wtorek, 28 maja 2024

Piłkarskie bagno. Książka o korupcji w polskim futbolu

Książka "Piłkarskie bagno" Dariusza Rozwadowskiego (Wydawnictwo Prohibita 2023) jest niestety bardzo słaba. Wiązałem z nią spore nadzieje, ale nagromadzenie wszelakiego rodzaju przestępczości i ohydztw, a także nie najwyższych lotów warsztat literacki mocno rozczarowują. 

Autor opisuje podobny do rzeczywistego układ środowiska piłkarskiego, który decydował o awansach i spadkach. Skorumpowani sędziowie, działacze i trenerzy łapówkarze oraz piłkarze oszuści wylewają się z niemal każdej strony. A do tego alkoholizm, prostytucja, gangsterka, a nawet gwałty i zabójstwa. W tej książce złamany chyba został niemal każdy zapis z kodeksu karnego.

Przez to książka stała się kompletnie nieprawdopodobna, a szkoda, bo rzeczywiście w Polsce handlowano meczami na masową skalę, sędziowie brali dziesiątki tysięcy łapówek, zawodnicy sprzedawali i kupowali, działały spółdzielnie, a głównym bossem był Fryzjer. Ale skala zwykłej bandytierki nie była przy tym tak duża.  Autor najzwyczajniej w świecie przedobrzył. A może ja po prostu wiem na temat afery korupcyjnej w polskim futbolu zbyt wiele...?

Jak naprawdę wyglądała afera korupcyjna w polskim futbolu dowiecie się z mojego bloga - Piłkarska Mafia


1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Czytałem i rzeczywiście jeżeli ktoś spodziewał się powieści na faktach, może być rozczarowany. Ja przez wiele lat grałem w niższych ligach i akurat to, co autor napisał w odniesieniu do niższych lig, jest niemal reporterskim przedstawieniem rzeczywistości. Ja podszedłem do tej powieści jak do kryminału z piłką nożną w tle i mnie się nawet podobała. Jednak jeśli ktoś doszukiwał się powieści ściśle na faktach, to rzeczywiście poczuje się mocno rozczarowany, zwłaszcza w wątkach dotyczących ekstraklasy i kierownictwa PZPN.

Szukaj na tym blogu

Archiwum bloga