HorrorFestiwal już coraz bliżej. Czas więc na wywiad, który Pat przeprowadziła z jednym z organizatorów przeglądu filmów grozy!
Horrorowisko:To już trzecia edycja festiwalu - prosi się o małe podsumowanie: co się sprawdziło w dwóch poprzednich edycjach, a co okazało się być punktem zapalnym? I dodatkowe pytanie: czy zbieracie opinie po zakończeniu festiwalu od widzów?
Piotr Mańkowski: Sprawdziła się sama idea Horrorfestiwal.pl! Mówiąc krótko, okazało się, że jest w Polsce mnóstwo fanów kina grozy. Po każdym festiwalu pozostaje kilkaset maili od widzów, plus opinie na forach internetowych i recenzje na portalach branżowych, które czytamy i staramy się uwzględniać najczęściej powtarzające się tam uwagi. Pomogły one na przykład podjąć nam decyzję o zrobieniu trzeciej edycji festiwalu w terminie około weekendowym, a nie tak jak poprzedniej – rozciągniętej na cały tydzień. Widzowie źle przyjęli tamtą konwencję.
H: Filmy i profil festiwalu są bardzo ściśle określenie. Niewątpliwą zasługą jest emisja filmów, które w innych okolicznościach nie mają szans na zaistnienie w polskich kinach. Jednak czy nie czas na urozmaicenie formuły. O przykładowy wieczór retro - stare horrory mają nieustannie swoich wiernych fanów, a zobaczenie na dużym ekranie hitów z lat 30. czy 50. byłoby niezłym przeżyciem.
PM: Być może za rok. Myślimy o bardzo konkretnym bloku historycznym, ale na razie nie mogę powiedzieć nic więcej. W każdym razie prawa do pokazania tych filmów są w naszym zasięgu.
H: Horrory - to społeczność. Wszak to dzięki fanom rozwija się ta branża i zdaje się, że wszystko ze sobą jest powiązane: kino, książki, grafika, internet, blogi, muzyka... - może ciekawie byłoby uruchomić takie społecznościowe sprawy wokół festiwalu? Czy formuła uniemożliwia?
PM: Rozumiem, że mówimy o towarzyszących festiwalowi eventach? Sprawa jest niełatwa organizacyjnie. Podczas pierwszej edycji udało się zaimprowizować w kilku miastach pokazy charakteryzacji horrorowej. Festiwal w Brukseli musiał pracować prawie 30 lat na obecną formułę, dzięki której podczas jego trwania można zaliczyć tyle imprez dodatkowych z balem wampirów włącznie. Mówiąc krótko, to dodatkowe pieniądze, czas i ludzie, którzy muszą to wszystko zorganizować. Ale oczywiście, bardzo byśmy chcieli w przyszłości dorobić się takiej otoczki dla festiwalu.
H: Horror jest odbierany bardzo często jako dość niszowa estetyka i tematyka. Zatem które z filmów jakie znajdą się w tegorocznym zestawie poleciłbyś tzw. szerokiemu odbiorcy, którego horror może zaskoczyć lub otworzyć;-)
PM: Polecam obejrzenie bloku krótkometrażówek. Mogą wywołać katharsis u horrorowych neofitów!
H: A jaki jest ulubiony horror zacnego organizatora festiwalu?
PM: Od razu sprostuję – jestem jednym z organizatorów. Pracujemy w zespole. Mój ulubiony horror wszech czasów, to „Mgła” Johna Carpentera.
H: No i oczywiście jaki motyw, książkę czy może płytę chciałbyś zobaczyć zekranizowaną w formie horroru?
PM: Horror rozgrywający się w Piramidzie Cheopsa. Fascynuje mnie ta budowla. Mogłoby to być coś w rodzaju „Cube”, gdzie bohaterowie odkrywają kolejne, nieznane przez oficjalną naukę komnaty.
H: Strach to podstawa dobrego horroru. Nie może też zabraknąć zaskoczenia na tegorocznym festiwalu. Poza tym, że straszne byłoby to gdyby się nie odbył... to czym zaskoczycie w tym roku widzów?
PM: To już pytanie do widzów. Mamy nadzieję, że każdy dozna jakiegoś mniejszego lub większego zaskoczenia. Pozytywnego, oczywiście!
Recenzje horrorów, filmów SF, katastroficznych, ale też innych, które oglądam. Chwalę i ostro krytykuję. Bez żadnych skrupułów!
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Popularne posty
Szukaj na tym blogu
Archiwum bloga
-
►
2024
(115)
- ► października (12)
-
►
2023
(180)
- ► października (19)
-
►
2022
(148)
- ► października (12)
-
►
2021
(206)
- ► października (14)
-
►
2020
(228)
- ► października (12)
-
►
2019
(169)
- ► października (17)
-
►
2018
(145)
- ► października (14)
-
►
2017
(55)
- ► października (3)
-
►
2016
(88)
- ► października (10)
-
►
2015
(18)
- ► października (5)
-
►
2014
(16)
- ► października (1)
-
►
2013
(53)
- ► października (6)
-
►
2012
(54)
- ► października (3)
-
►
2011
(70)
- ► października (5)
-
►
2010
(37)
- ► października (2)
-
▼
2009
(130)
-
▼
października
(17)
- Sobotnia premiera Paranormal Activity!
- Sauna laureatem Złotej Czaszki!
- Trzeci dzień HorrorFestiwalu 2009
- Drugi dzień Horrorfestiwalu 2009
- Pierwszy dzień HorrorFestiwalu w oczach Krisa
- HorrorFestiwal 2009: Trailer Park of Terror
- HorrorFestiwal 2009 już za tydzień!
- HorrorFestiwal 2009: My Name is Bruce
- HorrorFestiwal 2009: Dying Breed
- HorrorFestiwal 2009: Visions
- HorrrorFestiwal 2009:Open Graves
- Dan Koontz: Nieznajomi
- HorrorFestiwal 2009: Sauna
- HorrrorFestiwal 2009: Piła 6
- HorrorFestiwal 2009: Diagnosis: Death
- Program Festiwalu Horrorów 2009
- Najchętniej czytane we wrześniu 2009
-
▼
października
(17)
-
►
2008
(174)
- ► października (26)
4 komentarze:
Świetne pytania :-) Widać, że jesteś zawodowym dziennikarzem. W takim razie do zobaczenia na festiwalu. Ja ze znajomymi wybieram się do arkad.
jestem zawodowym dziennikarzem 8-) Ale pytania akurat stawiała Pat! Też zawodowa dziennikarka i specjalistka od PR 8-)Ja też wybieram się do Arkad, choć niestety chyba niewiele zobaczę ... Miłych wrażeń
I co, jak wrażenia po pierwszym dniu???
Jak dla mnie było beznadziejnie. To znaczy Diagnosis: Death bardzo przypasował mi do gustu. Zresztą zarekomendowałem go już na swoim blogu, ale te krótkometrażówki to była jakaś kompletna pomyłka. albo żenada, albo takie przeciętniactwo, że aż głowa bolała.
Niestety ...
Nie mogłem wczoraj iść, lekka kontuzja podczas grania w piłkę... Mam nadzieję, że dzisiaj się doczołgam...
Prześlij komentarz