poniedziałek, 20 lipca 2020

Winni. Policjant kontra porywacz. Kto jest ofiarą?

Bardzo ciekawy film. Thriller "Winni" (Den skyldige Dania 2018) opowiada nam o policjancie obsługującym infolinię, do którego dodzwania się porwana kobieta. Prosi go o pomoc i zaopiekowanie się pozostawionymi w domu dziećmi. 

Akcję widzimy właściwie jedynie oczami dyżurnych infolinii 112, przede wszystkim naszego głównego bohatera - Asgera Holma (Jakob Cedergren - Klątwa czarownicy wikingów). Walczy on ze swoimi demonami, bo następnego dnia ma zostać przesłuchany w sprawie zastrzelenia zatrzymywanego mężczyzny. Do czasu wyjaśnienia tej sprawy zostaje przeniesiony na infolinię 112.
Pod koniec dyżuru, kiedy ma już dość pijaków, narkomanów, czy klientów "czerwonej dzielnicy" dzwoni do niego przerażona kobieta, mówiąc, że została porwana. Nie wie w jakim znajduje się samochodzie a porywacz myśli, że dzwoni ona do zostawionych w domu dzieci. Rozpoczyna się walka z czasem. Asger robi wszystko, by odnaleźć samochód porywacza i uratować kobietę, ale także pomóc dzieciom, które zostały w domu... Jego dyżur kończy się, ale on pozostaje w pracy...

Mroczny, kameralny film, w którym nic nie jest oczywiste wyreżyserował Gustav Möller, któremu scenariusz pomógł napisać Emil Nygaard Albertsen. Potrafili sprawić, że emocjonujemy się oglądając faceta rozmawiającego przez telefon przez niemal 90 minut. Świetnie sobie radzi z tym zadaniem Cedergren!  Naprawdę szacunek!

Polecam Wam zdecydowanie obejrzenie tego filmu. Jest dostępny na Canal Plus. W 2019 "Winni" byli kandydatem Danii do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga