niedziela, 10 kwietnia 2022

Demonolodzy: Ed i Lorraine Warren

Książka, o której czytałem od dawna i którą od dawna chciałem przeczytać, by dowiedzieć się więcej o najsłynniejszych demonologach na świecie - Edzie i Lorraine Warren. Na podstawie ich przygód, o ile tak można nazwać spotkania z demonami, powstał między innymi filmy: "Obecność", "Udręczeni" i "Annabelle"

Ed i Lorraine to postacie prawdziwe, chociaż już nieżyjące. Ed zmarł w 2006 roku, a jego żona w 2019. Rzeczywiście byli badaczami zjawisk paranormalnych, na zlecenie kościoła badali rzekomo nawiedzone domy, by sprawdzić, czy to tylko wymysły czy prawdziwe przypadki.

O zjawiskach, którymi się zajmowali opowiada książka "Demonolodzy" napisana przez małżeństwo Warrenów wraz z Geraldem Brittle (Esprit 2016, wydanie 1). To książka szczególnie ważna, dla tych, co wierzą w istnienie demonów, a egzorcyści to nie są głównie bohaterowie horrorów, a prawdziwi księża, na co dzień pracujący w wielu parafiach, a w sytuacjach wymagających egzorcyzmów stający na pierwszej linii walki z wysłannikami szatana. To też istotna opowieść dla tych, którym wydaje się, że wywoływanie duchów za pomocą tabliczki ouija to tylko taka rozrywkach. Warrenowie wyraźnie ostrzegają, że to nie jest zabawa, a działanie, które może doprowadzić do tragicznych konsekwencji. Bo opętanie lub nawiedzenie może spotkać każdego z nas.

Czyta się niesamowicie, zwłaszcza jak się wierzy świat duchów i demonów. Zwłaszcza, jak czyta się o archiwum Warrenów, gdzie trafiały dowody świadczące o nawiedzeniach i opętaniach, między innymi znana chyba wszystkim fanom horrorów lalka Annabelle, która jest nie tylko bohaterkom serii filmów.
Warrenowie twierdzili, ze zbadali około 10 tysięcy spraw, w podróży bywali niemal całe dorosłe życie. Ryzykowali swoim życiem, bo demony atakowały ich nie tylko w nawiedzonych domach, ale także w ich domu, a nawet w podróży. Zdecydowanie polecam Wam lekturę tej książki!

Moja ocena: 7/10


Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga