sobota, 15 czerwca 2013

Kronika Opętania przez Dybuka z Polski

Do filmów o opętaniach można pochodzić na dwa sposoby. Dla jednych to tylko filmy i wymysły scenarzystów, są jednak tacy co wierzą w opętania i egzorcyzmy. I tych ostatnich filmy takie mogą przerażać.

Ja należę do tych co wierzą w opętania. Zresztą jest oficjalnie uznawane przez Kościół Katolicki, który przecież ma swoich egzorcystów. Tak, że nie traktuję tego tylko jako fikcję filmową. Tym razem mamy do czynienie z opętaniem przez Dykubka - demona ze świata religii żydowskiej. Ale zacznijmy od początku...

Pierwsze sceny Kroniki Opętania (The Possession; USA, Kanada 2010) to duży dom i starsza kobieta. Atakuje ją demon ze starej, drewnianej skrzyni. Tutaj mamy do czynienia z szybką akcją, później już twórcy filmu stawiają na klimat. A przecież klimat w horrorach jest najważniejszy (no chyba, że oglądamy filmy typu Resident Evil czy Oszukać przeznaczenie)!
W drugim etapie filmu do akcji wkracza rozbita rodzina, matka (Kera Sedgwick - Gamer) mieszka z dwoma córkami (Natasha Calis - Donovan's Echo; Madison Devenport - Opiekunka, Somnambulizm), ojciec (bardzo dobra rola Jeffrey'a Dean'a Morgana - Hotel umarlaków, Rezydent, Strażnicy) osobno. Podczas jednej z wizyt dziewczynek u ojca jedna z nich kupuje na wyprzedaży pochodzącą z Polski skrzynię z Dybukiem. Trudno się nie domyślić jakie będą tego konsekwencje... Na pomoc rusza żydowski egzorcysta Tzadok (Matisyahu).


Reżyserem filmu jest Ole Bornedal (Nocna straż, Nocny strażnik, Vikaren), a  scenarzystami: Juliet Snowden (Boogeyman, Zapowiedź, Poltergeist, Ptaki) i Stiles White (Boogeyman, Zapowiedź, Dead of Nowhere, Poltergeist, Ptaki).

Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga