sobota, 28 sierpnia 2021

Bardzo dobre seriale: Kruk. Czorny woron nie śpi

Pierwszy sezon Kruka: Szepty słychać po zmroku (czytaj recenzje) był rewelacyjny. Oglądałem ten serial półtora roku temu, chociaż powstał w 2018. Jakoś mi przemknął. Nie spodziewałem się szczerze mówiąc, że powstanie kontynuacja, a jak już się dowiedziałem, że będzie - to obawiałem się o jej poziom. Niepotrzebnie. Kruk: Czarny woron nie śpi (Polska 2021) jest naprawdę świetny. 

Komisarz Adam Kruk (świetna rola Michała Żurawskiego - Karbala, Pitbull, Czas honoru, Król, Miasto 44, Kruk. Szepty słychać po zmroku) wraca z żoną (Katarzyna Wajda - Jesteś Bogiem) i dzieckiem do swojej rodzinnej miejscowości i tam podejmuje pracę w policji.

czwartek, 26 sierpnia 2021

Psy 2.5. Książka za którą wydawca powinien posadzić sporo drzew

Niestety. Ja kupiłem książkę "Psy 2.5. W imię wolności" autorstwa fikcyjnego bohatera kultowej serii filmów "Psy" Waldemar "Nowy" Morawiec. Przeze mnie pewnie ścięto jedno drzewo potrzebne na papier na wydrukowanie tej książki. Ale ile drzew trzeba było ściąć żeby wydrukować cały nakład? To pytanie do Świata Książki, który wydał "Psy 2.5" w 2020 roku. I dodatkowo wydrukował ją z dużymi literami...

Nie wiem co mnie skusiło żeby kupić tę pozycję. Akurat wychodziła trzecia część "Psów" (czytaj recenzję) Władysława Pasikowskiego, a ta książka miała być opisaniem tego co działo się między tym filmem a częścią drugą, dlaczego Franz wraca do Polski, co dzieje się z Wolfem itd. Swoją drogą pomysł był całkiem niezły.

środa, 25 sierpnia 2021

Dzień niepodległości. Archaiczne kino SF, ale ogląda się!

Dzień niepodległości (Independence Day USA 1996) oglądałem pierwszy raz w latach 90. i wtedy bardzo mi się podobał. Później nie było okazji na powtórkę, a ostatnio Syn chciał obejrzeć coś fajnego, w telewizji akurat było i zdecydowaliśmy się na seans. 

Opowieść o kosmitach atakujących Ziemię i ludziach desperacko jej broniących bardzo się Filipowi spodobała, mnie trochę mniej, ale także, chociaż, trudno było nie zauważyć, że film jest już bardzo archaiczny. Jednak na rok 1996 była to naprawdę imponująca superprodukcja, która robiła wielkie wrażenie.

sobota, 21 sierpnia 2021

Darlin' - horror, jakich wiele

Darlin' (USA 2019) nie wyróżnia się niczym, spośród tysięcy innych horrorów. No może trochę, jednym z wątków jest molestowanie młodych dziewczyn przez księdza. Spotyka go za to zresztą słuszna kara, ale nie podnosi to poziomu horroru. 

Pewnego dnia do kościelnej szkoły trafia wychowana w lesie nastolatka Darlin (Lauryn Canny). Jej dyrektor (Bryan Batt - serial Krzyk, Abattoir) stawia sobie za punkt honoru "ucywilizowanie" kobiety i nawrócenie jej na wiarę katolicką. Niestety metody stosowane przez niektóre zakonnice - nauczycielki nie są cywilizowane.

czwartek, 19 sierpnia 2021

Kulisy pracy pilotów. "Lecę" - debiutancka książka Janka Pelczara

Dobra książka do samolotu. Tak przynajmniej pomyślałem wybierając się na wakacje. No, ale ponieważ podróż z dziećmi nie zawsze pozwala na lekturę, więc ostatecznie debiutancką książkę Janka Pelczara "Lecę. Piloci mi to powiedzieli" (Wydawnictwo Czarne 2021), z którym wiele lat pracowałem w Radio Wrocław, połknąłem nad basenem. 

Pierwszy rozdział lekko przynudzał, trochę za dużo osób, moim zdaniem, opowiada o swoich początkach z lotnictwem i w pewnym momencie gubisz się kto jest kto, zwłaszcza, że niektóre historie się powtarzają. Później już książka wciąga i szybko czyta się do końca, poznając m.in. kulisy pracy pilota, opowieści o katastrofach lotniczych i wpływie COVID na branżę lotniczą.

wtorek, 17 sierpnia 2021

Polityczny thriller: Supernova

Naprawdę dobry polski thriller znajdziecie w katalogu Canal Plus. "Supernova" (Polska 2019) opowiada o wpływowym polityku, który powoduje wypadek, w którym ginie matka z dwójką dzieci. Początkowo ucieka z miejsca tragedii, a następnie wraca...

Tymczasem na miejscu wypadku czekają już na niego mieszkańcy pobliskiej wsi, skąd pochodziły ofiary, żądni zemsty. Aroganckiego, pewnego bezkarności polityka (Marcin Hycnar - Wałęsa - człowiek z nadziei), który dzwonił już wcześniej do swoich mocodawców, próbują bronić policjanci, strażacy, a także ratownicy medyczni. Mogą się jednak okazać bezsilni...

poniedziałek, 16 sierpnia 2021

Eastern - polska opowieść o zemście rodowej

Ciekawy film, wyprodukowany dla Canal Plus. "Eastern" (Polska 2019) opowiada o młodych ludziach, którzy wciągnięci w zemstę rodową muszą pomścić krzywdy wyrządzone ich rodzinie. Najpierw młoda kobieta zabija młodego mężczyznę, a następnie sama staje się celem siostry zamordowanego. 

W świecie, który pokazuje nam debiutujący reżyser Piotr Adamski, który napisał scenariusz wraz z Michałem Grochowiakiem, najwyraźniej posiadani broni jest dozwolone, nikogo nie dziwią ludzie paradujący po ulicach z karabinami.

niedziela, 15 sierpnia 2021

Planeta małp. Rozczarowujący powrót do starej historii

Niestety powrót do początku opowieści o Planecie Małp ponownie rozczarowuje, kontynuacje były zdecydowanie lepsze. Nie jest to jakieś szczególne odkrycie, bo film Planeta Małp (Planet of the Apes USA 2001) oglądałem już kilkanaście lat temu, a teraz sobie jedynie przypomniałem. Miałem jednak nadzieję, że jest lepszy niż zapamiętałem. 

Oczywiście przesłanie filmu jest poruszające - ludzie nie eksperymentujcie na zwierzętach, bo może to się źle dla was skończyć.

czwartek, 12 sierpnia 2021

Prawdziwa (?) opowieść o nawiedzonym domu w Amityville

Po serii filmów, które zobaczyłem nadszedł czas na (wakacyjną) lekturę książki "Amityville Horror" autorstwa Jaya Ansona (Vesper 2019). Leżąc nad basenem na Krecie czytałem o dramatycznych przeżyciach rodziny Lutz w nawiedzonym domu w Amitville na Long Island. Naprawdę książka robi spore wrażenie. 

Książka jest zdecydowanie lepsza od wszystkich filmów, jakie o domu w Amityville oglądałem. Świetnie napisana, opisuje tragiczne wydarzenia pięcioosobowej rodziny Lutzów, która kupił okazyjnie wielki dom, przy Ocean Avenue 112 (zapamiętajcie ten adres) w którym doszło do masowego zabójstwa poprzednich właścicieli.

wtorek, 10 sierpnia 2021

Niesamowite historie z Apple TV

Kolejny serial z Apple TV zaliczony. Tym razem to pięć odrębnych opowieści SF w klimatach lat 80 autorstwa m.in. Stevena Spielberga. "Niesamowite historie" (Amazing Stories USA 2020) to dobra pozycja do oglądania z dzieciakami, ale tymi znającymi angielski lub sprawnie czytającymi napisy. 

Dobre, familijne kino, bez wulgaryzmów, nadmiernej przemocy itd. Dlatego może się dobrze oglądać z dzieciakami. Serial powstał na podstawie podobnej produkcji Stevena Spielberga z 1985 roku. Największe wrażenie zrobiła na mnie "Szczelina" - opowieść o amerykańskim pilocie, walczącym w Birmie, który po zestrzeleniu trafia do współczesnych czasów, przez tytułową szczelinę.

poniedziałek, 9 sierpnia 2021

"Dimiter". Rozczarowanie książką autora "Egzorcysty"

Na książkę "Dimiter" (Książnica 2011) Williama Petera Blattey'a polowałem od dawna. W końcu ją kupiłem, jak się okazało zresztą, drugi egzemplarz (nie pamiętam kiedy kupiłem pierwszy), to przez wiele miesięcy leżała na regale i czekała na swoją kolej. Spokojnie mogła poczekać kolejne miesiące.

Po pierwsze "Dimiter", nie jest tak, jak oczekiwałem horrorem, chociaż początkowo tak się może wydawać, a thrillerem, może powieścią szpiegowską. Po drugie jest nudny. Pierwszej części, której akcja toczy się w latach 70. w komunistycznej Albanii, nie bardzo zrozumiałem. Chociaż robi wrażenie opis totalitarnego państwa rządzonego przez Securitate.

niedziela, 8 sierpnia 2021

Co się wydarzyło na Przełęczy Diatłowa?! Nowy rosyjski serial

Rosyjskie wojsko, kosmici, tubylcy, kłusownicy, a może tajemnicze moce? Co się stało na Przełęczy Diatłowa?! Twórcy rosyjskiego serialu "Martwa Góra. Tragedia na Przełęczy Diatłowa" (Pereval Dyatlova Rosja 2020) przedstawiają swoją wersję wydarzeń z 1959 roku. 

Najpierw obejrzałem film "Tragedia na Przełęczy Diatłowa" (czytaj recenzję), a następnie przeczytałem książkę "Przełęcz Diatłowa. Tajemnica Dziewięciorga" (czytaj recenzję). Obie pozycje wzbudziły moje zainteresowanie tragicznie zakończoną wędrówką dziewięciorga studentów na Uralu

sobota, 7 sierpnia 2021

Powrót Lupina

Krótki, zaledwie pięcioodcinkowy drugi sezon serialu Lupin (Francja, USA 2021) nie powala. O ile pierwszy sezon (czytaj recenzję) dawał powiew świeżości i przyjemność oglądania, o tyle oglądając drugi czułem, po pierwszym odcinku, jakbym to robił nieco z obowiązku. Serial wyprodukował Netflix. 

O tym, że powstanie drugi sezon niełatwo było się domyślić po zakończeniu pierwszego. Porwany bowiem zostaje syn Assane Diopa (Omar Sy - Jurassic World, X-Men: Przyszłość, która nadejdzie).

wtorek, 3 sierpnia 2021

Superbohaterka ratuje świat. Opowieść o Wonder Woman w stylu lat 80.

Kolejny film o superbohaterach, który ma nabić kabzę producentom. Tym razem Wonder Woman zostaje wysłana w lata 80., bo te ciszą się popularnością w ostatnim czasie, mamy powrót do przyszłości - do ery kina nowej przygody. W filmie Wonder Woman 1984 (Hiszpania, USA, Wielka Brytania 2020) świat staje na progu nuklearnej zagłady. 

Księżniczka Diana Prince (Gal Gadot - Wonder Woman, Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera, Liga Sprawiedliwości (2019), Batman v Superman) wpada na trop artefaktu, który spełnia życzenia.

poniedziałek, 2 sierpnia 2021

Bezbarwni Odmieńcy

Odmieńcy (Freaks Kanada, USA 2018) praktycznie nie zrobili na mnie żadnego wrażenia. Chociaż film potencjał miał - w niedalekiej przyszłości żyją ludzie obdarzeni specjalnymi mocami, da ich się odkryć m.in. dlatego, że krwawią z oczu. Są ścigani przez służby specjalne i nietolerowani przez społeczeństwo. Słusznie?

Główną bohaterką filmu jest 7-letnia Chloe (Lexy Kolker), którą ojciec (Emile Hirsch - Pewnego razu w Hollywood, Autopsja Jane Doe, Najczarniejsza godzina, Gargantua) ukrywa w domu.

niedziela, 1 sierpnia 2021

Polski seriale: Archiwista

Serial "Archiwista" (Polska 2020) był mi kompletnie nieznany, dopiero jak przeczytałem, że to jeden z najchętniej oglądanych na Netflix polskich tytułów postanowiłem obejrzeć tę produkcję. Nie należy ona do czołówki polskich seriali kryminalnych czy sensacyjnych, ale ogląda się z przyjemnością. 

Jeden sezon serialu wyprodukowała Telewizja Polska i sprzedała Netflixowi, a ten nie zdziwiłbym się, gdyby licencję odkupił i nakręcił kontynuację, bo "Archiwista" ma potencjał. Liczący 13 odcinków serial, to trochę taki "Ojciec Mateusz", ale bardziej na poważnie.

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga