piątek, 3 czerwca 2022

Warrenowie i Obecność

Ciąg dalszy przygód demonologów Eda i Lorraine Warrenów. Tym razem przeczytałem książkę "Obecność. Historia opętania" (Werewolf Replika 2021) Williama Ramseya i Roberta Davida Chase'a i już wiem, że to nie będzie moja ulubiona lektura. 

Historia podobno oparta jest na faktach i tak też opowiedziana, ale jakoś tak nie przekonała mnie. Chociaż książkę "połknąłem" błyskawicznie, dobrze mi się ją czytało, a nawet opowieść o Billu Ramsey'u cierpiącym na "wilkołactwo" poruszyła. Ale, co jest kluczowe w opowieściach opartych na faktach, nie przekonała mnie, że to opis prawdziwych wydarzeń. Autorowie książki opisują kolejne opętania Ramsey'a, coraz bardziej niebezpieczne, zagrożona staje się także jego rodzina.

Mężczyzna trafia do szpitala psychiatrycznego. Aż w końcu spraw, przypadkiem, zainteresowali się Ed i Lorraine Warenowie, którzy proponują mężczyźnie podróż (z Wysp Brytyjskich) do USA, gdzie ma zostać poddany egzorcyzmowi. Pomóc ma w nim, czy raczej bardziej go przeprowadzić biskup Robert McKenna. Co będzie dalej? Jeżeli Was zainteresowałem to przeczytajcie tę książkę. 

Ed i Lorraine to postacie prawdziwe, chociaż już nieżyjące. Ed zmarł w 2006 roku, a jego żona w 2019. Rzeczywiście byli badaczami zjawisk paranormalnych, na zlecenie kościoła weryfikowali rzekomo nawiedzone domy, by sprawdzić, czy to tylko wymysły czy prawdziwe przypadki.

O zjawiskach, którymi się zajmowali opowiada książka "Demonolodzy" napisana przez małżeństwo Warrenów wraz z Geraldem Brittle (Esprit 2016, wydanie 1). 

Ważne! Książka "Obecność" niewiele ma wspólnego ze świetnym filmem pod tym samym tytułem (czytaj recenzje)! 

W książce znajdziecie zdjęcia, mające dokumentować "wikołactwo" Billa Ramsey'a.

Moja ocena: 5/10

 

Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga