poniedziałek, 27 listopada 2023

Polskie kino historyczne: Potop Redivivus

Uwielbiam filmy powstałe na podstawie Trylogii Henryka Sienkiewicza. Niedawno pisałem o Ogniem i mieczem, dzisiaj przyszedł czas na Potop Redivivus (Polska 2014), czyli odrestaurowanej wersji filmu z 1974 roku. To epicka opowieść o młodym chorążym Andrzeju Kmicicu, który walczy w obronie ojczyzny i stara się zdobyć serce młodej kobiety. 

Akcja filmu toczy się w latach 1655-1660, podczas potopu szwedzkiego. Andrzej Kmicic (Daniel Olbrychski) jest zaręczony z Oleńką Billewiczówną (Małgorzata Braunek). Nie wszystko jednak toczy się po jego myśli...

Nieroztropnie chorąży orszański opowiada się początkowo po stronie kolaborującego ze Szwedami potężnego rodu magnackiego Radziwiłłów. Szybko jednak orientuje się, że nie chodzi im o dobro Polski, a o własne majątki. Przez szlachtę uznany zostaje za zdrajcę. Dlatego Kmicic porywa księcia Bogusława i chce zawieźć go przed oblicze króla Jana Kazimierza. Jednak Radziwiłł ciężko rani chorążego i ucieka. Kmicic zrobi wszystko, by odzyskać dobre imię, dowiaduje się, że Szwedzi chcą zdobyć Jasną Górę i ostrzega zakonników i obrońców o planie ataku...

Pamiętam jak z zapartym tchem czytałem książkę, później porównywałem powieść z filmem. Nie pamiętam, z jakim skutkiem, ale o ile mnie pamięć nie myli, ekranizację w reżyserii Jerzego Hoffmana odebrałem teraz lepiej, niż lata temu. Świetnie zrealizowany, odnoszę wrażenie, że dźwięk i zdjęcia są lepsze niż w wielu współczesnych produkcjach, ale może się mylę. Do tego wspaniałe aktorstwo, młodych jeszcze wówczas gwiazd polskiego kina, oprócz Olbrychskiego i Braunek w "Potopie" możemy zobaczyć jeszcze Kazimierza Wichniarza, Władysława Hańczę, Tadeusza Łomnickiego, Franciszka Pieczkę i Krzysztofa Kowalewskiego. No i oczywiście niezapomniana scena pojedynku Kmicica z Wołodyjowskim (Tadeusz Łomnicki). Gdyby to nakręcono w Hollywood byłyby Oscary!

Potop Redivivus miał swoją premierę 40 lat po nakręceniu pierwotnej wersji filmu. Nowa wersja ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza została skrócona. Trwa 177 minut, a pierwsza, składająca się z dwóch części liczyła 288 minut (4:48).

Pierwsza wersja "Potopu” została nagrodzona Lwami Gdańskimi w 1974 roku, a także nagrodą publiczności. Odtwórca roli Andrzeja Kmicica, Daniel Olbrychski, otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską. W 1975 film zdobył nominację do Oscara w kategorii Najlepszy film obcojęzyczny.

Film możecie zobaczyć m.in. na TVP VOD

Moja ocena: 8/10


 

 

Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga