czwartek, 21 września 2023

Kultowe polskie seriale: Stawiam na Tolka Banana

Kto nie pamięta tego serialu: Karioka, Cegiełka, Filipek, Julek, Cygan i oczywiście Tolek Banan, czy raczej Szymek Krusz. To bohaterowie mojego dzieciństwa i jeden z ulubionych seriali. Stawiam na Tolka Banana (Polska 1973) to absolutna klasyka polskiej kinematografii! 

Kultowy serial i kultowa piosenka - kto z nas nie pamięta tej nuty?!

Stare miał dżinsy, starą koszulę,
W dziurawych kamaszach szedł,
Z odwagą w sercu, z dumą na twarzy,
Czy dobrze było czy źle,
Czy dobrze było czy źle...


 

No tak, ale cały czas zapominam, że ten serial ma już 50 lat i znany jest raczej ludziom z mojego pokolenia, młodziaki może kojarzą piosenkę, ale samego serialu może już nie. Dlatego warto przypomnieć. Akcja toczy się w Warszawie, grupa młodych ludzi postanawia stworzyć gang, któremu przewodzi Karioka (Agata Siecińska), w skład, którego wchodzą także: Cegiełka (Henryk Gołębiewski), Filipek (Sergiusz Lach) i Cygan (Andrzej Kowalewicz). Pierwszym ich zadaniem ma być porwanie syna ambasadora. Szybko jednak okazuje się, że uprowadzony z kortu tenisowego chłopak - Julek (Filip Łobodziński) to Polak i na okup nie ma co liczyć. Za to skład gangu rozszerza się o kolejną osobę. No i na sam koniec, niespodziewanie, młodzi ludzie dostają wiadomość od kogoś kto podpisuje się jako słynny, poszukiwany przez milicję Tolek Banan (Jacek Zejdler). Młody mężczyzna postanawia przewodzić gangowi małolatów, a przy okazji pilnuje, by nie narazili się oni władzy!

Świetna opowieść o grupie młodych ludzi zmagających się na co dzień ze swoimi problemami, Marzą, by być gangsterami i zdobywać pieniądze, ale tak naprawdę to są dobre dzieciaki. Cygan nie ma rodziców, wychowuje go niewidomy skrzypek, ojczym Cegiełki ciągle pije i zabiera z domu rzeczy, które można sprzedać, Filipek ciągle kombinuje żeby zarobić, a Karioka chciałaby być filmową gwiazdą. Jedyną szansą dla nich, by nie zejść na złą drogę, jest Tolek Banan...

Trochę się chyba starzeję, skoro tak często ostatnio sięgam po stare polskie produkcje, chętniej niż po współczesne. I bardziej od nowych produkcji mi się podobają. Sam nie wiem, czy kiedyś robiło się lepsze filmy i seriale, czy po prostu przez sentyment robią na mnie większe wrażenie. Tak, czy siak, tak jak już ostatnio apelowałem do Was - pokazujcie stare filmy i seriale swoim dzieciakom, bo inaczej ich nigdy nie obejrzą. A Pan Samochodzik, czy Znachor będzie im się kojarzył z produkcji Netflixa, a nie obrazami sprzed lat! 

Serial Stawiam na Tolka Banana wyreżyserował Stanisław Jędryka, a scenariusz napisał na podstawie swojej powieści - słynny pisarz Adam Bahdaj. Muzykę napisał Jerzy Matuszkiewicz. Film dostępny na TVP VOD.

Moja ocena: 8/10


 


Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga