piątek, 7 czerwca 2024

Festiwal WTF: Tam, gdzie trawa jest bardziej zielona

Festiwal WTF - Strasznie Dziwne Filmy w warszawskiej Kinotece rozpoczął się z przytupem, od absurdalnej komedii "Tam, gdzie trawa jest bardziej zielona" (Greener Grass USA 2019). Ta parodia podmiejskiego amerykańskiego stylu życia wzbudza konsternacje, śmiech, ale także poczucie niepokoju. 

Widzowie WTF (który jest "dzieckiem" głośnego festiwalu Splat) są już sami w sobie specyficzni, ale i ich mogła zadziwić spora widownia innego festiwalu, trwającego w tym samym miejscu - PPAF (POST PORN ARTS FEST „RESISTANCE. VISIBILITY. PLEASURE), ale taki jest urok warszawskiej Kinoteki, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, a i ja wypatrzyłem tam kilka ciekawie zapowiadających się pozycji. 

Ale wracając do WTF (rozszyfrowanie tego skrótu nie powinno być trudne dla wszystkich znających chociaż podstawy języka angielskiego). Właściwie trudno streścić w kilku zdaniach o czym jest ten film. Bo jest zarówno o wszystkim, jak i o niczym. Mamy więc grupę rodziców rywalizujących ze sobą, których dzieci są lepsze, których dom ładniejszy i którzy z nich najbardziej dbają o swoje pociechy. Ale czy na pewno? Już w jedynej z pierwszych scen jedna z bohaterek oddaje swojej przyjaciółce małe dziecko. Ta druga, mając już dwoje dzieci udaje ciążę, nosząc pod sukienkę piłkę futbolową, a jeden bohaterów, uwielbia pić wodę ze swojego basenu i namawia do tego rodzinę i przyjaciół. Mało Wam? To jeszcze jeden motyw - dziecko jednej z par zamienia się w basenie w psa, a jego rodzice wychowują czworonoga w dalszym ciągu, jak syna. A przy tym wszystkim trwają poszukiwania mordercy instruktorki jogi, którym ma być pakowacz z miejscowego sklepu. Sami rozumiecie - dzieje się! 

Nie chcę też za wiele napisać, bo być może ktoś z Was będzie chciał zobaczyć film Jocelyn DeBoer i Dawn Luebbe (które grają także dwie główne role). Niestety nie wiem, gdzie można zobaczyć ten obraz, ale jak to mówił klasyk: "Szukajcie a znajdziecie"

Festiwal WTF potrwa do niedzieli w Warszawie i Wrocławiu.Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga