sobota, 19 czerwca 2021

Filmy dla dzieci: Co w duszy gra

Co w duszy gra (Soul USA 2020) to świetna produkcja Pixara, która weszła do polskich kin kilkanaście dni temu. Opowiada o nauczycieli muzyki w gimnazjum, który marzy o karierze w zespole jazzowym. Pewnego dnia...

Pewnego dnia Joe Gardner zostaje zaproszony przez swojego dawnego ucznia na próbę popularnego bandu jazzowego, który szuka pianisty. To bardzo ważne dla niego, bo zaczyna sobie zadawać pytanie nad sensem swojego życia, a praca nauczyciela dla dzieci (nawet jeżeli jest to praca nauczyciela muzyki) bardzo go frustruje.

Po szalonym solo na pianinie zostaje przyjęty do zespołu, a wieczorem ma zagrać koncert. Niestety po wyjściu z klubu wpada do studzienki kanalizacyjnej i trafia do świata zmarłych. Udaje mu się uniknąć drogi do "światła" i ucieka do krainy, gdzie małe duszyczki są przygotowywane do zejścia na Ziemię, ma jednej z nich, wyjątkowo krąbrnej, pomóc przekonać się do spełnienia swojego zadania! Kiedy jednak ruszają na Ziemię duszyczka numer 22 trafia w jego ciało, a On w ciało kota! 

Bardzo fajna, ciepła, czasami radosna, czasami gorzka bajka dla dzieci w różnym wieku. Nie wszystkie dzieciaki zapewne zrozumieją przesłanie, ale na pewno będą się dobrze bawić. Filip (lat >9) bardziej zrozumiał Soul, niż Ala (lat >7), ale oboje świetnie się bawili! Film też przekona dorosłych, bo wiele ze scen niesie przesłanie głównie dla nich.

Film dostał dwa Oscary  - dla najlepszego długometrażowego filmu animowanego i najlepszej muzyki oryginalnej (Atticus Ross, Jonathan Batiste, Trent Reznor), był też nominowany w kategorii "najlepszy dźwięk". Zdobył też dwa Globy za najlepszy film animowany i najlepszą muzykę oraz wiele innych nagród i nominacji. I nagrodzona muzyka jest też jednym z plusów tej animacji.

Soul wyreżyserował Pete Decter, autor między innymi świetnego "W głowie się nie mieści"
Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga