czwartek, 30 maja 2019

Elizjum: świat podzielony na biednych i bogatych

Kolejny film o Ziemi po katastrofie. W Elizjum (USA 2013) bogaci żyją na luksusowej stacji orbitalnej korzystając z wszystkich luksusów, a biedni na zniszczonej Ziemi, w przeludnionych miastach, bez dostępu do pomocy medycznej, ratującej życie. 

Pewnego dnia jednak pojawia się szansa na zmiany. Nasz główny bohater - Max (Matt Damon - InterstellarContagion, Dogma, Medium, Władcy umysłów, Niepoczytalna, Marsjanin, Nieustraszeni bracia Grimm, Thor: Ragnarok, Deadpool 2, Pomniejszenie, Wielki mur) gra jednego z ziemian, który miał szczęście dostać pracę. A nie każdemu się to udaje.
Jednak ma na koncie konflikty z prawem, więc kiedy udaje się do autobusu zostaje zatrzymany i pobity przez policyjne roboty. W szpitalu spotyka swoją przyjaciółkę z dzieciństwa - Frey (Alice Braga - (Jestem Legendą, Miasto ślepców,  Windykatorzy, Predators, Rytuał, Chata), której kiedy s obiecywał, że zabierze ją na Elizjum, gdzie mieszkają bogaci. Niestety nie udało się. teraz znowu mu się nie udaje...  Pewnego dnia Max zostaje napromieniowany w pracy i by przeżyć potrzebuje pilnego zabiegu medycznego, który jest możliwy tylko na Elizjum! Na zlecenie miejscowego rebelianta - Spidera (Wagner Moura - Całkowite zaćmienie) postanawia ukraść wiedzę właściciela firmy zbrojeniowej. Pobrać dane się udaje ale Max staje się celem wyklętego najemnika, o którego działalności dla rządu Elizjum nie wie niemal nikt. Kruger (Sharlto Copley - Chappie, Czarownica, Dystrykt 9, Hardcore Henry, Alive in Joburg, Powers) ma za zadanie za wszelką cenę zatrzymać Maxa i przejąć dane, które ten ma ukryte w mózgu. Kruger działa na zlecenie bezwzględnej minister obrony Delacourt (Jodie Foster - Kontakt). I chyba tyle o treści filmu wystarczy. Mam nadzieję, że Was zachęciłem, bo naprawdę warto obejrzeć! Szczególne wrażenie robi ten podział na biednych i bogatych. Córka Frey jest chora na białaczkę, ale ponieważ nie jest obywatelką Elizjum jest skazana na śmierć. Z pomocy medycznej mogą skorzystać tylko bogaci. Biedni są skazani na śmierć w przypadku groźnej dla życia choroby. Ale nie tylko o służbę zdrowia chodzi. Biedni generalnie niewiele mają. A bogaci chronią wszystko co luksusowe (?!?) dla siebie. Tak naprawdę to sytuacja przedstawiona w tym filmie SF nie różni się niczym od tego co się dzieje w naszych czasach.

Film wyreżyserował (i scenariusz napisał) Neill Blomkamp (Dystrykt 9, Chappie, Adicolor Yellow, Alive in Joburg, Rakka, Zygote, Firebase). Naprawdę warto zwrócić uwagę na filmy tego pana!


Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga