestniczyli w boju o wolność!

Film "Miasto 44" (Polska 2014) w reżyserii i ze scenariuszem Jana Komasy (Boże ciało, Sala samobójców, Sala samobójców: hejter, ) opowiada o najtragiczniejszych momentach Powstania.
Mamy sceny walki na cmentarzu, z przechodzenia kanałami, wybuch niemieckiego czołgu-pułapki, zabijanie rannych i cywilów, nadzieje na pomoc sowieckich i polskich wojsk stojących po drugiej stronie światowej. Masakra oddziału Berlingowców, plan przeprawy na drugą stronę Wisły, Faszyści wrzucający granaty do piwnic, gdzie ukrywają się cywile i ranni powstańcy. Sceny, które mrożą krew w żyłach, wyciskają łzy i powodujące zaciskanie pięści w bezsilnej złości. A przy tym młodych ludzi, którzy kochają, mają nadzieję na zwycięstwo, ruszających do boju bez broni... Trudno się to oglądało... Dobrze nakręcony, dobre zdjęcia, dobra muzyka i dźwięk! Zdecydowanie polecam!


 

Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga