poniedziałek, 31 grudnia 2018

Pitbull. Niebezpieczne kobiety rozczarowują...

Niestety, jak się kręci co najmniej jeden film rocznie to może się zdarzyć popelina. Tak jest właśnie z Patrykiem Vegą i jego kontynuacją Pitbulla (Pitbull. Niebezpieczne kobiety Polska 2016)...

Bardzo lubię sensacyjne produkcje Vegi. Bardzo mi się podobał Pitbull. Nowe porządki (czytaj recenzję), oczywiście pierwszy Pitbull, Służby specjalne, Kobiety Mafii (czytaj recenzję) czy Botoks (czytaj recenzję). Szykuję się do obejrzenia Plagi Breslau. Ale wracając do niebezpiecznych kobiet. Niestety jest to słaby film... Jest sporo fajnych scen, bardzo dobrych dialogów, ale rażą tym razem wulgaryzmy i ordynarne sceny seksu. Obrzydza nadmierna brutalność.

niedziela, 30 grudnia 2018

Demon na weselu!

Bardzo dobry film. Szkoda, że Marcin Wrona żadnego filmu już nie nakręci... 

Nie nakręci, bo twórca Demona (Polska, Izrael 2015) popełnił samobójstwo podczas festiwalu filmowego w Gdyni w 2015 roku. No, ale cóż, co się stało to się nie odstanie...

Pamiętacie "Wesele" Wojciecha Smarzowskiego? Film Wrony jest bardzo podobny, tylko twórcy dołożyli wątek demoniczny. Mamy, więc wesele na głębokiej prowincji - Żaneta (Agnieszka Żulewska) wychodzi za mąż za Piotra "Pytona" (Itay Tiran), który przyjeżdża do Polski z Wielkiej Brytanii.

sobota, 29 grudnia 2018

Kto przeżyje Konwój?!

Ostatnio, korzystając z okazji, że Showmax mam za darmo, sporo oglądam polskich filmów sensacyjnych. Takie, które przegapiłem, albo nie chciało mi się iść na nie do kina. Żałuję, że Konwoju Macieja Żaka nie widziałem na dużym ekranie.

Doborowa obsad (Robert Więckiewicz, Janusz Gajos, Przemysław Bluszcz, Łukasz Simlat i mniej doświadczony Tomasz Ziętek), świetny scenariusz, wartka akcja i to poczucie beznadziejności, które towarzyszy nam od pewnego momentu. Tak jak już kilka (kilkanaście, kilkadziesiąt?) razy pisałem - zaczynamy się zastanawiać jak to się źle skończy.

czwartek, 27 grudnia 2018

Iron Man po raz trzeci (i ostatni)

Iron Man powraca po raz trzeci (Chiny, USA 2013). I znowu w bardzo dobrej formie! Znowu Tony Stark chce się zemścić na tych, którzy niszczą świat. 

A ma przeciwników bardzo wielu. Zagrożona jest nawet jego przyjaciółka. Kiedy więc jego dom zostaje zaatakowany, a on sam odnosi obrażenia, jedno jest pewne - Iron Man (Robert Downey Jr. - Gothika, Kapitan Ameryka: wojna bohaterów, Przez ciemne zwierciadło, Incerdible Hulk, Avengers, Iron Man 2, Avengers: wojna bez granic, Spider-Man: Homecoming) - znowu zrobi wszystko żeby zabić wrogów. Przy okazji będzie chciał sprawdzić czy to on jest superbohaterem czy zbroja czyni go takowym.

niedziela, 23 grudnia 2018

Uważaj na czerwony punkt!

Czerwony punkt Patryka Vegi (Polska 2017) liczy zaledwie 9 minut i bardziej jest pretekstem do zareklamowania Showmaxa niż filmem. Ale ponieważ fabuła jest całkiem niezła, a w roli głównej występuje prawdziwa gwiazda - Ewan McGregor to myślę, że parę zdań na jego temat warto napisać. 

Brown przyjeżdża na spotkanie biznesowe do centrum Warszawy. Musi jednak czekać na rozmowy więc bawi się jednym z gadżetów, który dostaje od sekretarki (Olga Bołądź) - laserowym wskaźnikiem z czerwonym punktem. Kiedy On się bawi przed sąsiedni biurowiec podjeżdża kolumna wioząca ważnego polityka (?).

sobota, 22 grudnia 2018

Czerwony pająk zabija!

Intrygujący film. Marcin Koszałek w Czerwonym pająku (Polska 2015) opowiada o młodym mężczyźnie, który wpada na trop seryjnego zabójcy. Ale zamiast zawiadomić milicję (akcja toczy się w latach 60. XX wieku) postanawia go... naśladować. 

Karol Kremer (Filip Pławiak) ćwiczy skoki do wody. pewnego dnia wybiera się na beczkę śmierci (kto jeszcze pamięta motory jeżdżące po ścianie wielkiej drewnianej beczce - widziałem to kiedyś w wesołym miasteczku w Chorzowie). Wychodząc znajduje zwłoki chłopca i podejrzanie zachowującego się mężczyznę. Okazuje się, że seryjnym zabójcom jest krakowski weterynarz Lucjan Stajniak (Adam Woronowicz).

piątek, 21 grudnia 2018

1983. Pierwszy polski serial Netflixa

1983 (Polska 2018) to naprawdę dobry serial. Dziwię się krytykom, którym nie podoba się to czy tamto. Ja mam właściwie tylko jedno "ale". Jest trochę za bardzo skomplikowany. 

Niektóre sceny musiałem sobie powtarzać. No ale może oglądanie wieczorem jest dla mnie zbyt trudne 8-)  W każdym razie pierwszy i ostatni odcinek bardzo, bardzo dobre. Trochę słabiej pomiędzy nimi, ale to charakterystyczne dla filmów Netflixa, że dużą wagę przykłada do budowania postaci, relacji między nimi, kontekstów opowiadanej historii. I jeszcze trochę dodaje do tego waty, bo skoro każdy z odcinków trwa ponad 50 min. to coś trzeba jeszcze dołożyć.

środa, 19 grudnia 2018

Skąd się wzięła Annabelle?

Po obejrzeniu pierwszej części horroru o lalce Annabelle pisałem Wam, że mile się rozczarowałem tym filmem. No, bo jednak opowieść o nawiedzonej lalce nie wydaje się być atrakcyjna. Ale nie miałem racji. A druga część wcale nie jest gorsza. Można się nawet zastanawiać czy nie lepsza. Ale w końcu to nie zawody 8-)

Annabelle: Narodziny zła (Annabelle: Creation USA 2017) opowiada nam skąd się właściwie wzięła demoniczna lalka. Ponieważ film oglądałem będąc sam z dzieciakami w domu znowu zrobiło się straszno. Znowu demoniczna lalka przerażała, a ja oglądałem się za ramię, kiedy tylko usłyszałem jakiś podejrzany odgłos. A o różne, dziwne odgłosy w domu nie jest trudno.

niedziela, 16 grudnia 2018

Kobiety Mafii. Vega znowu po bandzie!

Kolejny film Patryka Vegi, w którym jedzie po bandzie. Ale mnie się bardzo podoba! Filmu Kobiety mafii (Polska 2018) jeszcze nie widziałem, ale serial świetny! 

Akcja serialu dzieje się znowu w Warszawie. Gang Mokotowski zajmuje się produkcją i handlem narkotykami na wielką skalę. Do rozpracowania grupy ABW zatrudnia  "Belę" - Izabelę Konarską wyrzuconą z policji, bo nie pasowała do starających się żyć po cichu i spokojnie prowincjonalnych funkcjonariuszy i ich komendanta (w tej roli Olaf Lubaszenko). Bela (Olga Bołądź) ma być tzw. przykrywkowcem - czyli funkcjonariuszem działającym pod przykryciem, wchodzącym w struktury grup przestępczych. Kwalifikacje do tej roli są naprawdę mordercze. Rola wychodzi jej aż za dobrze...

sobota, 15 grudnia 2018

Super 8 czyli powrót do przeszłości

Super 8, podobnie jak serial Stranger Things z Netflixa przypomina mi dawne filmy z lat 80, produkcji Spielberga i innych. Miły powrót do przeszłości. 

Film Super 8 (USA 2011) opowiada o grupie młodych ludzi, którzy nagrywając amatorski film z zombie są świadkami katastrofy kolejowej (ta scena wgniecie Was w fotel, czy to na czym będziecie siedzieć!). Zaraz po tym zdarzeniu zaczynają się w ich miasteczku dziać zadziwiające rzeczy, a na miejscu wypadku pojawia się wojsko. I oglądajcie ten film do samego końca, po napisach będziecie mieli okazję zobaczyć produkcję naszych młodych bohaterów.

wtorek, 11 grudnia 2018

Planeta rekinów. Skąd się bierze fenomen filmów o rekinach?

Mam jakieś zniżki formy i zwyżki przy oglądaniu filmów o rekinach, a później pisaniu o nich. Tak było przy "Planecie rekinów" (Planet of the Sharks USA 2016). To już kolejny film, który wydaje mi się strasznym shitem. 

Aż się nie chce opisywać fabuły filmu Marka Atkinsa (Rekiny na plaży, Androidcop, Pogromca olbrzymów, Knight of the dead, Road Wars, Obcy - początek, Bitwa o Los Angeles, Pogromcy smoków, Księżniczka Marsa, Noc Halloween, Oko Lucyfera). Wspomnę jedynie, że globalne ocieplenie doprowadziło do stopnienia lodowców, woda pokryła lądy, a rekiny opanowały morza i oceany zabijając ile się da ludzi. Jest jeszcze garstka, która stara się uratować ziemię.

niedziela, 9 grudnia 2018

Świetne widowisko: Wielki mur

Zastanawialiście się po co Chińczykom Wielki Mur? Bo co 60 lat pojawiają się wielkie stwory, które usiłują dostać się do stolicy kraju, aby po najedzeniu się ruszyć na podbój całego świata. Tak przynajmniej twierdzą twórcy filmu Wielki Mur (The Great Wall Australia, Chiny, Hongkong, Kanada, USA 2017).

Na wyprawę do dalekich Chin w poszukiwaniu "czarnego złota" czyli materiałów wybuchowych wybrało się dwóch kompanów trudniących się głównie złodziejką - William (Matt Damon - InterstellarContagion, Dogma, Medium, Władcy umysłów, Marsjanin, Nieustraszeni bracia Grimm, Thor: Ragnarok, Elizjum, Deadpool 2, Pomniejszenie) i Tovar (Pedro Pascal - Władcy umysłów, Wonder Women, Gra o tron, Pająk).

sobota, 8 grudnia 2018

Sala strachu czyli "nazi punks fuck off"

Naprawdę mocny film. Sala strachu (Green Room USA 2015) opowiada o amerykańskim zespole punkowym, który przyjeżdża do sali, w której publika składa się głównie z neonazistów. Swój koncert zaczynają od kawałka "Nazi punx fuck off".

Ten kawałek, to informacja, dla tych co nie siedzą w klasyce punk rocka, nie jest utworem tego  zespołu, a legendarnym klasykiem słynnych Dead Kennedys. Zapraszam zresztą do obejrzenia i posłuchania:


czwartek, 6 grudnia 2018

Thor numer 2. Mroczny świat

Thor: Mroczny świat (Thor: The Dark World USA 2013) to naprawdę dobra kontynuacja. Zastanawiam się czy nawet nie lepsza od Thora numer jeden (czytaj recenzję). Na pewno mroczniejszy...

Thor (w tej roli Chris Hemsworth - Wyspa strachu, Star Trek, Thor, Thor: Ragnarok,  Dom w głębi lasu, Królewna Śnieżka i Łowca, Ghostbusters: Pogromcy duchów, Doktor Strange, W ciemności. Star Trek, Avengers, Avengers: Czas Ultrona, Avengers: wojna bez granic, który jak pamiętacie pewnie z pierwszej części, wrócił  do Asgardu szybko zabrał się za porządkowanie wszechświata. Wprowadził porządek w niemal wszystkich światach, ale nie we wszystkich.

środa, 5 grudnia 2018

Obrzydliwa Mucha powraca

Pamiętam, że kiedy pierwszy raz oglądałem Muchę i jej kontynuację - zrobiły na mnie niesamowite wrażenie. Historia naukowca, który testuje teleporter na sobie i zamienia się w muchę mroziła krew żyłach. Po kilkunastu (?) latach zastanawiałem się czy film zdał egzamin czasu.

Na pewno Mucha była o wiele lepsza od Muchy 2 (The Fly II USA 1989), którą przyszło mi obejrzeć niedawno. Na pewno jest to horror, który nie straszy, natomiast jest obrzydliwy. Obrzydliwa jest sama tytułowa mucha, obrzydliwe jest jak zabija swoje ofiary i jak one później wyglądają. To wszystko sprawia, że nie ogląda się z przyjemnością tego filmu. Nie jest też straszny, więc dodatkowy potencjalny atut odpada. I nie pozostaje prawie nic. Prawie.

wtorek, 4 grudnia 2018

Przerażający Apostoł

Powszechna opinia o filmach Netflixa jest taka, że są znacznie słabsze od seriali. I rzeczywiście z tą opinią się zgadzam, ale Apostoł (Apostle USA, Wielka Brytania 2018) jest wyjątkiem od tej zasady. To naprawdę przerażający horror. 

Przerażający, ale też okrutny i brutalny. Były sceny, których bałem się oglądać i odwracałem wzrok podczas "rytualnego oczyszczenia". Do tego niepokojąca muzyka, która stwarza dodatkowy klimat. Brrrrr.

sobota, 1 grudnia 2018

Piraci z Karaibów na skrzyni umarlaka

Ufff, nadrabiam opisywanie cyklu Piraci z Karaibów. Tym razem obejrzałem Skrzynię umarlaka (Pirates of the Carribbean: Dead Man's Chest USA 2006).

Film, jak zawsze, ogląda się bardzo dobrze. Jest dużo humoru, fajne pomysły i świetny w roli Jacka Sparrowa czyli Wróbla Johnny Depp (grał m.in. w Koszmarze z ulicy Wiązów, Edwardzie Nożycorękim, Freddy nie żyje, Dziewiątych wrotach, Żonie astronauty, Jeźdźcu bez  głowy, Mrocznych cieniach, Z piekła rodem, cyklu Piraci z Karaibów, Sekretne okno, Sweeney'u Todd, Fantastycznych zwierzętach: Zbrodni Grindelwalda).

czwartek, 29 listopada 2018

Manhunt. Jak złapano Unabombera

Kolejny dobry serial z stajni Netflixa. Twórcy "Manhunt. Unabomber" (USA 2017) opowiadają nam historię wieloletniego polowania FBI na Teda Kaczynskiego. 

Serial oparty jest na prawdziwej, wielkiej operacji FBI poszukiwania sprawcy zamachów bombowych, który ładunki wybuchowe wysyłał pocztą. Theodore Kaczynski pochodzi z rodziny o polskich korzeniach. Jego dziadkowie byli Polakami. Pierwszą bombę wysłał w 1978, ostatnią w 1995. Łącznie sporządził i nadał 16 ładunków. 3 osoby zginęły, 29 zostało rannych. Ted Kaczynski miał wyjątkowo wysokie IQ - 170. Skończył Harvard, pracował później na kilku uniwersytetach, aż w końcu rzucił pracę, zaszył się w małym domku w lesie i zaczął pisać swoje manifesty. I wysyłać bomby...

środa, 28 listopada 2018

Nawiedzony dom na wzgórzu. Świetny klimatyczny serial

Naprawdę lubię seriale na Netflixie. A ten spodobał mi się szczególnie. Nawiedzony dom na wzgórzu (The Haunting Of Hill House USA 2018) straszy, wzrusza i wciąga. Aż szkoda, że to tylko dziesięć odcinków, a o kontynuacji nic nie słychać.

Głównym bohaterem serialu jest przede wszystkim tytułowy dom na wzgórzu. Pewnego dnia przyjeżdża do niego rodzina Crain. Olivia (Carla Gugino Sucker Punch, Watchmen. Strażnicy, Nienarodzony, Góra czarownic,  Zemsta po śmierci, Sin City - miasto grzechu, San Andreas, San Andreas 2, Między nami kosmos, Gra Geralda, Wolves) i Hugh (Timothy Hutton - Alfabetyczny morderca, #Horror, Pokój śmierci, Mroczna połowa, Człowiek z lodowca, Sekretne okno) zajmują się remontami domów i ich sprzedażą.

sobota, 24 listopada 2018

Piątek Trzynastego wraca po raz trzeci

Nadrabiam recenzowanie klasyki horroru. Recenzowanie, bo oczywiście Piątek trzynastego 3 (Friday The 13th Part III USA 1982)  widziałem już kilka razy, a pierwszy raz pamiętam - w nieistniejącym już wrocławskim kinie Pionier.  Na scenie stał telewizor i z magnetowidu raz w tygodniu wyświetlano horrory. To były czasy 8-)

Trochę tych filmów obejrzałem w ten sposób mieszkając w akademiku Wagant we Wrocławiu. Nie do końca jestem pewien czy właściciele kina mieli prawo do takich seansów, no ale to już teraz bez znaczenia.

piątek, 23 listopada 2018

Nadchodzi Thor! Bójcie się wrogowie Ziemian

Oczywiście film Thor (USA 2011) ma już siedem lat, ale dopiero teraz miałem okazję go zobaczyć po raz drugi i zrecenzować.  A czekają na mnie jeszcze dwie kontynuacje 8-)

Nie wiem dlaczego nie zrecenzowałem tego filmu po pierwszej projekcji, ale czas nadrobić tę zaległość. Zwłaszcza, że to bardzo dobry film produkcji Marvela. Thor (w tej roli Chris Hemsworth - Wyspa strachu, Star Trek, Thor: Mroczny świat, Thor: Ragnarok,  Dom w głębi lasu, Królewna Śnieżka i Łowca, Ghostbusters: Pogromcy duchów, Doktor Strange, W ciemności. Star Trek, Avengers, Avengers: Czas Ultrona, Avengers: wojna bez granic) - zostaje zesłany karnie z Asgardu na Ziemię przez swojego ojca Odyna (Anthony Hopkins - Magia, Drakula, Freejack, Joe Black, Beowulf, Wilkołak, Rytuał, Transformers: ostatni rycerz, Thor: Ragnarok, Thor Mroczny świat). 

wtorek, 20 listopada 2018

Wakacje z rekinami

Często piszę o głupocie bohaterów filmów, które oglądam. Chyba najczęściej zdarza się to w przypadku filmów o rekinach. Jednak bohaterowie Wakacji z rekinami (Ozark Sharks USA 2016) wydaje mi się, że znaleźliby się na podium w tej kategorii. 

Film reżysera (?) Misty Talley'a (Zombie Shark, Santa Jaws) jest beznadziejny od samego początku do końca. Przeraża głupota jednej z pierwszych scen gdy rekin atakuje w jeziorze w wodzie, która sięga chyba do łydek czy kolan kapiących się ludzi, którzy na pewno wygraliby konkurs na najgłupszego bohatera filmu. A później wcale nie jest lepiej...

niedziela, 18 listopada 2018

Strażnicy galaktyki wracają po raz drugi

Naprawdę świetna produkcja Marvela. "Strażnicy galaktyki vol. 2" (Guardian of the Galaxy Vol. 2 USA 2017) jest jeszcze lepsza niż część pierwsza. 

Świetnie zrobiona produkcja z dużą porcją poczucia humoru sprawia, że oglądamy przygody strażników galaktyki z przyjemnością do samego końca (warto zobaczyć scenki między napisami). 

sobota, 17 listopada 2018

Poświęcona ziemia. Uważaj na ludzi z kukurydzy!

Poświęcona ziemia (Hallowed Ground USA 2007) nawiązuje do Dzieci Kukurydzy i Ptaków. Także w tym filmie grupa ludzi w polu kukurydzy wiesza ludzi na krzyżach niczym strachy na wróble. 

Mocne wrażenie robi widok rzędu krzyży z zawieszonymi ludźmi. Generalnie film jest mocno średni, da się go co prawda obejrzeć, ale bez szczególnych emocji. Oczywiście, tak jak wspomniałem, jest kilka scen, które robią wrażenie. Historia opowiada o młodej dziewczynie, która podróżując samochodem po USA zatrzymuje się w małej miejscowości. Nie planowała tam się zatrzymywać, ale jej samochód ma awarię. Szybko okazuje się, że coś z mieszkańcami jest nie tak...

piątek, 16 listopada 2018

(Dziwaczny) Powstrzymać mrok

Po raz kolejny zastanawiam się o czym tak naprawdę był film, który oglądałem. Tym razem zaduma naszła mnie po seansie filmu Powstrzymać mrok (Hold the Dark USA 2018). I coraz częściej tak jest po filmach obejrzanych na Netflix. 

W pewnej małej wiosce na Alasce ginie chłopiec. Mieszkańcy podejrzewają, że porwały go wilki. Dlatego matka Medora Slone (Riley Keough - Mad Max: Na drodze gniewu, To przychodzi po zmroku, Pocałunek potępionych) wzywa emerytowanego łowcę tych zwierząt.

czwartek, 15 listopada 2018

Sully czyli lądowanie na Hudson

"Sully" (USA 2016) - pod takim niepozornym tytułem kryje się naprawdę świetny film oparty na faktach. Opowiada o awaryjnym lądowaniu samolotu na rzece Hudson w Nowym Jorku. 

Ta historia wydarzyła się naprawdę. 15 stycznia 2009 roku sześć minut po starcie samolot Airbus A 320-214 linii US Airways,w wyniku zderzenia z kluczem ptaków, traci oba silniki. Pilot Chesley Sullenberger decyduje się na lądowanie na rzece Hudson. Uważa, że nie doleci do najbliższego lotniska. Na pokładzie było 155 osób. Manewr lądowania na rzece został przeprowadzony perfekcyjnie. Nikt nie zginął, a ranna została zaledwie jedna osoba.




Mroczna Temple

Bardzo dobry, mroczny horror z Netflixa. Temple (Japonia, USA 2017) ma mroczny klimat i naprawdę straszy takich jak ja zwykłych oglądaczy horrorów. Troje amerykańskich turystów wyrusza do Japonii żeby odwiedzić tamtejsze świątynie. 

Podczas wyprawy do Japonii Amerykanie znajdują książkę książkę, w której opisana jest tajemnicza świątynia, położona gdzieś w japońskiej dżungli. Od chłopca, którego spotykają w antykwariacie dowiadują się jak tam trafić. I wyruszają....

sobota, 10 listopada 2018

"How It Ends". Czy jest droga ucieczki?

Naprawdę bardzo dobry film z Netflixa. Zwlekałem z obejrzeniem, a tu niespodzianka. "How It Ends" (Kanada, USA 2018) ogląda się świetnie, tym bardziej, że film jest nieoczywisty i zostawia wiele okazji do interpretacji, chociażby sama końcówka. 

Nie zgadzam się z opiniami, że twórcy filmu nie wiedzieli jak go skończyć i generalnie nie mieli pomysłu na wyjaśnienie widzom o co w  tym obrazie chodzi. Nie zawsze trzeba dostawać wszystko na tacy, czasami można sobie pomyśleć, po zakończeniu filmu, "ciekawe co się wydarzyło później". I taką okazję właśnie dali nam reżyser David M. Rosenthal i debiutujący scenarzysta Brooks McLaren. A może rzeczywiście nie mieli pomysłu? Tak czy siak, mnie się bardzo dobrze oglądało.

piątek, 9 listopada 2018

Klasyka horrorów. Piątek trzynastego 2

Co by tu nie pisać, jednak horrory sprzed lat się nie starzeją. Piątek trzynastego 2 (Friday The 13th Part II USA 1981) tak jak nie podobał mi się w latach 80. tak samo nie podoba mi się teraz. Nic się nie zmieniło. Ale jednak jest w tym horrorze coś co wciąga i pozwala się oglądać z przyjemnością. 

O czy jest cykl Piątek trzynastego chyba wszyscy wiedzą. W końcu to kultowa seria.
Młody chłopiec, syn obozowej kucharki, który utonął podczas kolonii mści się na różnego rodzaju kolonistach i wychowawcach. Akcja drugiej części dzieje się pięć lat po wydarzeniach z pierwszej.

czwartek, 8 listopada 2018

Strażnicy galaktyki na wesoło

To kolejny z tych filmów, z których oglądaniem zwlekałem. Wreszcie jednak wziąłem się za oglądanie i okazało się, że Strażnicy galaktyki (Guardian of the Galaxy USA 2014) to całkiem przyjemna produkcja Marvela. 


Ten film szczególnie wyróżnia poczucie humoru. Wśród bohaterów mamy szopa Rocketa (Bradley Cooper), drzewca o imieniu Groot (Vin Diesel - Babylon A.D., Łowca czarownic, Pitch Black, Riddick), niezbyt inteligentnego kryminalistę Draxa Niszczyciela (Dave Bautista - Riddick, Blade Runner 2049, Strażnicy galaktyki 2, Avengers: wojna bez granic, 2048: Nowhere to run, Wrota bohaterów, L.A Slasher),

wtorek, 6 listopada 2018

Iron Fist sezon 2. Zapewne ostatni...

Długo zwlekałem z obejrzeniem drugiego sezonu Iron Fista (USA 2018), obawiałem się rozczarowania. I niepotrzebnie. Kontynuacja przygód Danny'ego Randa (Finn Jones - Gra o tron, Droga bez powrotu 5, Deffenders, Śpiąca królewna: wyprawa, Iron Fist - sezon 1) bardzo mi się podobało. I aż żal, że sezonu trzeciego najpewniej nie będzie bo serial został skasowany przez Netflixa. 

poniedziałek, 5 listopada 2018

Megaszczęki kontra megamacki. Tytuł mówi wszystko

Kolejny megashit zaliczony. Tym razem obowiązki recenzenta kazały mi obejrzeć film "Megaszczęki kontra megamacki" (Mega shark vs. Giant Octopus USA 2009). Poziom filmu był taki na jaki wskazywał sam tytuł. 

Nie będę się zbytnio rozwodził nad tym filmem. Prehistoryczny rekin i prehistoryczna ośmiornica atakują wszystko co się da. A to zjedzą samolot, a to łódź podwodną, albo inny statek, albo na przykład wieloryba. Do walki stają amerykańscy i japońscy naukowcy oraz armie obu krajów. Kalifornijskie wybrzeże jest coraz bardziej zagrożone. Zniszczony zostaje jeden z mostów...

niedziela, 4 listopada 2018

Krwawa Wataha Mansona u drzwi

To jeden z tych filmów co robią na mnie wrażenie od kiedy mieszkam w dom, obcy ludzie kręcący się w podejrzanych zamiarach w pobliżu budynku mogą spowodować paraliżujący strach. warto obejrzeć więc "Watahę u drzwi" (The Wolves at the door USA 2016) inspirowaną krwawymi zabójstwami sety Charliego Mansona. 

Przyznam szczerze, że ten film na mnie zrobił spore wrażenie. Sam czasami siedząc po ciemku wieczorem i oglądając horror zastanawiam się czy na werandzie, za drzwiami nie stoi ktoś i nie patrzy w moje okno. Przesadzam? Paranoja? Może, ale wyobraźcie sobie siebie samego w pustym domu gdy straszny horror mrozi krew i powoduje dreszcze, a włosy stoją dęba.

wtorek, 30 października 2018

Egzorcysta 2: Demon nie odpuszcza Regan

Przez wiele lat uważałem, że druga część Egzorcysty (Exorcist II: Heretic USA 1977) jest słaba. Tak ją zapamiętałem z lat 90. Seans sprzed kilku dni zmienił moje zdanie na temat filmu Johna Boormana (Wieki ciemne, Zardoz).

Kontynuacja słynnego, kultowego Egzorcysty jest naprawdę dobra. Przenosimy się o kilkanaście lat do przodu. Opętana w dzieciństwie Regan (Linda Blair - Krzyk, Piekielna noc, Egzorcysta 2 i 1/2, Producenci potworów, Odmrożeńcy, Czarna magia, Obcy w naszym domu, Egzorcysta) znowu staje oko w oko z demonem, który ją w przeszłości opętał.

poniedziałek, 29 października 2018

Wonder Women ratuje świat

Skoro jest Superman to, dlaczego miałoby nie być Wonder Woman (Chiny, Hongkong, USA 2017)? Jak już odpowiemy sobie na to pytanie, to pozostanie nam szybko obejrzeć nowy film Patty Jenkinsa. Całkiem niezły film!

Naszą super-bohaterką jest Diana (Gal Gadot - Liga Sprawiedliwości, Batman v Superman). Żyje w swoim świecie, w którym są tylko kobiety i szykuje się do walki. Na razie jednak nie ma, z kim walczyć, więc wiedzie życie całkiem przyjemne. Jednak  pewnego dnia do tego kobiecego świata (kłania się Seksmisja 8-)) wlatuje na swoim samolocie brytyjski szpieg Steve Trevor (Chris Pine - Star Trek, W ciemności. Star Trek, Star Trek. W nieznane, Pułapka czasu, Z jak Zachariasz, Tajemnica lasu, Zabójczy wirus), a za nim oddział niemieckich nazistów.

niedziela, 28 października 2018

Poradnik: Co obejrzeć na Halloween 2018

Na pewno część z Was zastanawia się, co obejrzeć w tę jedną noc, kiedy czas powinno się spędzić na seansach filmów grozy. Przygotowaliśmy dla Was poradnik - co warto zobaczyć w Halloween.

Czy jesteście sami czy w większym gronie na pewno warto zacząć od czegoś luźniejszego, co jeszcze nie straszy, a bawi, a nawet prowokuje Was do obrzucenia twórców stekiem wyzwisk. W tym czasie przygotujcie sobie coś do picia i jedzenia, a nawet ewentualne szybkie wyjście do sklepu po coś, czego brakuje nie będzie problemem.

środa, 24 października 2018

22 lipca. Prawdziwy horror na wyspie Utoya

22 lipca (22 July Islandia, Norwegia, USA 2018) to opowieść o zamachu na budynki rządowe w Oslo, a zaraz później na obóz młodzieżowy na wyspie Utoya. Za zabicie 77 osób odpowiadał Anders Behring Breivik. 22 lipca minęło siedem lat od zamachów, które miały zmienić nastawienie Norwegów do przyjmowania imigrantów...

Film oparty jest na faktach i robi piorunujące wrażenie. To żaden slasher, tu twórcy pokazują jak naprawdę uzbrojony szaleniec chodzi i strzela do młodych ludzi dobijając rannych. Początek filmu to właśnie odtworzenie zamachów.

poniedziałek, 22 października 2018

Mroczne lato. Ostrzeżenie dla stalkerów

Jeden z wielu filmów, które nadaje codziennie telewizja. Ale jakoś mnie korciło żeby nagrać i obejrzeć produkcję "Mroczne lato" (Dark Summer USA 2015) emitowaną w Sci-Fi Universal. I warto było. Nawet trochę się bałem. 

Młody mężczyzna Daniel (Keir Gilchrist - Martwa cisza, Coś za mną chodzi, Tales of Halloween) zostaje skazany na areszt domowy i zakaz korzystania z komputerów za stalkowanie, między innymi za włamywanie się na konta komputerowe, koleżanki szkolnej Mony Wilson (Grace Phipps -  Postrach nocy, W kręgu nienawiści, Tales of Halloween). Dziewczyna pewnego dnia, kiedy Daniel włącza przemycony mu przez przyjaciół komputer, łączy się z nim na skype i popełnia samobójstwo. Następnego dnia dom Daniela i sam młody mężczyzna stają się obiektem ataku nadprzyrodzonych sił.

niedziela, 21 października 2018

Niejasne Planetarium

Przyznam się szczerze, że nie do końca wiem o co chodziło twórcom filmu Planetarium (Belgia, Francja 2017). Film opowiada o dwóch siostrach, z których jedna ma dar kontaktów z duchami. Obie zostają zatrudnione przez francuskiego producenta filmowego, który chce nakręcić z nimi film.

Akcja dzieje się tuż (i w trakcie) przed wybuchem II wojny światowej. Pochodzące z USA siostry Barlow jeżdżą po Europie z seansami spirytystycznymi. Laura (Natalie Portman - V jak Vendetta, cykl Gwiezdne wojny, Thor: mroczny świat, Thor, Marsjanie atakują, Anihilacja) prowadzi "szoł", a jej siostra Kate (Lily-Rose Melody Deep - Kieł) rozmawia z duchami, kontaktuje je z bliskim.

sobota, 20 października 2018

Strzelec zabija po raz trzeci i ostatni?

Niestety na razie nie ma stacji, która zamówiłaby czwarty sezon Strzelca (Shooter USA 2018), a szkoda, trzeci sezon był całkiem niezły. Zdecydowanie lepszy niż drugi (CZYTAJ RECENZJĘ), który nie do końca mnie przekonał i mało brakowało żebym zrezygnował z dalszego oglądania. A byłoby szkoda...

czwartek, 18 października 2018

Wraca wielogłowy rekin! Tym razem ma pięć paszcz!

Trzeba mieć naprawdę sporo samozaparcia żeby po obejrzeniu dwu- i trój- głowego rekina obejrzeć jeszcze film "Pięciogłowy  rekin atakuje" (5-headed Shark Attack USA 2017). Nie wiem na co liczyłem? Na to, że nagle trzeci film z tego cyklu da się z przyjemnością oglądać? 

A może to po prostu poczucie obowiązku Waszego skromnego recenzenta, który stara się oglądać i opisywać nie tylko warte tego filmy, ale także te o, których nikt się nie zająknie nawet słowem...

środa, 17 października 2018

Wraca King King. Zamieszkał na Wyspie Czaszki

Trzeba przyznać, że Kong wrócił w świetnym stylu. Naprawdę film Kong: Wyspa Czaszki (Kong: The Skull Island Australia, Chiny, Kanada, USA, Wietnam 2017) ogląda się świetnie. I bardziej przypominam wersję z lat 70. XX wieku, którą widziałem w kinie niż tę oglądaną na wideo z 2005 roku. 

Do tego filmu podchodziłem sceptycznie podobnie jak do Tarzana. Ot opowieść znana z przeszłości, która bardzo się kiedyś podobała, a nie wiadomo czy spodoba się po latach w nowej wersji. I podobała się. I to jak. Naprawdę film Jordana Vogt-Robertsa (Dolina nieumarłych) robi wrażenie i trzeba koniecznie go obejrzeć. Aż szkoda, że nie widziałem go w kinie...

wtorek, 16 października 2018

Horror Amityville. Kultowa produkcja z 1979

Kiedyś to się robiło horrory. Horror Amityville (USA 1979) to prawdziwa klasyka gatunku. Za każdym razem jak oglądam ten film przechodzą mnie ciary! Pozycja obowiązkowa.

Opowieść o zabójczym domu z Amityville doczekała się kilku kontynuacji oraz nowej wersji. Pierwsza część jednak jest zdecydowanie najlepsza. Film opowiada o ponurym domu, w którym przed laty doszło do zbrodni. Do gmaszyska wprowadza się rodzina Lutzów - nowożeńcy George (James Brolin - Jeźdźcy z zaginionego miasta, Batman zbawia świat, Koziorożec jeden, Nightmare on the 13th Floor, Mordercze wizje) oraz Kathy (Margot Kidder - Superman 1-4, Czarne święta, Halloween 2, Ostatni znak, Death 4 Told, Koszmar o północy, Okropna nauczycielka) z trójką dzieci z jej pierwszego małżeństwa.

poniedziałek, 15 października 2018

Tarzan wraca po latach. To już prawdziwa legenda!

Tarzana nie oglądałem przez wiele lat, kiedyś pasjonowałem się  przygodami dzieciaka wychowanego przez małpy, później mi przeszło. A kiedy pojawiła się nowa wersja jakoś ciężko mi było zmobilizować się do obejrzenia.

A szkoda, bo film Tarzan: Legenda (The Legend of Tarzan USA, Wielka Brytania 2016) Davida Yeatesa (Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, cykl przygód Harry Pottera) jest naprawdę dobry i warty obejrzenia. Reżyserowi udało się wyczarować naprawdę wspaniały świat, zresztą niczego innego po twórcy filmów o Harry Potterze nie spodziewałem  się. Tarzana gra Alexander Skarsgard (Bitwa o ziemię, Czysta krew, Dawca pamięci, Objawienie).

niedziela, 14 października 2018

Kultowe Psy. Pozycja obowiązkowa

Kolejny kultowy film Władysława Pasikowskiego. Niedawno miałem okazję pisać o Krollu, a teraz dane mi było obejrzeć po raz kolejny chyba najgłośniejszy film tego reżysera - Psy. 

Władysława Pasikowskiego w latach 90. osiągnął szczyt formy. To wtedy powstały obie części Psów, Kroll, Demony wojny wg Goi, czy Operacja Samum. Później było gorzej, ale i tak zawsze z przyjemnością oglądałem Słodko gorzki, Reich czy Jacka Stronga. W filmach Pasikowskiego zawsze gra czołówka polskich aktorów. W Psach mamy m.in. Bogusława Lindę, Cezarego Pazurę, Olafa Lubaszenkę, Janusza Gajosa i Marek Kondrat.  

sobota, 13 października 2018

Udany powrót Robocopa!

Pamiętam, że pierwszą wersję Robocopa (USA 1987) oglądałem kilka razy z prawdziwą przyjemnością, bałem się więc czy nowa wersja nie zawiedzie mnie. Na szczęście film Jose Padilha (Robocop USA 2014) okazał się całkiem niezły. 

Oczywiście film nie powtórzył sukcesu Paula Verhoevena, który w latach 80. był w dobrej formie. Nakręcił wówczas m.in. Pamięć absolutną, Nagi instynkt, Żołnierzy kosmosu czy Człowieka-widmo. Później już tak dobrze nie było... Film mocno uderzał w media i wielkie korporacje, które zamierzają zstępować ludzi robotami nie zważając na koszty społeczne i moralne takiego działania. 

wtorek, 2 października 2018

Pokot: Protest przeciwko polowaniom

To prawdziwy horror. Film na podstawie powieści Olgi Tokarczuk pokazuje nam okrucieństwo polowań na wsi. Pewnego dnia zaczynają ginąć myśliwi...

Pokot (Czechy, Niemcy, Polska, Szwecja, Słowacja 2017) wyreżyserowały wspólnie Agnieszka Holland (1983, Dziecko Rosemery),  i jej córka Kasia Adamik (Wataha, 1983, Pitbull), a scenariusz pomagała im pisać sama pisarka. Mroczny klimat wsi, gdzie niemal każdy wydaje się zły, jeszcze dodatkowo przytłacza seria zabójstw. Do tego sceny z polowań, w których uczestniczą niemal wszyscy - od księdza (Marcin Bosak) do policjanta (Andrzej Konopka - Pakt, Wataha, Sługi Boże).

piątek, 28 września 2018

Wraca Strzelec [sezon 2]

Sam nie wiem, który sezon Strzelca (Shooter season 2 USA 2017) jest lepszy. W obu dzieje się naprawdę dużo. Ledwo co Bob Lee Swagger (Ryan Phillippe -  Koszmar minionego lata, Przybysz, Rój - kolejny atak) wykaraskał się z jednych problemów, znowu wpada w drugie.

czwartek, 27 września 2018

Mroczny dom czyli uważaj na tajemniczą postać ze ściany

To jeden z tych horrorów, które można obejrzeć, ale chyba lepiej nie oglądać. Chociaż w "Mrocznym domu" (Dark House USA 2014) zaciekawia i intryguje głos ze ściany.

Głównym bohaterem filmu jest młody mężczyzna, który dotykając czyjejś dłoni widzi jak ta osoba zginie. Odwiedzając matkę w zakładzie zamkniętym dotyka jej i widzi, że kobieta zginie w płomieniach. I rzeczywiście zaraz po tym w zakładzie wybucha pożar. Kobieta, która kontaktuje się z kimś ze ściany ginie. Mężczyzna dostaje w spadku dom. Wraz z przyjaciółmi jedzie w poszukiwaniu gmachu i wspomnień po swoim, nieznanym ojcu. Okazuje się, że powódź przenosi dom, a naszym bohaterom pomagają spotkaniu po drodze geodeci (?).

sobota, 22 września 2018

Fantastyczne zwierzęta w Nowym Jorku czyli powrót Harry Pottera

Oczywiście dosłownie Harry Potter nie wraca, ale wraca w osobie J.K. Rowling, która do filmu Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (Fantastic Beats and where to find them USA, Wielka Brytania 2016) napisała scenariusz. 

Newt Scamander (Eddie Redmayne - Czarna śmierć, Jupiter: Intronizacja), główny bohater "Zwierząt" to autor książki, którą czyta kilkadziesiąt lat po opowiedzianej w tym filmie historii Harry Potter. Newt przyjeżdża w 1926 roku do Nowego Jorku w poszukiwaniu kolejnego "fantastycznego zwierzęcia". Niestety, a może -stety, część jego zwierząt, które przewozi w swojej walizce wydostaje się na zewnątrz.

czwartek, 20 września 2018

Kultowy Kroll Pasikowskiego. "Żony są w domu, a k... za płotem"

Kroll (Polska 1991) to film, który mogę oglądać zawsze i wszędzie. Absolutnie kultowy tytuł autorstwa Władysława Pasikowskiego, który w latach 90. osiągnął szczyt formy.

To wtedy powstały obie części Psów, Kroll, Demony wojny wg Goi, czy Operacja Samum. Później było gorzej, ale i tak zawsze z przyjemnością oglądałem Słodko gorzki, Reich czy Jacka Stronga.

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga