środa, 8 grudnia 2021

Warto zobaczyć na Apple TV: CODA

W weekendy zwykle oglądam filmy z Żoną i nie są to horrory, ani produkcje SF. Tym razem wybraliśmy bardzo fajny film z Apple TV - CODA (Francja, USA 2021), opowieść o młodej kobiecie wychowującej się w rodzinie niesłyszących. Dziewczyna chce iść na studia muzyczne, ma talent wokalny, ale musi pomagać krewnym w pracy na kutrze rybackim. 

Ruby (Emilia Jones - Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach, Ghostland, Osad) towarzyszy rodzicom i bratu niemal na każdy kroku i na bieżąco pomaga w kontaktach ze słyszącym otoczeniem. Pewnego dnia jednak zapisuje się do szkolnego chóru, a nauczyciel muzyki (Eugenio Derbez - Geostorm) odkrywa w niej wielki talent do śpiewania.

Przygotowuje też Ruby do egzaminów na studia. Warunkiem ma być jedynie punktualne przychodzenie na zajęcia. Dziewczyna jednak coraz bardziej angażuje się w prace na łodzi. Zwłaszcza, że jej brat i ojciec postanawiają założyć spółdzielnie rybacką, bo czują się oszukiwani przez pośredników. Pewnego dnia na ich kuter wchodzi straż przybrzeżna, a ponieważ Ruby nie ma, nie ma też kto tłumaczyć niesłyszącemu ojcu (Troy Kotsur - The Mandolorian, Zabójcze umysły) i bratu (Daniel Durant) o co strażnikom chodzi... Rybacy tracą swoją łódź. Ruby czuje, że musi zrezygnować ze starań o studia... 

Bardzo ciepła opowieść, raz wesoła (śmiałem się do rozpuku), a raz bardzo gorzka. Pokazuje jak trudno jest niesłyszącym wśród innych ludzi. Niesamowite wrażenia robią sceny z koncertuj chóru, kiedy wcielamy się w rodzinę Ruby i siedzimy wśród licznej, aktywnie reagującej na koncert, kompletnie nic nie słysząc...

Film bardzo dobrze nakręcony, z dobrymi zdjęciami, muzyką i dźwiękiem. Zdecydowanie warto zobaczyć! Film wyreżyserowała i scenariusz napisała Sian Heder. Wygrała nim zdecydowanie festiwal w Sundance, zdobywając nagrody za najlepszy film, najlepszą reżyserię i najlepszy zespół aktorski oraz nagrodę publiczności. Apple TV kupiła prawa prawa do dystrybucji tej produkcji za rekordowe 25 milionów dolarów.  

 Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga