środa, 8 marca 2023

Najlepsze polskie seriale: Pitbull (sezon 2)

Pisałem to już chyba nie jeden raz. Pitbull to jeden z najlepszych polskich seriali, o ile nie najlepszy. Po świetnym pierwszym sezonie, drugi (Polska 2007) wcale nie obniżył poziomu, a wręcz go utrzymał, lub nawet podniósł. Świetnych 12 odcinków, z których każdy poraża dramatyzmem akcji. 

Większość odcinków oparto na prawdziwych wydarzeniach, a Patryk Vega świetnie przyłożył się do reżyserii i scenariusza, tworząc niewątpliwie dzieło swego życia (piszę tu o całości, nie tylko o drugim sezonie).

Do tego dochodzi świetna gra aktorska Marcina Dorocińskiego (Despero), Andrzeja Grabowskiego (Gebels), Pawła Królikowskiego (Igor) i Rafała Mohra(Nielat). Pozostali aktorzy też zresztą świetnie dają radę. I jeszcze bardzo dobre zdjęcia, dźwięk, muzyka. W tym serialu wszystko jest dobre. 

Tak jak pisałem, większość odcinków oparto na autentycznych wydarzeniach. Mamy więc kradzież broni z jednostki wojskowej na Bemowie, strzelaninę w Parolach, bitwa policji z gangsterami w Magdalence, zabójstwo sprzedawców telefonów komórkowych itd... Wszystko robi piorunujące wrażenie. Na mnie największe zrobił odcinek który zwyrodniały mężczyzna katuje swoją rodzinę, a gdy żona nie wytrzymuje i powiadamia policję, porywa dwójkę dzieci i popełnia z nimi samobójstwo. Zdjęcia trzech spalonych w samochodzie ciał do tej pory mam przed oczami. Brrrr. 

12, ostatni odcinek opowiada o akcji w Magdalence, gdzie w wynajętym domu zabarykadowało się dwóch gangsterów. Podczas akcji zginęło dwóch policjantów, a kilkunastu zostało rannych. Z tego mógłby powstać naprawdę świetny film, czekam kiedy polscy filmowcy wpadną na ten pomysł. Dopóki jednak nie pojawi się on na ekranach polecam książkę "Antyterroryści", w której policjanci opowiadają o kulisach akcji w Magdalence. Naprawdę dobra opowieść, warta przeczytania! 

Serial możecie zobaczyć na TVP VOD. 

moja ocena: 9/10Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga