piątek, 18 lipca 2008

Księga Strachu tom pierwszy

„Księga Strachu” to jeden z niewielu zbiorów polskich opowiadań horrorów. I jak to bywa bardzo nierówny. Mimo jednak, że niektóre opowiadania są na słabiutkim poziomie to chciałoby się by takich pozycji wychodziło jak najwięcej. Większa szansa trafienia na perełki.

Zbiór opowiadań wydała Agencja Wydawnicza RUNA. Ukazały się dwa tomy.
W pierwszym możemy przeczytać opowiadania Ewy Białołęckiej "Drzwi do...”, Jakuba Ćwieka „Krew na ich rękach”, Macieja Guzka „Adwent”, Witolda Jabłońskiego „Bracia Strachy”, Aleksandry Janusz „Ciasteczko dla Lorelei”, Mariusza Kaszyńskiego „Przerwana lekcja”, Kazimierza Kyrcza jr i Łukasza Radeckiego „Pan”, Dariusza Łowczynowskiego „Kto sieje wiatr...”, Łukasza Orbitowskiego „Strzeż się gwiazd, w dymie się kryj”, Jacka Piekary „Mój przyjaciel Kaligula”, Krzysztofa Piskorskiego „Złamani” i Iwony Surmik „Szkic w czerni i szkarłacie”.

Skupię się na tych najciekawszych. Na pewno warte wyróżnienia jest opowiadanie Jakuba Ćwieka o wojnie w Wietnamie, opowieść o Wróziach Aleksandry Janusza, przewrotna "Przerwana lekcja...” o uczniach, którzy podejrzewają, że ich nauczycielka jest wampirem. Zdecydowanie jednak najlepszy jest "Adwent” Macieja Guzka. Opowieść o eksperymencie, który zamienia się w krwawą jatkę. Historia opowiedziana z różnych stron robi wielkie wrażenie. Absolutnie polecam! Bardzo dobre są też opowiadania historyczne Jacka Piekary i Krzysztofa Piskorskiego. Opowiadanie tego drugiego przypomina "Bestię” Marka Świerczka, chociaż dzieje nie się w trakcie Powstania Styczniowego a w trakcie wojen napoleońskich.


ISBN: 978-83-89595-39-3
Liczba stron: 496
Wymiary: 160×240 mm
Okładka: miękka
Ilustracja na okładce: Jakub Jabłoński
Ilustracje wewnętrzne: Jakub Jabłoński
Data i miejsce wydania: Warszawa, 26 listopada 2007

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Ummm, jestem kobietą. Naprawdę.
:D
- Aleksandra Janusz

pinio pisze...

Przepraszam bardzo 8-)
Ale opowiadanie super!
pozdrawiam

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga