środa, 22 września 2021

20. rocznica zamachów na WTC i Pentagon. Nowy film dokumentalny Appple TV

Co prawda z opóźnieniem, ale obejrzałem bardzo ciekawy film dokumentalny Apple TV o zamachach z 11 września 2001 roku. W dokumencie "11 września: w prezydenckim centrum dowodzenia" (9/11: Inside the President's War Room USA 2021), wyprodukowanym przez BBC One, można zobaczyć wiele niepublikowanych wcześniej zdjęć. 

Mimo, że od zamachów na WTC i Pentagon minęło już 20 lat to dalej ciarki przechodzą, gdy ogląda się filmy pokazujące samoloty uderzające w World Trade Center i walące się wieże. Brrr. Podczas zamachów pracowałem w Radio Wrocław i zajmowałem się tym tematem, do dziś więc pamiętam jak z niedowierzaniem oglądaliśmy doniesienia z Nowego Jorku. Takie emocje pozostają w człowieku do końca życia. 

Ale wracając do filmu wyreżyserowanego przez Adama Wisharta i opowiedzianego przez Jeffa Danielsa. Mamy okazję prześledzić zamachy we wspomnieniach byłego prezydenta Georga W. Busha, jego administracji, ochrony i dziennikarzy. Widzimy oczywiście sceny z zamachów, ale przede wszystkim słuchamy i oglądamy opowieści, jak o ataku dowiaduje się prezydent, jak reaguje, jak zachowuje się jego ochrona i jakie decyzje są podejmowane w najważniejszych miejscach w tym czasie - na pokładzie Air Force One, który zagrożony jest zestrzeleniem (tak przynajmniej obawia się Secret Service) oraz w bunkrze, gdzie przebywa Dick Cheney'em. Dowiadujemy się, że najważniejszy człowiek świata był odcięty od najnowszych informacji, bo na pokładzie jego samolotu nie było telewizji satelitarnej, a w mediach tego dnia było najwięcej nowych informacji. Maszyna przelatywała więc nad miastami jak najniżej by złapać sygnał analogowej telewizji. Jest opowieść o źródłach informacji o rzekomym planie ataku na "Anioła" rozmowie Condoleezze Rice z prezydentem Rosji, o żonie jednego z doradców prezydenta, która znajdowała się na pokładzie lotu 93, samolotu, także porwanego przez terrorystów, który rozbił się po desperackim ataku załogi i pasażerów, rozbił się w Pensylwanii. Dowiadujmy się, że przez dłuższy czas (także zaatakowany) Pentagon nie był w stanie odpowiedzieć administracji prezydenta, czy to wojsko zestrzeliło ten samolot. Poznajemy też kulisy uziemienia kilku tysięcy samolotów, znajdujących się wówczas nad USA. I tych informacji jest mnóstwo. 1,5 godziny mija błyskawicznie, a film oglądamy z zapartym tchem, nawet jak wydaje nam się, że wiemy dużo lub b. dużo o zamachach z 9.11.2001. Zdecydowanie polecam!


 

Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga