sobota, 9 listopada 2019

Fala przeciwko nazizmowi, kapitalizmowi i jedzeniu mięsa. Nowy serial Netflixa

Muszę przyznać, że nowy serial ze stajni Netflixa - Fala (Wir Sind Die Welle Niemcy 2019) bardzo mi się spodobał. Z sentymentem wspominam czasy swojej młodości, więc opowieść o grupie młodych ludzi wojujących z nazistami i kapitalistami budzi wspomnienia. 


Do szkoły w jednej z niemieckich miejscowości przychodzi nowy uczeń - Tristan (Ludwig Simon). Ma koszulkę lewackiego klubu piłkarskiego St Pauli, odsiaduje karę w poprawczaku i szybko staje po stronie uczniów, którzy są prześladowani przez innych.  Szybko zaprzyjaźnia się z dziewczyną z bogatego domu Leą (Luise Befort), Rahimem (Mohamed Issa), Zazie (Michelle Barthel) i Hagenem (Daniel Friedl). Wspólnie przeprowadzają akcje bezpośrednie, walczą z nazistami, coraz mocniej angażując się w to co robią. Pojawia się jednak pytanie, jak daleko są w stanie się posunąć? Czy nie przekroczą granicy, zza której nie będzie już powrotu?

Film naświetla bardzo ważne problemy (nie tylko) w Niemczech: rosnącą popularność ruchów nazistowskich (do partii skrajnych nacjonalistów zapisany jest policjant, który prowadzi śledztwo przeciwko naszym bohaterom), eksmisje mieszkańców pod budowę nowych osiedli mieszkaniowych, zatruwanie ziemi i upraw rolnych przez wielkie przedsiębiorstwa, sprzedawanie broni do krajów owładniętych wojną czy prześladowanie imigrantów. Naprawdę zdecydowanie warto zobaczyć. I pomyśleć czy wszystko co robimy jest dobre... 

Brak komentarzy:

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga