sobota, 10 września 2011

Świetne Oszukać przeznaczenie

Do tej pory opisałem 2,3 i 4 część tego cyklu, a pierwszej jakoś nie było okazji. Przytrafiła się wczoraj po emisji telewizyjnej. 

Oczywiście pierwszą część widziałem kilka razy, także w kinie, trzeba przyznać, że robiła niesamowite wrażenie. Jeden z najlepszych horrorów poprzedniej dekady jakie widziałem. Później jeszcze była bardzo dobra druga część, a później już jednak gorzej. Piątki jeszcze nie widziałem.
Final Destination Jamesa Wonga powstała w 2000 roku. Reżyser to przeciętny, ale ten film mu się udał. Poza tym odpowiada także za filmy: Oszukać przeznaczenie 3, Tylko jeden czy Dragonball: Ewolucja. Trzeba przyznać jednak, że scenarzystą Wong jest zacny, napisał m.in. scenariusze dla serialii: Millenium, Z Archiwum X, The Event, Na granicy światów.Film opowiada o młodych ludziach, którzy uciekaj śmierci. Jeden z nich - Alex (Devon Sawa wyróżniony nagrodą Saturna za tę rolę) - zasypia tuż przed startem i śni o katastrofie lotniczej maszyny, którą ma lecieć z przyjaciółmi ze szkoły do Paryża. Ponieważ wszczyna alarm zostaje wraz z kilkoma innymi osobami wyrzucony z pokładu. Z poczekalni widzi jak samolot wybucha w powietrzu...
Szybko się jednak okazuje, że śmierć o cudem uratowanych nie zapomina. Upomina się o swoje, a młodzi ludzie próbują ją oszukać...

Twórcom filmu udało się naprawdę stworzyć świetny klimat, a film ogląda się z zapartym tchem od początku do końca. Niespodzianek i emocji nie brakuje!

Napisałem już o reżyserze, ale warto też wspomnieć o scenarzystach. Glen Morgan napisał scenariusze także dla trzeciej części serii, Metalowej zemsty, Krwawych świąt, Tylko jednego i Willarda, a także serialów: Millenium, Z Archiwum X, Na granicy światów. Jeffrey Reddick z kolei napisał scenariusze: Dnia żywych trupów, Tamary, Oszukać przeznaczenie 4.
W filmie grają m.in.:
Devon Sawa (Jaskinia diabła, Creature of Darkness, The Sibling)
Kerr Smith (Straceni, Krwawe Walentynki)
Kristen Cloke (Krwawe święta, Millenium, Z Archiwum X)
Daniel Roebuck (Projekt X, Terror Eyes, The Vampires Hunters Club, The Naked Monster, Halloween, Halloween 2)
świetny aktor komediowy Seann William Scott (American Pie, Ewolucja, Koniec świata)
legendarny aktor horrorów Tony Todd (Masakra w Chicago, Topór, Topór 2, Oszukać przeznaczenie 2, Oszukać przeznaczenie 5, Mord w kawałkach, Valerie, Candyman 1-3, Cowboys from Hell, Vampire in Vegas, Bunt zmarłych, Armia Boga: Zapomnienie, Cień bestii)
Ali Larter (Dom na przeklętym wzgórzu, Oszukać przeznaczenie 2, Resident Evil: Zagłada, Resident Evil: Afterlife).

Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga