niedziela, 31 stycznia 2021

Pięciu braci, czyli rozliczenia po Wietnamie

Pięciu braci (Da 5 Bloods USA 2020) w reżyserii Spike Lee został wybrany przez American Film Institute do dziesiątki najlepszych filmów 2020 roku. Ponieważ lubię tego reżysera to postanowiłem nadrobić zaległości i obejrzeć produkcję Netflix. Naprawdę było warto, mimo, że film trwa ponad 2,5 godziny. 

Czterech czarnoskórych byłych żołnierzy amerykańskich postanawia po latach wrócić do Wietnamu, gdzie służyli i gdzie narodziła się ich przyjaźń. Oficjalnie chcą odszukać szczątków swojego dowódcy i przywieźć je do ojczyzny. Ale mają też drugi cel, odnalezienie skrzyni ze złotem, wartym wiele milionów dolarów. Czy im się uda i ich przyjaźń przetrwała po latach?

Film bardzo ciekawy i pełen zwrotów akcji, rozpoczyna się od ważnych scen z historii USA i rasizmu, oraz walki z nierównościami rasowymi. Mamy więc Kinga, Czarne Pantery, Muhameda Ali i wielu, wielu innych bojowników oraz ofiary. Na pewno warto zobaczyć! Powrót do traumy w Wietnamie, wyreżyserowana przez Spike Lee, jest zdecydowanie tego warta!Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga