czwartek, 2 lutego 2023

Najlepsze polskie seriale: Oficerowie (sezon 2)

Pisałem Wam już dwa lata temu, że "Oficer" to jeden z moich ulubionych polskich seriali kryminalnych/sensacyjnych. Czas na kontynuacje - sezon drugi "Oficerowie" (Polska 2006) też jest bardzo dobry, chociaż nie aż tak, ale trzyma poziom! 

Sezon pierwszy zakończył się kradzieżą 200 milionów euro z jednego z banków. W napad, nazywany "prywatyzacją banku" był zaangażowany wicepremier Ratyński (Jan Frycz). Do udziału w rabunku został zmuszony oficer specjalnej grupy pościgowej CBŚ Kruszon (Borys Szyc), którego przyjaciółka zostaje zabita przez swojego brata, jednego z bandziorów - Granda (Paweł Małaszyński).

To krótkie podsumowanie pierwszego sezonu. Ufff! 

Drugi sezon to w dużej części to kontynuacja napadu stulecia. Kruszon i Aldona Glinko (Magdalena Różczka) oraz pozostali oficerowie CBŚ poszukują sprawców rabunku i zamordowania męża Aldony - Rysia (Andrzej Chyra). W grupie pojawiają się nowi oficerowie - dowódca Marek Sznajder (Cezary Pazura) oraz psycholog Alicja Szymczyszyn (Katarzyna Cynke). Ta druga otwiera kolejny, świetny wątek serialu. Jest bowiem córką jednego z najbogatszych Polaków - Zenona Kalińskiego (Jan Englert). Milioner chce dowiedzieć się, kto zabił jego przyrodniego brata, zamieszanego w napad stulecia. Okazuje się jednak, że narusza interesy grupy, która nieoficjalnie wpływa na to co się dzieje w Polsce. Szybko znajdują się dowody, że był on agentem SB.... Aldona i Kruszon szukają Granda. Przy okazji rozwiązują też wiele zagadek kryminalnych...

Być może nie brzmi to wszystko zbyt atrakcyjnie. Ale serial jest naprawdę świetny. Bardzo dobry scenariusz, wartka, wciągająca akcja,  świetny klimat, naprawdę mocny sposób pokazania realiów tamtych lat, widoczne tak naprawdę dopiero dzisiaj. Do tego bardzo dobry dźwięk, dobra muzyka i znakomite aktorstwo. Naprawdę niemal każdy aktor wnosi wiele do "Oficerów", chociaż brakuje Szyca, który właściwie w drugim sezonie gra marginalną rolę. Nie wymieniłem jeszcze serialowego przyjaciela Kruszona - Perłę (Jacek Braciak) z Pragi, któremu kibicujemy żeby odzyskał opiekę nad niewidomym synem. 

Serial wyreżyserował Maciej Dejczer, a scenariusz napisał Wojciech Tomczyk.

Zdecydowanie, jeżeli nie widzieliście, powinniście zobaczyć ten serial. Klasyfikuję go w pierwszej trójce najlepszych polskich produkcji. Jest dostępny na TVP VOD

Moja ocena: 8/10Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga