środa, 3 lutego 2021

Mroczne Castle Rock

Nadszedł wreszcie czas na obejrzenie serialu HBO "Castle Rock" (USA 2018) nakręconego na podstawie prozy Stephena Kinga. Serial naprawdę mroczny, pełen zwrotów akcji, toczący się w różnych czasach, robi spore wrażenie. Do końca nie jesteśmy pewni kto jest dobry, a kto zły. 

Akcja wielu utworów Stephena Kinga (Cujo, Sklepik z marzeniami) toczy się właśnie w Castle Rock w stanie Maine. I do wielu jego powieści i opowiadań mamy nawiązania, chociażby do Skazanego na Shawshank.

Bo właśnie w więzieniu w Shawshank toczy się część akcji. To tam właśnie nowe kierownictwo więzienia, po śmierci wieloletniego szefa tego zakładu karnego Dale Lacy'ego (Terry O'Quinn - Pin, Zagubieni, Lęk pierwotny, Ojczym, Ojczym 2, Pierścień ognia, Z Archiwum X: pokonać przyszłość, Amityville Horror - następne pokolenie, Mordercze wizje) odnajduje, w zamkniętej części więzienia, w metalowej klatce młodego mężczyznę (Bill Skarsgård - To, To: Rozdział 2, Deadpool 2, Seria Niezgodna: Wierna, Hemlock: Grove), o którym nikt nic nie wie. Jeden ze strażników - Dennis Zalewski (Noel Fisher - Oszukać przeznaczenie 2, Wojownicze żółwie ninja, Wojownicze żółwie ninja: wyjście z cienia, Inwazja: Bitwa o Los Angeles, Saga Zmierzch: Przed świtem. Część 2) postanawia powiadomić o tym, że szefostwo więzienia chce ukryć ten fakt, pewnego obrońcę, którego nazwisko wymienił odnaleziony - Henryego Deavera (André Holland - American Horror Story: Roanoke, Pułapka czasu). Prawnik wraca do miasteczka, w którym kiedyś mieszkał, a gdzie mieszka nadal jego matka (Sissy Spacek - Ring 2, Carrie, Demon: historia prawdziwa) oraz dawny szeryf  Alan Pangborn (Scott Glenn - The Defenders, Daredevil, Sucker Punch, Grizzly, Łowcy cieni, Pozostawieni, Milczenie owiec), który odnalazł go wiele lat temu, gdy zaginął będąc małym chłopcem. 

Skomplikowane? A to dopiero początek. Bo dzieje się w tym serialu (dziesięć odcinków) naprawdę wiele. I wielu mamy bohaterów. I mnóstwo wątków. I mnóstwo tragedii i ofiar. Kto odpowiada za nieszczęścia, które spotykają Castle Rock? Tajemniczy mężczyzna znaleziony w Shawshank, czy może czarnoskóry prawnik, którego wszyscy mieszkańcy miasteczka obciążają za śmierć jego ojca, miejscowego pastora (Adam Rothenberg - Alcatraz).

Ogląda się naprawdę bardzo fajnie, zwłaszcza miłośnikom prozy Stephena Kinga będzie to bardzo ciekawy serial, wyprodukowany przez J.J. Abramsa (Projekt Monster,  Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy, W ciemności. Star Trek, Star Trek, Zagubieni, Super 8). Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga