poniedziałek, 21 sierpnia 2017

Daredevil: kolejna perła w koronie [sezon 1]

Daredevil (USA 2015) to czwarty ((po Iron Fist i Jessica Jones i Luk Cage) z seriali, którego bohaterów możemy zobaczyć od kilku dni w Netflix w serialu Defernders. Trzeba przyznać, że przygody niewidomego prawnika, który jako samotny mściciel walczy z przestępczością w swoim mieście robi wrażenie. 

Każdy z tych seriali naprawdę ogląda się błyskawicznie, a odcinek połyka się za odcinkiem. Do tej pory powstały dwa sezony Daredevila. W pierwszym Daredevil, na co dzień Matt Murdock (Charlie Cox - Dracula: Historia nieznana, Gwiezdny pył, Zombie Rampage) przeciwstawia się Wilsonowi Fiskowi, który usiłuje przejąć całą nowojorską dzielnicę Hell's Kitchen. Przejąć metodami przestępczymi, np. wykupując kamienice i za pomocą "czyścicieli" wyrzucających lokatorów z ich domów.
Jednych przekupując innych zastraszając fizycznie, a nawet zabijając. Ale to oczywiście nie jedyny "front przestępczy" Fiska (świetna rola Vincent D'Onofrio - Faceci w czerni, Jurassic World, Rings, Sinister, Impostor: Test na człowieczeństwo, Cela, Trzynaste piętro, Faceci w czerni, Dziwne dni, Krew bohaterów). Zajmuje się on także m.in. handlem narkotyków współpracując z japońską i rosyjską mafią, a poza tym jest zwykłym sadystom, który potrafi odrąbać głowę człowiekowi uderzając w nią drzwiami od samochodu. Ale też jest człowiekiem wrażliwym na sztukę i dbającym o dobry kobiety, którą kocha. Sam zresztą przedstawia się w mediach, jako człowiek, który kocha swoją dzielnicę i chce przywrócić blask Hell's Kitchen.

W tym serialu bardzo dobrze narysowana jest postać głównego bohatera, najpierw chłopca, który traci wzrok w dzieciństwie ratując przechodnia przed wypadkiem drogowym, w którym wydostaje się z pojemników substancja chemiczna, która dostaje się do oczu Matta. Matt ma bardzo trudne dzieciństwo, bo jego ojciec jest znanym bokserem, który jednak przegrywa swoje walki biorąc pieniądze za przegrane, a kiedy wreszcie zdecyduje się pod wpływem namów syna, powalczyć na serio, zostaje zabity. Dzięki opiece Sticka (Scott Glenn - Sucker Punch, Grizzly, The Defenders, Łowcy cieni, Pozostawieni) - tajemniczego starszego mężczyzny, także niewidomego, uczy się sztuk walki i wyostrza swoje zmysły, które pozwalają mu na walkę z przestępcami.

Z przestępcami jednak walczy po godzinach pracy. W dzień bowiem rozkręca kancelarię prawniczą z przyjacielem Franklinem "Foggy" Nelsonem (Elden Henson -  Efekt Motyla, Deja Vu, Igrzyska śmierci. Kosogłos cz. 1, cz. 2, The Defenders, Zemsta po śmierci). Pomaga im Karen Page (Deborah Ann Woll - Czysta krew, Powrót zła, The Punisher, The Defenders), która po tym jak odkrywa przestępczą działalność wielkiej korporacji, w której pracuje, zostaje wrobiona w zabójstwo, a następnie jeden ze strażników więziennych stara się upozorować jej samobójstwo. Pomagać im stara się lokalny dziennikarz śledczy Ben Urich (świetna rola Vondie Curtisa-Halla).

Daredevil ma problem w walce z przestępcami, bo jest osobą wierzącą, osobą wierzącą, która nie chce zabijać. A swoje wątpliwości konsultującą z księdzem. Wie, że któregoś razu będzie musiał zabić. Bo walka ze złem nie może obyć się bez ofiar śmiertelnych.    

Walka z przestępczością jest o tyle trudna, że niemal wszyscy policjanci są skorumpowani. Jest trudna także dlatego, że nie zawsze wygrywa, a zdarza się, że jest bardzo mocno poturbowany, co jak sami przyznacie, nie jest takie częste w świecie superbohaterów. W takich sytuacjach stara pomagać mu znana z pozostałych seriali pielęgniarka Claire ((Rosario DawsonGrindhouse: Death Proof, Iron Fist, Daredevil, The Defenders, Sin City 2: Damulka warta grzechu, Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy: Złodziej pioruna, Sin City: miasto grzechu, Faceci w czerni 2, Luke Cage).

Warto zwrócić uwagę na niełatwą rolę Charlie Coxa, który musi grać osobę niewidomą, niewidomą będącą dodatkowo superbohaterem!

Pierwszy sezon serialu liczy 13 odcinków.Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga