wtorek, 30 lipca 2024

Postapokaliptyczny świat w HBO: The Last of Us

Jakoś umknął mi ten serial wcześnie, ale urlop był dobrą okazją do obejrzenia The Last of Us (USA, Kanada 2023). Kiedy dzieciaki szły spać, ja w domku przy hiszpańskiej plaży w maleńkim Xeraco przenosiłem się w postapokaliptystyczny świat. 

14-letnia dziewczyna może być jedyną szansą ludzkości zdziesiątkowanej dwadzieścia lat wcześniej przez zabójczy grzyb, który powoduje, że zmarli zamieniają się w zombie połączone grzybnią (?), przez co mogą działać w skoordynowany sposób. Są więc jeszcze bardziej niebezpieczni niż zwykłe nieumarlaki.

poniedziałek, 22 lipca 2024

Książka, którą warto przeczytać: Manu Chao. Kierunek nadzieja. Rozmowy

Manu Chao, obok Joe Strummera i Boba Marleya, to dla mnie jeden z najważniejszych muzyków w historii. Książkę "Manu Chao. Kierunek nadzieja. Rozmowy" belgijskiego dziennikarza Philippe Manche (Państwowy Instytut Wydawniczy 2005) miałem kupić już od dawna, ale jakoś nie wychodziło. Na szczęście dostałem ten zbiór wywiadów w prezencie od Żony. 

Powiem Wam szczerze, że szału nie ma. Ta książka to szereg rozmów przeprowadzonych w latach 1989-2003 przez wielkiego fana muzyki Mano Negry i Manu Chao. Dotyczą nie tylko ich twórczości, ale także spraw społecznych, kulturowych, a nawet polityki. Francuski artysta, od lat mieszkający w Barcelonie, nie kryje swoich sympatii alterglobalistycznych, krytykuje politykę USA oraz zwraca uwagę na szereg konfliktów toczących się na całym świecie, a nie znajdujących się na pierwszych stronach gazet. Opowiada też oczywiście o swojej wspaniałej muzyce.

środa, 17 lipca 2024

Dobry powrót do przyszłości: Sami swoi. Początek

Bardzo sceptycznie podchodziłem do tego filmu, chociaż jakimś wielkim fanem trylogii przygód Kargula i Pawlaka nie byłem. Ale czas wakacji jest specyficzny i czasami sięgam po tytuły, po które zwykle bym nie sięgnął. I bardzo pozytywne zaskoczenie. Naprawdę film Artura Żmijewskiego "Sami swoi. Początek" (Polska 2024) daje radę!

Twórcy filmu sięgają do przeszłości, czyli opowiadają historię wydarzeń sprzed filmu "Sami swoi" Sylwestra Chęcińskiego, powstałego w 1967 roku. Na świecie są już Kazik Pawlak (świetna rola Adama Bobika) i Władek Kargul (Karol Dziuba). Mieszkają na Kresach, mają po kilkanaście lat i dopiero wchodzą w świat dorosłości...

sobota, 13 lipca 2024

Warto przeczytać: Jakub Żulczyk "Dawno temu w Warszawie"

Raczej nie zabieram się za takie opasłe kobyły, bo zwykle brakuje czasu, by szybko przeczytać tak grubą książkę, ale tym razem skusiłem się liczącą prawie 800 stron najnowszą książkę Jakuba Żulczyka "Dawno temu w Warszawie" (Świat książki 2023). To kontynuacja świetnej, ale brutalnej i wulgarnej powieści "Ślepnąc od świateł", która doczekała się znakomitej ekranizacji, wyprodukowanej przez HBO

Muszę przyznać, że książka wciągnęła mnie bardzo. W ciągu kilku dni przeczytałem około 600 stron (jednocześnie organizując dzieciom zabawy plażowe i basenowe) i stanąłem. Jakoś natłok okrucieństwa, wulgarności i takiego strasznego ZŁA wylewającego się z tej książki spowodował, że musiałem przystopować. Ale tylko na chwilę...

piątek, 12 lipca 2024

Kryminały Stephena Kinga - "Holly"

Ostatnie książki Stephena Kinga, które czytałem to głównie kryminały. I tak było też tym razem - "Holly" (Prószyński i S-ka 2023) to świetna powieść kryminalna, w którą autor - mistrz literatury grozy - wplata wątki związane z COVID 19 i prezydenturą Donalda Trumpa, której delikatnie mówiąc nie był zwolennikiem. 

"Holly", to główna bohaterka - prywatna detektyw, która dostaje zlecenie na poszukiwanie zaginionej młodej kobiety. Nie jest łatwo, bo jej partner - Peter jest ciężko chory, niedawno zmarła jej matka. Sprawą zaginięcia nie chce zająć się policja, a kobieta szuka zleceń, aby utrzymać swoją firmę borykającą się z kłopotami finansowymi w świecie COVID.

środa, 10 lipca 2024

Egzorcyzm. Russell Crowe w nowym horrorze o opętaniu

W sierpniu premiera drugiego Gladiatora, którego pierwszej części w 2000 roku wielką gwiazdą był Russell Crowe.  Ten świetny aktor raczej już by nie pasował do opowieści sprzed wielu wieków, ale zaczyna nieźle odnajdować się w horrorach. Dwa tygodnie temu, jeszcze przed wakacjami, miałem okazję zobaczyć "Egzorcyzm" (The Exorcism USA 2024). 

Po wyjściu z kina wydawało mi się, że pomijając samo zakończenie, to bardzo dobry horror, a niektóre sceny z udziałem Russella przejdą do historii kina grozy. No niestety po kilkunastu dniach już tak entuzjastycznie nie jestem nastawiony, chociaż rolę Crowe uważam, za naprawdę całkiem niezłą, a sam film warty obejrzenia.

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga