środa, 11 września 2019

Pomniejszenie. Czy Ziemi grozi przeludnienie?

Kolejny film, który opisuje niedaleką przeszłość w czarnych kolorach. Twórcy Pomniejszenia (Downsizing USA 2017) prognozują, że ludzi na Ziemi będzie coraz więcej i dlatego naukowcy znajdą metodę miniaturyzacji Ziemian, co będzie receptą na zwiększającą się liczbę ludności naszego globu. 

Tytułowe Pomniejszanie ma być metodą jednak nie tylko na zwiększającą się liczbę ludzi. To także ma być recepta na polepszenie sobie życia.
Główny bohater filmu Paul Safranek (Matt Damon - Elizjum,  InterstellarContagion, Dogma, Medium, Władcy umysłów, Niepoczytalna, Marsjanin, Nieustraszeni bracia Grimm, Thor: Ragnarok, Deadpool 2, Wielki mur) postanawia poddać się miniaturyzacji wraz z żoną - Audrey (Kristen Wiig - Marsjanin, Ghostbusters. Pogromcy duchów, mother!) bo nie stać ich na kupno większego domu. Dlatego decydują się zmniejszyć i spędzić czas do końca życia w luksusie. Niestety kobieta w ostatniej chwili rezygnuje z zabiegu i Paul zostaje poddany miniaturyzacji sam. Sam też, bez pieniędzy zostaje w małym świecie. Tam okazuje się, że życie małych ludzi nie jest tak radosne, jak opowiadali przedstawiciele firmy zarządzającej takim miniaturowym miasteczkiem. Kwitną tam nałogi, przemyt, a nie wszyscy są bogaci. Istnieją slamsy jak w naturalnym świecie. Nie wszystkie państwa też uznają miniaturyzację za sposób na przetrwanie ludzkości. W niektórych krajach pomniejszeniu poddawani są także obrońcy praw człowieka. Tak staje się z Ngoc Lan Tran (Hong Chau) - z Wietnamu, która zmniejszona, dodatkowo traci nogę, a nie ma pieniędzy na leczenie i utrzymuje się ze sprzątania domów bogatych ludzi. Tymczasem pierwsi zminiaturyzowani ludzie z Norwegii planują.... Ale tego już Wam nie opiszę.

Film wyreżyserował Alexander Payne (Park Jurajski 3), który scenariusz napisał z Jimem Taylorem (Park Jurajski 3).Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga