czwartek, 31 sierpnia 2023

Pogromcy duchów zupełnie się nie starzeją

Postanowiłem sobie dzisiaj przypomnieć Pogromców duchów (Ghostbusters USA 1984) sprzed prawie 40 lat. Obiecywałem sobie ten seans od dawna, aż wreszcie teraz nadarzyła się okazja. Naprawdę nic się ten film nie zestarzał (w przeciwności do głównych bohaterów).

Film opowiada o trzech nieudacznych naukowcach, którzy tracą pracę na uczelni w Nowym Jorku, gdzie od lat udawali, że poszukują duchów i badają zjawiska nadprzyrodzone. Niestety nieudana akcja w miejscowej bibliotece, w której niespodziewanie pojawiły się prawdziwe zjawy.

wtorek, 29 sierpnia 2023

Świetna wakacyjna lektura: Maciej Czujko "Droga wolna"

"Droga wolna" (Wydawnictwo Dlaczemu 2023) to debiutancka powieść Maćka Czujki, którego znam od wielu lat, jako świetnego dziennikarza. Nie wiedziałem, czego się spodziewać po jego pierwszej książce, ale okazało się, że to świetna obyczajówka, napisana naprawdę na wysokim poziomie.  

Bohaterem książki jest wrocławski taksówkarz, którego, po kilkunastu latach zostawiła żona. Jacek cierpi, chciałby żeby Wioletta wróciła, ale na szczęście spotyka emerytowaną właścicielkę biura matrymonialnego Marię, która zrobi wszystko, aby 40-latek zapomniał o zdradzającej Go kobiecie. Próbuje taksówkarza nawet wyswatać ze swoją lekarką kardiolożką... Czy to jej się uda? Po jakie metody sięgnie, by postawić na swoim?!

sobota, 26 sierpnia 2023

Demoniczny horror: Alucarda

Od dawna nastrajałem się na obejrzenie meksykańskiego horroru Alucarda (Alucarda, la hija de las tinieblas Meksyk 1977), wreszcie się zdecydowałem. I niestety szału nie ma. Jeden z wielu demonicznych, czy satanistycznych horrorów sprzed dziesiątek lat. 

Są stare horrory, które ogląda się z przyjemnością lub świadomością, że był ważny w historii kina grozy. Alucarda, w Polsce znana też pod tytułem Piekło, nie robi zbytniego wrażenia, może z wyjątkiem spektakularnej końcówki.

środa, 23 sierpnia 2023

Mów do mnie. Jeden z najlepszych horrorów 2023?

Kiedy czytasz w internecie, że jakiś film kandyduje do tytułu horroru roku w Polsce, znajomi polecają, zwiastun robi wrażenie, to nic dziwnego, że, jako fan horrorów, postanawiasz wybrać się do kina. Po 3:00 wstałem by zdążyć na samolot, po 9:00 byłem w Warszawie, a przed 20:00 już siedziałem w kinie czekając na seans "Mów do mnie" (Talk to Me Australia, Wielka Brytania 2022). I nie zawiodłem się!

To się jednak rzadko zdarza. Środek tygodnia (ale przyznajmy, że to tania środa w tej sieci), a duża sala kina wypełniona niemal w 3/4. Sam załapałem się na piąty rząd, bo nie bardzo lubię siedzieć obok innych ludzi.

Wakacyjna lektura: Jørn Lier Horst "Bez granic"

Pierwszy raz czytałem powieść o norweskim detektywie Williamie Wistingu i muszę przyznać, że to całkiem ciekawa historia. Książka"Bez granic" (Wydawnictwo Smak słowa 2022) porusza m.in. bardzo ciekawy temat crowdsolvingu.

To szesnasta opowieść Jørna Liera Horsta o detektywie Wistingu. Tym razem przyjdzie uczestniczyć mu w międzynarodowym śledztwie dotyczącym zabójstwa w Hiszpanii młodej australijskiej turystki Ruby Thompson oraz zaginięcia Norweżki o pseudonimie Astreia, która bierze udział w internetowym śledztwie, którego uczestnicy próbują sami rozwikłać sprawę tajemniczego morderstwa, które łączą z wieloma innymi zbrodniami, podejrzewając, że sprawca jest seryjnym zabójcą.

wtorek, 15 sierpnia 2023

Polskie seriale: Sortownia

Kolejny polski, serial, który robi duże wrażenie. Sortownia (Polska 2023), wspólna produkcja Canal Plus i Polsatu opowiada o lekarzu z SOR, który pewnego dnia bierze na siebie decydowanie, którzy pacjenci powinni przeżyć, a których nie warto ratować. 

Świetna rola Andrzeja Chyry, w roli medyka doświadczonego przez życie. 20 lat wcześniej w wypadku ginie jego żona. On sam kierował pod wpływem alkoholu, ale odpowiedzialność za katastrofę spada na młodego mężczyznę, w przyszłości lekarza psychologa, autora poczytnych książek (Marcin Czarnik).

Kino familijne: Lassie. Nowe przygody

Przyznam szczerze, że nie był to film mojego pierwszego wyboru, ale Córka się uparła, więc poszliśmy na Lessie. Nowe przygody (Lassie - Ein neues Abenteuer Niemcy 2023). Ja wolałem Mavkę. Strażniczkę lasu, ale przygody piesków wygrały i nie było źle. 

Wszyscy wiedzą kim jest Lessie i czego można się po nim spodziewać. To wyjątkowy pies, którego przygody od lat zachwycają dzieciaki w wielu krajach. Tym razem Lessie i jej przyjaciele muszą odnaleźć złodziei psów. Kiedy ofiarą kradzieży pada jej mały psi przyjaciel, Lessie postanawia dać się uprowadzić i w ten sposób odkryć kto jest złodziejem. Podejrzenie pada na pewną parę pracowników pobliskiego hotelu... 

poniedziałek, 14 sierpnia 2023

Noc skorpiona: Graham Masterton wraca do "indiańskich" horrorów

Lubię od czasu do czasu przeczytać nową powieść Grahama Mastertona. Nie ukrywam też, że najbardziej pasjonowały mnie te jego książki, w których głównymi bohaterami byli Indianie, ich szamani i demony. Tak jak w pierwszej książce tego brytyjskiego autora, która wyszła w Polsce - Manitou! 

Niestety książka "Noc skorpiona" (The Soul Stealer Rebis 2022) nie należy do najlepszych książek Mastertona. Ale też nie jest najgorsza. Tym razem pisarz zabiera nas w podróż po świecie filmu, którego gwiazdy - aktorzy, producenci, reżyserowie itd zyskują sławę składając ofiary demonowi indiańskiemu, który jest zainteresowany głównie kobietami.

Gry uliczne: dziennikarskie śledztwo ws. śmierci Stanisława Pyjasa

To jeden z moich ulubionych filmów. Gry uliczne Krzysztofa Krauzego (Polska 1996) staram się oglądać zawsze jak jest w telewizji. Opowiada o dziennikarzu, który stara się odkryć sprawców zabójstwa młodego opozycjonisty, studenta Stanisława Pyjasa. 

Ciało Stanisława Pyjasa zostało odkryte 7 maja 1977 roku w jednej z kamienic przy ulicy Szewskiej w Krakowie. Oficjalna wersja mówiła o upadku ze schodów pijanego studenta. Jego przyjaciele i krewni twierdzili jednak, że opozycjonista został pobity i zrzucony ze schodów. Sprawcą jego śmierci miał być były bokser wynajęty przez SB, który sam szybko zginął w niewyjaśnionych okolicznościach.

niedziela, 13 sierpnia 2023

Kultowe Wstrząsy

Kto z miłośników horrorów nie widział Wstrząsów (Tremors USA 1990)? Jeżeli są tacy to zapraszam natychmiast do oglądania! Kultowy horror o podziemnych robalach to pozycja obowiązkowa. 

W zasadzie nie za bardzo jest co za wiele pisać o tym filmie. Ot historia dwóch mężczyzn - Vala (Kevin Bacon) i Earla (Fred Ward), którzy postanawiają opuścić małą mieścinę Perfection w stanie Nevada, w której mieszkają i pracują i ruszyć w poszukiwaniu szczęścia i łatwiejszego zarobku. Niestety nie udaje im się.

sobota, 12 sierpnia 2023

Pozycja obowiązkowa w polskiej kinematografii: Kolumbowie

Mam ostatnio nastrój do oglądania starych polskich produkcji, a w związku z rocznicą Powstania Warszawskiego, także filmów o tej tematyce. Teraz powtórzyłem sobie poruszający serial "Kolumbowie" (Polska 1970). Wgniata w fotel (czy na czym tam siedzicie), porusza, powoduje, że łzy ciekną ciurkiem. Takich filmów już nie ma... Kręciło się je niedługo po zakończeniu wojny, okupacji, Powstania... 

Kolumbowie rocznik 20... Młodzi ludzie, którzy zostali postawieni przed strasznym zadaniem. Najpierw walczyli z atakującymi Polskę Niemcami, później, podczas okupacji, tworzyli zręby Państwa Podziemnego, działali w Kedywie, Szarych Szeregach, organizowali sabotaże, zamachy...

piątek, 11 sierpnia 2023

Powrót Venoma

Pierwszy Venom był dla mnie rozczarowaniem i mocno się na nim nudziłem. Dlatego trudno mi było się zmobilizować żeby zobaczyć kontynuację - film Venom 2: Carnage (Venom: Let There Be Carnage USA 2021). I o dziwo, spodobał mi się o wiele bardziej niż pierwsza część. Bawił i wciągał w oglądanie. 

Tym razem Eddie Brock (Tom Hardy), żyjąc w symbiozie z Venomem postanawia przeprowadzić wywiad ze skazanym na śmierć seryjnym mordercą Clesutem Kasady (Woody Harrelson). Podczas rozmowy jednak zabójca atakuje dziennikarza i gryzie go, a tym samym zdobywa moce symbionta.

czwartek, 10 sierpnia 2023

Obcy numer 4: Przebudzenie

Ciekawe jest, że filmy, które kiedyś nie zrobiły na mnie zbyt dużego wrażenia, a wręcz przeciwnie, po latach bardzo mi się podobają. Tak właśnie było z Obcym: Przebudzenie (Alien: Resurrection USA 1997). Może wówczas miałem zbyt duże oczekiwania, bo przecież i pierwsza i druga część stały się pozycjami kultowymi w historii kina SF. 

Czwarta część Obcego, podobnie jak trzecia jest bardzo specyficzna. Reżyserem Obcego 3 był David Fincher. I to zdecydowanie widać, tak samo, jak na czwartej części swoje piętno odcisnął francuski reżyser Jean-Pierre Jeunet, znany z takich filmów, jak: Miasto zaginionych dzieci, Amelia, czy Delicatessen.

środa, 9 sierpnia 2023

Fala zbrodni sezon ostatni. Bez zakończenia

Jakoś przyzwyczaiłem się  do oglądania Fali zbrodni i po zakończeniu piątego, ostatniego sezonu (Polska 2007) zrobiło mi się najzwyczajniej smutno. A dodatkowo przykro, bo serial nie ma zakończenia. Został jakby przerwany w połowie, bez zakończenia kilku wątków...

wtorek, 8 sierpnia 2023

Netflix wskrzesza Pana Samochodzika. Po co?!

Jako wielki fan książek Zbigniewa Nienackiego z zaciekawieniem czekałem na ekranizację filmu "Pan Samochodzik i Templariusze" (Polska 2023). Z zaciekawieniem, ale i wielką obawą, bo pamiętam ekranizacje sprzed lat, które okazały się kompletną katastrofą, jak chociażby "Pan Samochodzik i Niesamowity Dwór".

Z filmami Netflixa jest tak, że na kilka oryginalnych pozycji, zdarza się jedna dobra. Ludzie narzekają, ale oglądają. Ja chyba częściej chwalę niż ganię, zwłaszcza w przypadku polskich produkcji, jak na przykład: Ostatnia wieczerza, Wielka woda, czy Zachowaj spokój.

poniedziałek, 7 sierpnia 2023

Strefa X 2: Amerykańscy żołnierze kontra Obcy

Strefa X zrobiła na mnie przed laty spore wrażenie. Ucieszyłem się więc kiedy udało mi się na AMC nagrać kontynuację - Strefę X 2 (Monsters: Dark Continent Wielka Brytania 2014), bo chciałem ją od dawna zobaczyć. Rozczarowanie jednak było duże. 

Pierwsze to kwestie techniczne - okazało się, że po nagraniu z telewizji filmu z AMC nie da się go przewijać. Musisz więc oglądać wszystkie reklamy. Z jednej strony rozumiem - stacja zarabia na reklamach, jednak z drugiej strony nie nagrywam, by uniknąć reklam, a dlatego, że akurat ta produkcja była w nocy. I jeszcze jedno - nie można przewinąć do przodu, by pominąć reklamy, ale dlaczego nie można cofnąć, jak się coś przegapi?!  

piątek, 4 sierpnia 2023

Polskie filmy wojenne: Zakazane piosenki

Muszę przyznać, że lubię wracać do tego filmu co jakiś czas. Zakazane piosenki (Polska 1947) oglądam odkąd pamiętam. I nic się nie zestarzał, mimo, że od premiery minęło już 76 lat! Dalej wzruszają piosenki z czasów II wojny światowej...

Reżyser Leonard Buczkowski i scenarzysta Ludwik Starski opowiadają krótką historię II wojny światowej - od oblężenia Warszawy aż po wyzwolenie, szczególny nacisk kładąc na piosenki, które śpiewali wówczas mieszkańcy stolicy. Pretekstem do opowieści, która toczy się podczas spotkania znajomych, jest wypowiedź jednego z uczestników, który spędził wojnę w Wielkiej Brytanii, że okupacja musiała być spokojna dla Warszawiaków skoro tylko śpiewali i to śpiewali mocno antyniemieckie piosenki.

czwartek, 3 sierpnia 2023

Do tego starcia musiało dojść: Obcy kontra Predator

W latach 80. i 90. olbrzymią popularnością cieszyły się filmy z cyklu Obcy i Predator. Nic więc dziwnego, że filmowcy, szukający kolejnych źródeł zarobku, postanowili skonfrontować ich ze sobą. O dziwo, po premierze film Obcy kontra Predator (AVP: Alien vs. Predator USA, Czechy, Niemcy 2004) podobał mi się zdecydowanie mniej niż teraz. 

W ramach powtórek, które sobie dość często serwuję, obejrzałem  ostatnio AVP. Pamiętam, że jak oglądałem ten film za pierwszym razem - zdecydowanie mi się nie podobał, uważałem, że to popłuczyny po głównych cyklach. Co ciekawe, teraz już mam zdecydowanie mniej krytyczne zdanie na ten temat.

wtorek, 1 sierpnia 2023

Filmy o Powstaniu Warszawskim: Wstrząsający Kanał

Ale ciężko się ogląda ten film. Ciężko do niego wracać. Nie wiem, czy jest lepszy film o Powstaniu Warszawskim. Oczywiście trzeba pamiętać, że Kanał Andrzeja Wajdy powstawał w 1957 roku, w czasach komunistycznej Polski, której polscy partyjni aparatczycy i ich sowieccy zwierzchnicy nie patrzyli przychylnym okiem. 

I tak trzeba ten film oglądać. Propagandę odsiewać i patrzeć na dramat powstańców. Film opowiada nam o ostatnich dniach Powstania Warszawskiego. Jeden z oddziałów Armii Krajowej dostaje rozkaz przebicia się z Mokotowa na Śródmieście. Jeszcze się bronią, jeszcze odpierają ataki Niemców, którzy korzystają z czołgów, samolotów, artylerii, a także morderczych "goliatów".

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga