sobota, 10 lipca 2021

Servant. Bardzo dobry serial na Apple TV

Kolejny bardzo dobry serial na Apple TV. Servant (USA 2019) opowiada o małżeństwie, które traci dziecko, a jego matka przeżywa bardzo głęboką traumę. Jej psychoterapeutka - przyjaciółka radzi jej zakup specjalnej lalki, udającej dziecko. To ma pomóc w powrocie do zdrowia. 

Terapia jednak nie przynosi skutku - Dorothy (Lauren Ambrose - Z Archiwum X 10, Sześć stóp pod ziemią, Śpiączka) postanawia wrócić do pracy, a jest gwiazda lokalnej telewizji, więc postanawia zatrudnić nianię (Nell Tiger Free - Gra o tron), jej mąż - kucharz wprowadzający nowe trendy (Toby Kebbell - Grupa Wschód, Warcraft, Książe Persji: Piaski czasu,  Uczeń Czarnoksiężnika, Alexander, Ewolucja Planety Małp, Wojna o planetę małp, Czarne lustro, Bloodshot, Kong: Wyspa czaszki, Fantastyczna czwórka, Gniew Tytanów) nie protestuje.

Początkowo nie wiemy, że dziecko udaje lalka, wszystko sprawia wrażenie normalnego życia. Kiedy pewnej nocy Sean chwyta dziecko za nogę i rzuca nim o podłogę zamieramy w przerażeniu. Dopiero w kolejnym odcinku dowiadujemy się prawdy. Kolejny raz zamieramy, gdy okazuje się, że po przyjeździe niani pewnego dnia zamiast lalki w łóżku znajduje się prawdziwe dziecko... Dorothy nie zauważa zmiany, wydaje się jej, że to jej dziecko, Sean nie zadaje jej podstawowego, wydawałoby się pytania, czy zauważyła zamianę lalki na dziecko. Ostro reaguje natomiast brat dziennikarki - Julian (Rupert Grint - cykl Harry Pottera, CBGB), podejrzewający, że niania chce wyłudzić od Dorothy i Seana pieniądze... 

Twórcą filmu jest Tony Basgallop (Outcast: Opętanie, Resurrection, Lot na księżyc, 24: Jeszcze jeden dzień). Naprawdę udało mu się stworzyć świetny klimat, mroczny, niepokojący. To nie tylko horror, to także dramat, który pokazuje nam dramat rodziców, którzy stracili dziecko. Długo nie wiemy, jak to się stało. Prawda okazuje się naprawdę przerażająca. Mąż stara się zrobić wszystko, by pomóc żonie. e zrobi niemal wszystko, by pomóc Dorothy!

Tak naprawdę przez krótki czas wydaje się, że w tym filmie nie ma złych bohaterów, ale później zaczynamy sobie zadawać pytanie, czy są jacyś dobrzy... Pozycja obowiązkowa!

Dwa odcinki odcinki serialu wyreżyserował słynny M. Night Shyamalan (Glass, Znaki, Szósty zmysł, Osada, Kobieta w błękitnej wodzie, Zdarzenie, 1000 lat po ziemi, Wizyta, Miasteczko Wayward Pines, Split, Niezniszczalny).Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga