czwartek, 25 marca 2021

Monumentalna opowieść o Lidze Sprawiedliwości Zacka Snydera

Trudno się zabrać za film, który trwa prawie cztery godziny. Nawet jeżeli jest to Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera (Zack Snyder's Justice League USA 2021), bo ja akurat jestem fanem tego cyklu, chociaż muszę przyznać, że nie dorasta konkurencyjnym Avengersom do pięt, chociaż to może za mocno powiedziane. W każdym razie kilka dni po premierze w HBO zabrałem się za oglądanie i zajęło mi to kilka wieczorów, przez co obraz filmu może być trochę spaczony. 

Zack Snyder (Człowiek ze stali, 300, Świt żywych trupów, Watchman: Strażnicy, Sucker Punch, Batman v Superman, Liga Sprawiedliwości (2019)) i scenarzysta Chris Terrio (Gwiezdne wojny: Skylwaker. Odrodzenie, Liga Sprawiedliwości (2019), Batman v Superman) podzielił ten film na kilka części, tak by nam się oglądało dobrze i to pozwalało mi też na podzielenie seansu na kilka wieczorów. Po kolei poznajemy historię ataku na Ziemię Stepppenwolfa (Ciaran Hinds - Kobieta w czerni, Excalibur, Mary Reilly, Lara Croft Tomb Rider, Upiór w Operze, Góra czarownic, Rytuał, Ghost Rider 2,Liga Sprawiedliwości (2019), Terror)  i jego armię demonów! Spodziewający się apokalipsy osamotniony, starzejący się i załamany po śmierci Supermana (Henry Cavill - Liga Sprawiedliwości (2019), Wiedźmin, (Mission Imposible: Fallout, Hellraiser: Hellworld.com, Gwiezdny pył, Nienasycony, Immortals.Bogowie i Herosi, Człowiek ze stali Batman v Superman) Batman (Ben Affleck - Liga Sprawiedliwości (2019), Batman v Superman: Świt sprawiedliwości, The Batman, Liga Samobójców, Daredevil, Zapłata, Armageddon, Odwieczny wróg, Buffy - postrach wampirów), postanawia zgromadzić pod swoimi skrzydłami superbohaterów, by wspólnie przeciwstawić się zagładzie Ziemi. Udaje mu się zwerbować: Wonder Woman (Gal Gadot -Wonder Woman 1984,  Liga Sprawiedliwości (2019) Batman v Superman, Wonder Women), Flasha (Ezra Miller - Liga Sprawiedliwości (2019), Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, Fantastyczne Zwierzęta - Zbrodnie Grindelwalda, Batman v Superman, Liga Samobójców), Aquamana (Jason Momoa -Liga Sprawiedliwości (2019) Conan Barbarzyńca, Gra o tron, Aquaman, Batman v Superman, Wilki) i Cyborga (Ray Fisher - Liga Sprawiedliwości (2019), Batman v Superman). Nawet jednak razem nie są w stanie obronić Ziemi. Pomoc Supermana wydaje się niezbędna. A żeby mógł pomóc trzeba Go ożywić... 

No tak i na tym można byłoby właściwie skończyć pisać o tym filmie, gdyby nie fakt, że Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera, to przeróbka jego filmu z 2019 roku, który nie zrobił furory, a teraz wytwórnia zgodziła się na przemontowanie, dokręcenie niektórych scen (na przykład tej z Jokerem) i wydłużenie filmu. I co? No i moim zdaniem jest lepszy, bardziej mroczna i bardziej wyrazista niż wersja sprzed dwóch lat, więcej się dzieje, chociaż chyba każdy widzi, gdzie można byłoby przyciąć i skrócić tę opowieść. Ale z drugiej strony, w czasie tych niektórych, wydłużonych scen, na przykład z udziałem Flasha - ciary naprawdę przechodzą! 
Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga