niedziela, 5 grudnia 2021

Ten serial musisz zobaczyć: Chapelwaite

Chapelwaite (USA 2021) to jeden z najlepszych seriali grozy, które oglądałem w ostatnich latach. Powstał na podstawie noweli Stephena Kinga. Opowiada o przeklętej rodzinie, która usiłuje się wyzwolić spod rzuconej wiele lat wcześniej klątwy. Tak przynajmniej im się wydaje, że za ich nieszczęście odpowiada rodzinna klątwa. Serial możecie zobaczyć na Canal Plus. 

Serial rozpoczyna się od sceny, w której młody chłopiec ucieka przed ojcem. Nie udaje mu się i rozszalały mężczyzna wrzuca dziecko do dołu i chce zasypać. Sam jednak zostaje zastrzelony przez żonę.

Kolejne sceny toczą się już wiele lat temu, chłopiec jest już dorosły i jest kapitanem statku (w tej roli świetny Adrien Brody - Osada, King Kong, Istota, Predators, Obłęd, Poprzednie życie). Ma trójkę dzieci, które wraz z żoną towarzyszą mu na morzu. Niestety pewnego dnia kobieta umiera, a on sam dostaje informację o swoim rodzinnym domu, który dostał w spadku wraz z młynem po zmarłych nagle krewnych (Phillip - Julian Richings, Stephen - Steven McCarthy). Charles Boone wyjeżdża do domu, gdzie od samego początku jest mu bardzo ciężko - mieszkańcy pobliskiego miasteczka - Preacher's Corners - obciążają go klątwą Boonów, od której umierają dzieci i dorośli... Jego córki (Honor - Jennifer Ens, Loa - Sirena Gulamgaus) i syn Tane (Ian Ho) są prześladowane w szkole, a na jedyną pomoc mogą liczyć od zatrudnionej guwernantki Rebbeki (Emily Hampshire - Kołyska, mother!, 12 małp, Przywróceni, Ziemiomorze) i prześladowanego przez niektórych mieszkańców, czarnoskórego pracownika młynu Able'a Stewarta (Devante Senior). Tymczasem okazuje się, że jego krewni wcale nie zmarli, a są... wampirami. W pobliżu znajduje się też wampirza osada, gdzie tajemniczy Jakub (Christopher Heyerdahl - saga Zmierzch, Kobieta - Kot, Niewidzialny, Blade - Mroczna Trójca, Kroniki Riddicka, Szpital "Królestwo", Out of Mind: The Stories of H.P. Lovecraft, Symbioza, Nieśmiertelny 3, Van Helsing) szykuje się do wskrzeszenia prastarego boga. 

Bardzo mroczny, wciągający, w gotyckim klimacie serial, ze świetną rolą Adriena Brody'ego. Jedna z lepszych, nowych ekranizacji Stephena Kinga, zdecydowanie zachęciła mnie do przeczytania opowiadania "Dola Jerusalem", które było niejako wstępem do "Miasteczka Salem". Zresztą pod takim tytułem serial miał się ukazać w 2020 roku. Scenariusz napisali Jason Filardi i Peter Filardi (Marzenia i koszmary, Miasteczko Salem, Szkoła czarownic. Flatliners). Za zdjęcia odpowiadał między innymi Polak Mirosław Baszak (Dom na końcu ulicy, Wirus, Ziemia żywych trupów, Cudzoziemianie, Brama piekieł, Kwiaty na poddaszu, Szkoła czarownic). 

 Pozycja obowiązkowa dla fanów kina grozy i mistrza Stephena Kinga.
Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga